4℃ -6℃
február 21. Eleonóra, Zelmira, Péter
Házikert

Hogyan öntözzük a szobanövényeket?

Agrofórum Online

A szobanövények öntözése szobakertészeknél mindig egy olyan feladat, aminél a siker hamar elbukható. Gyakori kérdések közül szemezgettem, amit a legtöbben tesznek fel nekem: Hogyan öntözzük a szobanövényeket?

A szobanövények öntözésénél több irányból kell megvizsgálni a kérdést, mert kicsit összetettebb, mint ahogy elsőre tűnik. Először is melyik szobanövényről beszélünk? Vajon minden szobanövényt egyformán öntözünk?

Mit jelent az, hogy optimálisan öntözzünk?

Nem szeretem ezt a szakkönyvi kifejezést, hogy öntözzünk optimálisan. Legyen optimális a talaj, és persze minden legyen optimális, de mit takar maga ez a szó?

Ahány ember annyiféle igény, ugye? Na, ez a növényeknél ugyanígy van. Ahány növény annyiféle valódi igény, és ez a faramuci optimális szó pont azt jelenti, hogy az adott növényre legyen tökéletes az öntözővíz is. De akkor nekiülhetünk kiinternetezni hogy melyik növény micsoda, és mennyi az igénye? Nem feltétlenül. Adok most pár általánosítható gondolatot, ami megkönnyíti a dolgot!

Szőrös és húsos levelű szobanövények esete

A szőrös levelű növények, mint egy afrikai ibolya például, egyáltalán nem szereti a felülről öntözést. Ráadásul mivel húsos is a levele, nagyon nedvdús, így az is fontos, hogy alulról se álljon a vízben, és néha hagyjuk kicsit kiszáradni a talajt, mert az állandó nedves talajban kirothadnak a növények.

A húsos levelűek közé tartozik a korallvirág, majomkenyérfa is, melyekre szintén igaz, hogy ne vigyük túlzásba az öntözést, maximum heti egyszer elegendő még a nagy nyári melegben is.

Fás szárú szobanövények

Fás szárú növények, mint a duranta, szobai fikuszok, yukkák például szintén a ritkábban öntözendők közé tartoznak. Mivel a fás szár masszív és erőteljes, így nem szükséges a heti 1 öntözésnél többet dolgozni velük.

Ahány növény annyiféle igény (fotó: Pixabay)

Páraigényesek és az öntözés

Szobanövények között is vannak olyanok, melyek páraigényesek, netán még léggyökereik is vannak. A Monstera (könnyezőpálma), a pálmafélék, az alokáziák, vagy akár a szobapáfrány is ide tartozik. Itt akár 3-4 naponta is öntözni kell, de legalább párásítani, hogy jól érezzék magukat.

Honnan látjuk, hogy a növény melyik kategóriába tartozik?

A legtöbb növény jelzi, ha nem érzi jól magát és könnyen tettenérhetők az igényeik.

Ha nem tápanyaghiány az ok, akkor a levélvégek elszáradásával jelzik a páraigényesek, hogy ideje párásítani.

De egy húsos levelű növényt is hamar felismerünk, mert fogásra érezni, hogy a pozsgások közé tartozik. Lédús leveleivel nem fogja igényelni a vizet, de ezt láthatjuk a talaján is, mert ha jó helyről vettük a növényt, akkor várhatóan valami homokos keverékbe ültették, ami nem tartja annyira a vizet.

5 növény, melyek nem lakásba valók: a szabadban lesznek igazán szépek

2025. február 20. 11:10

Nem kell azonnal elkeseredni, amikor a vásárolt növényük otthon elhalványodik. Vannak olyan fajok, amik nem érzik jól magukat a lakásban.

A püspöksüveg ideális talajtakaró és dekoratív árnyéktűrő

2025. február 20. 08:10

Noha finomnak tűnik, a püspöksüveg meglehetősen ellenálló, és szárazságtűrő is, miután megfelelően meggyökeresedett.

Mi a baja a szobanövényemnek? Pár dolog, amit garantáltan nem szeretnek!

2025. február 19. 05:40

Ritkán adok tanácsot általánosságban, de az elmúlt években hozzám fordulók kérdései és problémái alapján, már van egy képem arról, melyek a leggyakoribb hibák a szobanövények nevelése során.

Csattanó maszlag: egy lenyűgöző és mérgező gyomnövény

2025. február 18. 07:10

Az impozáns csattanó maszlag egy rendkívül invazív, mérgező gyomnövény, amely jelentős kihívást jelent a mezőgazdaságban.

Kerti kalendárium – áprilisi teendők a házikertben

2020. április 24. 12:44

A medvehagyma-szezon hónapjában is kimerészkedhetünk kicsit a kertbe, hiszen akad tennivaló bőven a gyümölcsfák, a veteményes, a kert dísznövényei és a gyep körül is. A négy fal között töltött hosszú órákban is akadnak szép számmal teendők a szobanövényeink körül is, így róluk se feledkezzünk meg!

Amit a krotonról tudni érdemes

2023. március 8. 05:36

Érdekessége a krotonnak, hogy ahogy öregszik a növény, úgy sötétednek a levelei is. Akár egy egészen nagy bokorformává is nevelhető még lakásban is. De hogyan? Nézzük, mit kell tudni az ápolásáról!

Miért hullatja levelét a cserepes citromfa?

2023. január 7. 04:38

Milyen okra vezethető vissza, hogy a cserepes citromfám hullatja a levelét? Mit tehetek?

A leander ápolása teleltetés előtt

2023. október 2. 05:40

Elkezdődött a “mikor vihetem be a leandert?” szezon, vagyis egyre többen dilemmáznak a leander teleltetése miatt. Nézzük is sorra a legfontosabb tudnivalókat!