Hogyan készítsük fel a palántákat a kiültetésre?

Agrofórum Online

Szeretném megtudni, hogy hogyan készítsük fel a palántákat a kiültetésre?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Érdeklődő!

A palánták kiültetése előtt, azok fajától függetlenül, vagyis bármely zöldségféle palántájáról is legyen szó, edzésükre van szükség. Ez nem jelent mást, minthogy a növényeket kertbe való kiültetés előtt lassan szoktatjuk hozzá a külső körülményekhez, változó környezeti hatásokhoz. Nemcsak a hőmérséklethez, hanem a változó fényviszonyokhoz, UV-hoz, szélhez egyaránt hozzá kell szokniuk a palántáknak. Főként azon növényeknél van ennek jelentősége, melyeket egész eddigi fejlődésük során védett körülmények között tartottunk, de a vásárolt palánták esetében szintén szükséges ennek elvégzése, amennyiben erre még nem került sor. A kiültetés időpontjától függően a folyamatot már érdemes lehet április végén elkezdeni, erre legalább egy hét időtartamot rá kell szánni. A melegigényes zöldségfajok palántáinak kiültetési időszaka május közepén jön el, de a fagyos éjszakák elmúltával, valamint a talaj 10 °C-os hőmérséklet fölé emelkedésével akár végleges helyükre is kerülhetnek növényeink.

A növények edzését fokozatosan kell megkezdeni, vagyis először csak pár órára helyezzük ki őket félárnyékos és szélvédett helyre. Minden nap egyre többet hagyjuk kint a palántákat és fokozatosan tegyük át egyre világosabb helyre, vagy akár napsütötte részekre, melyeket hálóval takarunk. Éjszakára még eleinte vigyük be a növényeinket, viszont a kiültetés előtti napokban már akár kint is hagyhatók.

A kiültetésre alkalmas palántára jellemző, hogy szára zömök, vastag, levelei sötétzöldek, gyökerei pedig fehérek, dúsan állók. A megfelelően előkészített talajba való ültetést követően a növényeket alaposan öntözzük be, melyet száraz időjárás esetén feltétlenül naponta végezzünk el. A kezdeti időszakban a növények egy-két hétig még nem növekednek, hiszen azok majd csak gyökeresedésük megkezdődése után indulnak szemmel láthatóan is fejlődésnek. A kezdeti fejlődés, vagyis begyökeresedés, foszfor túlsúlyos tápoldat kijuttatásával segíthető elő, melyet akár heti két alkalommal is érdemes lehet adagolni fiatal növényeink számára.

Drámaian csökkentek a zöldségfélék hozamai - Ennyibe kerül a burgonya, a káposzta, a sárgarépa és a hagyma

2018. november 29. 10:44

A zöldség- és gyümölcstermelők európai egyesülete (PROFEL) szerint az elmúlt 40 évben nem tapasztaltak hasonló válságot a gazdák, az aszály miatt ugyanis a zöldségfélék hozamai drámaian csökkentek.

Muslicák a tárolóban? - Így oldjuk meg házilag, olcsón!

2022. november 10. 05:38

A sok betárolt zöldség a tárolóban finom csemegeként még ilyenkor, ősz vége felé is veszélyben van a muslicák miatt.

Idén is palántákat adományozott az agráregyetem

2023. május 28. 06:34

A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem 15.000 paradicsom-, paprika-, tök- és uborkapalántát nevelt karitatív célra az idei esztendőben.

Fókuszban a gyakorlatorientált növényvédelmi kutatás

2018. február 6. 12:17

Az atkáktól a gyapottok-bagolylepkén és tripszeken át a mozaik vírusig. Keszthelyen gyűlt össze a növényvédős szakma.