A nagyon alacsony talajvízszint miatt Franciaországban a tavalyinál súlyosabb nyári szárazság várható, főleg az ország déli részén, amelyet hatalmas erdőtüzek pusztítottak – közölte a BRGM francia geológiai szolgálat.
Franciaország a tavalyi nyáron a korábbiaknál is súlyosabb szárazságot szenvedett el, és Európa nagy részéhez hasonlóan száraz télnek nézett elébe, amely aggodalmakat váltott ki a kontinens vízbiztonságával kapcsolatban.
A helyzet aggasztó, mert egész Franciaország érintett, és több száraz évünk volt egymást követően”
– emelte ki Violaine Bault, a BRGM hidrológusa.
A talajvíz szintje általában a 2022-es szint alatt van, és az ország nagy részén az újratöltődés mértéke nem elegendő a különösen száraznak számító téli hónapokat követően – mondta, hozzátéve, hogy Franciaország számos részén nagy valószínűséggel vízkorlátozást kell bevezetni a 2023-as esztendő nyarán, különösen a központi régiókban és Párizs környéken.
Néhány régióban a talajvízszint az eddigi legalacsonyabb volt, a bortermelő Roussillon régióban és a déli Var régióban, amely Saint-Tropez turistavárosnak ad otthont ezt tapasztalták a szakemberek. Mindkét térségben ismétlődő nagy erdőtüzeket szenvedtek el az elmúlt nyarak során.
A dél-franciaországi vízhiány által érintett növények listája főként a gyümölcsöket és a szőlőt tartalmazza. A különösen érintett régiókban viszonylag kevés a gabonával bevetett földterület.
A Meteo France időjárás-előrejelző csütörtökön azt közölte, hogy a nyugat-európai ország egyes térségeiben a márciusi csapadék hatására a talaj páratartalma visszaállt a normál szintre a hónap eleji rekord alacsony szint után – számolt be a nemzetközi mezőgazdasági szaksajtó a brit Thomson Reuters hírügynökségre hivatkozva.
A február végén már kiszáradt talajok azonban tovább száradtak az ország délkeleti részén, és rekordalacsony nedvességértéket mértek a felszíni talajokban a délnyugati Aude és a Pireneus-Orientales régiókban.