Agrárközélet

Olaszország már aszályügyi különleges biztost nevez ki

Agrofórum Online

Az olasz kormány csütörtökön bejelentette, hogy különleges biztost nevez ki az aszályválság hatásainak kezelésére, valamint egy munkacsoportot állít fel, amely különböző minisztériumok vezető tisztviselőiből áll.

A száraz téli időjárás felkeltette az aggodalmakat, hogy az ország egy második hatalmas szárazsággal nézhet szembe, miután tavaly nyáron rendkívüli állapotot hirdettek ki a Pó folyót körülvevő, igen termékeny északi mezőgazdasági területeken.

Matteo Salvini infrastrukturális miniszter nyilatkozatában azt mondta, hogy a kabinet jóváhagyott egy rendeletet, amely előírja, hogy az aszályprobléma kezeléséhez szükséges összes intézkedést az aszályügyi biztos fogja át.

A biztos, akinek mandátuma december végén jár le, de egy évvel meghosszabbítható, koordinálja a vízfogyasztás csökkentésére irányuló erőfeszítéseket az egész országban, valamint a vízi infrastruktúra karbantartását és fejlesztését – mondta Matteo Salvini. Nem közöltek azonnali információkat a kinevezett személyről vagy a kinevezés pontos időpontjáról.

A Reuters által idézett rendelettervezet szerint a biztosnak csak a büntetőjog által korlátozott jogosítványai lesznek. Matteo Salvini azt is hozzátette, hogy a szokásos bürokratikus eljárásokat leegyszerűsítik a sürgősnek ítélt munkák esetében, annak érdekében, hogy megbirkózzanak az aszályválsággal.

A szivárgó csövek komoly problémát jelentenek. A nemzeti statisztikai hivatal, az ISTAT márciusban közzétett jelentésében, a rendelkezésre álló legfrissebb adatok szerint 2020-ban az olaszországi vízvezetékek az általuk szállított víz 42,2 százalékát veszítették el, ami az eddigi legmagasabb arány. 2008-ban 10 százalékponttal alacsonyabb volt a vízszivárgás mértéke.

A Legambiente környezetvédő csoport szerint tavaly februárban a Póban 61 százalékkal kevesebb víz volt, mint az adott évszakban szokásos, miután a térség 70 éve a legnagyobb mértékű szárazságot szenvedte el.

Gilberto Pichetto Fratin környezetvédelmi miniszter a múlt hónapban azt mondta, hogy a kormány csaknem 8 milliárd eurót irányoz elő az aszály elleni küzdelemre tervezett csomagba.

Kiemelt kép: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Emlékmorzsák Farády Lászlóról: búcsú egy kivételes embertől

2025. március 24. 17:10

A megemlékezést március 23-án, vasárnap délelőtt tartották a Turisztikai Központban, ahol több tucatnyi résztvevő idézte fel közös emlékeit.

Géntechnológia: EU-megállapodás a küszöbön

2025. március 9. 08:10

Az Európai Unió egyre közelebb kerül ahhoz, hogy közös álláspontot alakítson ki az új növénynemesítési technológiák (NZT) szabályozásáról.

Különleges magyar megoldásokat díjaztak, amelyek versenyképesebbé tehetik a mezőgazdaságot

2025. február 18. 14:40

Kihirdették a K&H a fenntartható agráriumért ösztöndíjpályázat nyerteseit. A pályázók az agráriumhoz köthető problémákra keresik a választ.

EU-s agrárpolitikai konfliktust okozhat a lengyel elnökség

2025. január 28. 16:10

Lengyelország az olcsó brazil hústól és cukortól félti az uniós gazdákat. További agrártémák a vetőmag-szabályozás és az állatszállítás.

Hogyan éleszd újra a gyepet aszály után

2021. július 14. 05:36

Minden kertben vannak prioritások. Ezt főleg azok a kerttulajdonosok tudják, akik veteményeznek is és dönteni kell, hogy az adott napi öntözési időbe vagy vízfelhasználásba mi fér bele és mi az ami „huszadrangú”. Nyilván a gyep sem az, főleg nem ökológiai szempontból, de most, amikor un. vízstop is van, gyakran a gyep látja kárát a fontossági szempontok miatt.

Az aszály miatt drágulhat a cukor

2018. szeptember 29. 09:30

A legnagyobb európai termelőket – Franciaország, Németország, Lengyelország és Nagy-Britannia – sújtó aszályos időjárás miatt jelentősen csökkenhet a cukorgyártás volumene.

Mit tesz az EU az aszálykárok mérséklésére?

2022. augusztus 23. 14:44

A közvetlen uniós válságkezelési lépések

Víznyelő alakult ki a kukoricatáblán, a föld alá kerültek a növények

2024. augusztus 10. 16:10

A gazdák egyszerűen kiszivattyúzzák a talajvizet, ami a mélyebb rétegek fellazulásával és beomlásával jár.