24℃ 12℃
április 30. Katalin, Kitti, Zsófia, Piusz

Mit tegyünk, hogy a retek ne legyen kukacos?

Agrofórum Online

Megelőzhető, hogy a retek az idén ne legyen kukacos és lyukakkal teli?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A retek egy alacsony hőmérsékletigényű és rövid tenyészidejű zöldségnövényünk, ennek ellenére azonban több kártevő is megjelenhet az állományban, melyek akár jelentős kártételt is okozhatnak. A gyökérlégy és a káposztalégy lárvái nagy mértékű elszaporodásuk esetén a teljes termésmennyiség ehetetlenné tételével komoly problémát is tudnak okozni. A gyökérlégy (Phorbia radicum) báb alakban telel át a talajban, rajzása már kora tavasszal bekövetkezik, mely után tojásait közvetlenül a növények mellé helyezik a talaj repedéseibe. A lárvák melegebb hőmérséklet esetében akár pár nap alatt, hidegebb körülmények között viszont majdnem két hét alatt kelnek ki. A kelő lárvák fokozatosan húzódnak be a gumóba, ahol táplálkozásuk során növekedésükkel párhuzamosan egyre nagyobb méretű járatot készítenek. A fehér színű, egy cm-t alig elérő nagyságú, nyű típusú lárvák kb. egy hónap táplálkozás után vonulnak vissza a talajba bábozódni. Évente 2-3 nemzedékük is kifejlődhet.

A káposztalégy (Phorbia brassicae) szintén a talajban, báb alakban telel, és három nemzedéke van. Korán tavasszal megjelenő imágói házilégyre hasonlítanak, tojásaikat a növények gyökérnyaki részéhez helyezik el. Okozott kártétele és életmódja a gyökérlégyéhez hasonlóan alakul. A védekezés e két kártevő ellen főként a vetésváltás betartásán alapul. A kémiai védekezés is számításba jöhet, melyhez rövid hatástartamú, kontakt készítményt (deltametrin, cipermetrin) érdemes alkalmazni a legyek rajzásakor, lehetőség szerint többszöri alkalommal az elhúzódó rajzás miatt.

A földibolhák károsítására szintén érdemes odafigyelni, hiszen a leveleken rágott lyukak miatt a növények párologtatása fokozódik, a hideg időjárás okozta mérsékelt vízfelvétel miatt pedig a növények fejlődésükben visszamaradhatnak. A telelő imágók szintén kora tavasszal már jelen lehetnek a növényeken, jelenlétük könnyen észrevehető a növények megmozgatásával, mely által pattanva menekülő egyedeik figyelhetők meg. Egy nemzedékes kártevő, melynek imágói ezáltal a nyár folyamán újra károsítanak táplálkozásukkal. Védekezésre a kémiai készítmények közül a fent is említett kontakt készítmények alkalmasak, valamint a növények gyors fejlődésének elősegítésével, vagyis rendszeres öntözéssel és tápanyag-utánpótlással, a kártétel mérsékelhető. 

Védekezés levéltetvek ellen

2024. február 26. 10:40

Az idei enyhe, sokszor melegrekordokkal kísért tavaszi időjárás hatására a növények fejlődése felgyorsult és néhány kultúra fenológiailag „sokkal előrébb jár”, mint ahogy azt a korábbi évek során megszokhattuk.

Téli csócsárlókártétel nyomai a gabonatáblákon

2023. március 11. 07:34

A „Határszemle” rovatban az ősz során már szóba került a gabonafutrinka lárvájának, a csócsárlónak az őszi kalászosokban jelentkező kártétele. E kártevő esetében megvan az elméleti lehetősége annak, hogy enyhe időjárás esetén a tél során is folyamatosan károsításon. Ahogyan ez az elmúlt télen is történt!

Csigák télen a kertünkben? Igen, lehetséges!

2025. január 13. 14:40

A növényevő csigák, például a meztelencsigák kárt tehetnek a zöldségekben, virágokban és egyéb haszonnövényekben.

Mitől száradnak a ribiszke fás részei?

2019. július 2. 04:37

R. Dezsőné kérdése: Ribiszkebokraimon elszáradó fás részeket találtam. A fás részek belsejében pedig barnuló járatok találhatóak. Mi okozza ezt, és mit tehetek ellene?