Agrárközélet

Miért korlátozza az EU a gabonaimportot?

Agrofórum Online

Az Európai Bizottság június 5-ig korlátozza az ukrán búza, kukorica, repce és napraforgómag importját Lengyelországban, Magyarországon, Romániában, Szlovákiában és Bulgáriában. A lépés eredményeként Lengyelország, Magyarország, Szlovákia és Bulgária feloldotta az egyoldalú importtilalmakat, amelyeket gazdáik védelmére hivatkozva vezettek be. Románia nem tiltotta be az importot.

Ukrajna főként a fekete-tengeri kikötőkön keresztül exportált mezőgazdasági termékeket, mígnem tavaly Oroszország blokkolta azokat. Az odesszai régió három kikötőjét ezt követően újra megnyitották az ENSZ által támogatott, júliusban megkötött egyezmény értelmében.

Az ukrán gabona és olajos magvak exportjának növekedése a Európai Unió keleti részén keresztül óriási volt. Az ukrán vámadatok szerint 2022-ben 3,39 millió tonna kukoricát, 1,47 millió tonna búzát és 529 689 tonna árpát exportáltak Romániába. 2021-ben csak 526 tonna kukoricát exportáltak, búzát vagy árpát szállítottak.

Eközben Lengyelország 2022-ben 2,08 millió tonna kukoricát, 579 315 tonna búzát és 44 114 tonna árpát kapott. Az előző évben csekély mennyiségben 6269 tonna kukoricát és 3033 tonna búzát exportáltak Lengyelországba.

A Magyarországra és Bulgáriára irányuló export is meredeken emelkedett, bár a mennyiség nem olyan magas, mint a Románián és Lengyelországon keresztül.

A kelet-európai gazdálkodók kezdetben pénzügyi hasznot húztak az ukrajnai konfliktusból, mivel terményeik árai meredeken emelkedtek a globális gabonapiacokkal összhangban – írta elemzésében az SF agrárhíroldal.

A helyi piacokon azonban az ukrán gabona és olajos magvak fokozott versennyel szembesültek. A gazdálkodók nehezebben és drágábban is szállítják terményeiket, mivel az általuk jellemzően használt teherautók és vasúti kocsik nagy része Ukrajnából szállítja az árukat.

Az elmúlt hónapokban tapasztalt meredek áresés is fokozta aggodalmukat, néhányan az ukrán importot hibáztatták. Az árak csökkenése azonban globális trend az elemzők szerint, amelyet a kereskedők olyan tényezőknek tulajdonítanak, mint a brazil és oroszországi erős export, valamint a vártnál gyengébb kínai kereslet.

A Közép-Európa egyes részeit tapasztalt tavalyi aszály pénzügyi nehézségeket is okozott a régió gazdálkodóinak. Magyarország kukoricatermése például tavaly nyáron 2,8 millió tonnára esett vissza, ami kevesebb mint a fele az előző szezon 6,4 milliójának a Nemzetközi Gabonatanács (IGC) adatai szerint.

Ukrajna kikötőinek tavalyi bezárása arra kényszerítette az országot, hogy gabonát és olajos magvakat exportáljon keleten az EU-n keresztül vasúton, teherautókon, uszályokon, sőt kompokon is. Ukrajna Oroszországgal és Fehéroroszországgal közös határait lezárták.

Az Egyesült Nemzetek Szervezete által támogatott megállapodás egy biztonságos tengeri export folyosó létrehozásáról csökkentette a nyomás egy részét a szárazföldi útvonalakon.

Az IGC adatai szerint Ukrajna volt a világ negyedik legnagyobb gabonaexportőre a 2020/21-es szezonban, az Egyesült Államok, Argentína és Oroszország mögött.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Megvan a terv, az évtized végére megszüntethető az éhezés

2024. december 18. 16:10

Az éhezés elleni harcban világszerte kulcsszerepet kaphat a mesterséges intelligencia.

Uniós vetőmagrendelet: több jogot akarnak a gazdálkodók

2024. december 18. 13:10

Az uniós vetőmagrendelet módosítása miatt 139 szervezet nyílt levélben követel több jogot a gazdáknak a nemesítésben és forgalmazásban.

Hogyan tudja a gazdaság vezetője a jó alkalmazottat megtartani?

2024. december 15. 12:10

A mezőgazdaságban folyamatosan kevés a munkavállaló. A legtöbb gazdaságban probléma ez. Néhány alapvető módszer a foglalkoztatottak megtartására.

Hogyan lesz a jó zongoraművészből kiváló marketinges?

2024. december 13. 11:40

Ahhoz, hogy maradandót alkoss a munkáddal, ki kell tűnnöd az átlagból, ott kell lennie valami plusznak önmagadból is.

A gazdálkodókat is érinti, ha az EU módosít a jogosítvány-szabályokon

2023. szeptember 24. 08:10

Felmerül a kérdés: EU-szerte új vezetői engedélyre lehet szükségük a gazdáknak kisteherautókhoz és állattenyésztési pótkocsikhoz?

Az összes gabona termésbecslését csökkentették az EU-ban

2022. július 18. 07:33

Az EU búzatermését 123,3 millió tonnára várják, ami alacsonyabb a júniusban prognosztizált 124,4 millió tonnánál.

Újra közösen lépnek fel a közép-európai országok az ukrán import ellen

2023. április 15. 09:17

A jelentős mértékű importnövekményre tekintettel a kvótarendszer hatályának kiterjesztését javasolja hazánk a napraforgómagra is.

Az Ukrajnából beérkező gabonaimport megfékezését kérte hat tagállam

2023. január 31. 08:03

A sokkal kevésbé szigorú termelési feltételek mellett előállított import termények letörik az árakat, jelentős versenyhátrányt okozva az Ukrajnával szomszédos országok gazdáinak.