Házikert

Miért és hogyan fertőtlenítsük a metszőollót és a többi szerszámot?

Agrofórum Online

Növényvédelem és mégse: miért és hogyan fertőtlenítjük a szerszámainkat? Meglepő lehet sokaknak, pedig egy nagyon fontos és egyszerű oka van.

A legtöbb gazda meglepődik, amikor meglátja kezünkben a fertőtlenítős sprayt, amikor metszésbemutatót tartunk, vagy szakmai oldalon tanácsadást végzünk, vagy épp metszünk egy ültetvényben. Mondván: minek is? Pedig sok esetben a fákat lehet vele megvédeni a kórokozóktól.

Egyik növényről a másikra átvihető

A legtöbb vírusos vagy gombás fertőzés egyik növényről a másikra átvihető. Sokszor a paradicsom kacsolásánál (hónaljhajtások kivágásánál) a paradicsomvész is átvihető a késsel, amivel a beteg növényt metszegettük és megyünk át vele egy addig egészséges növényre.

Fák esetében is igaz ez: gyakran beteg gyümölcsültetvényeknél is a kiindulási ok nemcsak a hiányos növényvédelem, hanem az is, amikor a metszőbrigád a beteg fa után ugyanazzal a szerszámmal átmegy egy egészségesre, és nem fertőtlenítik a karosollót vagy a metszőollót.

Sok vírusos és gombás fertőzés szerszámokkal is átvihető egyik növényről a másikra

De mivel fertőtleníthetünk, és hogyan?

Amikor beteg növényt kell metszeni, akkor a szerszámokat fertőtleníteni szükséges a művelet után. A legtöbbször a beteg fa még gyümölcsösök esetében is először magányosan fordul elő. Ha ilyenkor külön kezelést kap, és hozzányúlunk valamilyen szerszámmal, akkor fertőtlenítjük az eszközt, ezáltal nem kerül át nagy valószínűséggel további gyümölcsfákra.

Fertőtleníteni meg sokféleképpen lehet. Vásárolhatunk kifejezetten szerszámok fertőtlenítésére alkalmas keveréket is, de kézfertőtlenítő szappanokat is keverhetünk ki vízzel, abba megmártva és a hatóidőt betartva az eszköznél megoldódik a probléma ugyanúgy. Viricid, baktericid és MRSA feliratú készítményeket válasszunk, és akkor biztosra mehetünk.

Nem lesz baja a szerszámoknak a fertőtlenítő anyagtól?

Nagyon szerszámanyag függő és kezelőanyag függő. Jártunk mi is úgy, hogy nem kaptuk kifejezetten orvostechnikai eszközök felületfertőtlenítő szerét, és egy random kézfertőtlenítővel kellett dolgozni, és ez hosszútávon foltossá tette a szerszámok felületét és károsította a nyelet is. De igen széles körben kaphatók kifejezetten szerszámok fertőtlenítésére, vagy orvostechnikai eszközök felületi kezelésére alkalmas készítmények is, melyeket biztonsággal lehet szerszámoknál is használni.

Gyöngyvirág: illatos tavaszi szépség a kertben

2025. április 26. 10:10

Árnyéktűrő, gyorsan terjedő növény, amely kiválóan alkalmas fák alatti területek és ligetes részek beültetésére.

Jázmin metszése: vágja vissza a gazdag virágzásért!

2025. április 25. 11:10

A jázmin metszése kulcsfontosságú, ha azt szeretné, hogy növénye évről évre dúsabb és illatosabb virágzással hálálja meg a gondoskodást.

Gyermekláncfű: szedhetjük a virágát sziruphoz is

2025. április 25. 05:40

A gyermekláncfűből készült szirup hűvös helyen hónapokig eláll, és kiválóan alkalmazható köhögés enyhítésére, torokfájásra, vagy akár teába is.

Így lehet a petrezselyem fűszerkertje dísze

2025. április 24. 11:10

A petrezselyem lassan csírázik, de néhány trükkel gyorsabb és sikeresebb lehet a termesztése – mutatjuk, mire figyeljen a vetésnél!

Menthető még a beteg öreg cseresznyefa?

2024. december 3. 04:37

Öreg cseresznyefa rossz állapotban van kertünkben, azzal kapcsolatban kérem véleményüket. Mit érdemes vele kezdeni, egyáltalán menthető-e? Nagyon finom termése van és bőtermő. Milyen rovarölő szereket használjak, és hogyan kezeljem?

Miért fejlődik néhány szőlőhajtás nagyon erőtlenül?

2019. június 27. 10:47

K. Szabolcs kérdése: Szőlőültetvényemben több tőkén is gyengén fejlődő hajtásokat vettem észre. Mi okozhatja a problémát?

Az almafa szakszerű metszése II. rész

2021. március 15. 07:41

Mi az a termőkaros orsó forma?

Így kell a rózsát metszeni, nevelni

2022. március 17. 11:43

A kertek egyik legszebb ékessége a rózsa virága. Ahhoz, hogy a több ezer fajtát számláló dísznövény teljes pompájában tudja a szemünket gyönyörködtetni, értő, szerető, gondos kezekre van szükség. Megkérdeztük Dr. Boronkay Gábort, a MATE Tájépítészeti, Településtervezési és Díszkertészeti Intézet Dísznövénytermesztési és Zöldfelületgazdálkodási Kutatócsoport tudományos főmunkatársát, milyen munkálatoknak van itt az ideje, mire kell figyelnünk, ha azt akarjuk, szép és egészséges rózsák növekedjenek kertünkben. Az Egyetem kutatója a következők szerint, részletekben gazdag útmutatóval válaszolt.