A pak choi az egzotikus ételek listáján volt éveken keresztül, mára már egyre több magyar kertészet termeszti, elérhetővé vált a termelői piacokon is, így miért is ne beszélhetnénk arról, hogy pak choit termeljünk a kiskertben is?
A pak choi egy salátaféle, ami a Távol-Keleten úgy értelmezhető, mint a mi fejes salátánk. Valójában ott semmi különleges nincs benne, tényleg egy bárhol elérhető zöldségnövényről van szó. Kiváló főzeléknövény és saláta-alapanyag.
Mihez hasonlít a pak choi?
A pak choi ránézésre kicsit hasonlít a mángoldra, de furcsa formájú salátának vagy káposztának is lehet nézni, ha valaki nem látott még hozzá hasonlót. Valójában ezeknél egy keményebb levelű, világos-zöldes árnyalatú növény, ami Magyarországon bordáskelként is ismert, egy nyári magvetés után hamar megtermelhető.
Nyári magvetése miatt az őszi szezonális étrend egyik alkotóeleme lehetne.
Hogyan nevelünk pak choi-t?
Ma már elérhető vetőmag formájában is a kiskertesek számára. Nyári magvetése július második felétől esedékes egészen augusztus elejéig. Ez azt is jelenti, hogy melegigényes, ne is kísérletezzünk vele március-április magasságában, mert ha ki is kel, még hideg lesz neki a megfelelő fejlődéshez.
A pak choi tenyészideje 35-60 nap között mozog, ez fajtafüggő. Sor- és tőtávja 10 cm x 30 cm. Könnyű kipikírozni, így a kiszedett növények sem vesznek kárba, mind elültethető és megnevelhető.
Milyen igénye van a bordáskelnek?
A legtöbb, általános minőségű talajban jól fejlődik, lehet rá mondani, hogy a talajra nem érzékeny. A laza vagy fellazított talajt viszont tápanyagozzuk, mert tápanyagigényes.
Emellett rendkívül vízigényes, tehát olyan helyre ültessük, ahol rendszeresen öntözni is tudjuk.
Növényvédelmi oldalról sem macerás növény a pak choi, jelentős munkánk nem lesz vele, de a meztelencsigákra, földibolhákra és a peronoszpórára figyeljünk oda. Az első kettőhöz használhatunk vektorhálót.
Mire jó a pak choi?
A pak choi étrendi oldaláról már volt némi szó, hiszen kiváló főzeléknövény, de el lehet készíteni párolva is köretként, szójaszósszal is jól harmonizál, de hagyományosan rakott ételként is megállja a helyét.
A keményebb levelekből savanyúságot is készíthetünk, kovászolhatjuk is, de akár kimchibe is tehetjük alkotóelemként.
Balkonkertészeknek lehet jó hír, hogy rövid tenyészideje és viszonylag kis helyigénye miatt balkonkertekbe is ültethető!