Gépinfo

Ismét összegyűltek a Dutra traktorok szerelmesei

Agrofórum Online

A hétvégén a szőnyi Petőfi Művelődési Házban verődtek össze az ország szinte minden zugából.

Különös szenvedély fűti a magyar traktorokkal, különösen a Dutra gépekkel gazdálkodókat. Egyesületet hoztak létre, évente több helyszínen találkozókat, gépbemutatókat, alkalmi börzéket szerveznek.

A hétvégén a szőnyi Petőfi Művelődési Házban verődtek össze az ország szinte minden zugából. A nagyterem is kicsinek bizonyult.

A rendezvény főszervezője, Nagy Vilmos elégedett is, meg nem is.
– Ez az első találkozó, hogy egy Dutrát sem tudunk bemutatni! Ha kíváncsi a gépekre, arra, milyen teljesítményekre képes, el kell jönni a kiskőrösi összejövetelre, ahol földmunkák, szántás közben mutatja meg kiváló képességeit.

S hogy milyen képességekkel vívta ki a különös kinézetű gépmonstrum a gazdálkodók nem múló megbecsülését a Dutra gépcsalád iránt? Nagy Vilmos többször is kifejti: elfogult a Dutrákkal szemben, hiszen évtizedeken át ezekkel a gépekkel gazdálkodott. Még a hatvanas évek végén, amikor Biatorbágyon tanult és meglátta élete első Dutra masináját, felkiáltott: igen, ez GÉP! Aztán éveken át csak ilyenekkel dolgozott, szőnyi telephelyén ma is több működőképes járgánya van, igaz, ma már inkább csak próbajáratokon üzemelteti. A legfiatalabb masinája is elmúlt negyven éves.

A legendás magyar traktorokat a korábbi gépgyárak átalakítása, államosítása után létrejött budapesti Vörös Csillag Traktorgyárban kezdték el gyártani: a Dutra név az angol dumper és a traktor szavak első szótagjának összevonásából keletkezett. Nagy Vilmos szerint a gyorsan népszerűvé, sőt, a maga korában „a világ egyik legjobb gépévé” vált az először a kétkerék-meghajtású, majd 58-tól a négykerék meghajtású masina, amelyet 1975-ig gyártottak 28 lóerőstől egészen a 130 lóerősig. A legyártott 49 típusból nagyon sok, mintegy 3500 darab még ma is létezik, többségük még ma is működik, de vannak még dömperek, rakodógépek is a traktorok mellett. Múzeuma is van a Dutra traktoroknak.

–Igénytelen, elmegy minden talajon, az alföldi homokos  talajon, erdőn, mélyfekvésű területen is – mondja Nagy Vilmos. Beszél még a Dutra-efektusról, a négy egyforma kerék előnyeiről: súly hatvan százaléka az első tengelyre esik, a hátsó 40 százalék, de terheléskor ez kiegyenlítődik és nagy vonóerőt képes átvinni a talajra. Szaknyelven szólva korszerű felépítésénél, súlyeloszlásánál fogva egyesíti magában a kerekes traktorok mozgékonyságát és a lánctalpas traktorok kapaszkodóképességét.

A találkozón lassan megtelik a nagyterem. Az előtérben kiürülnek az utolsó kávéspoharak, szépen fogy az otthonról hozott házi tepertő, de lehet válogatni a  különleges ízesítésű, „hamuban sült” pogácsákból is. Régi ismerősök, rég nem látott barátok ki nem fogynak a szóból: a beszélgetést fonalát ott veszik fel, ahol a legutóbbi találkozón az ország egy másik, távoli pontján elengedték.

Éppen ez a baráti kötődés, a közös munka, no és a szenvedély köti össze a több száz gazdálkodót és szimpatizánst. S hogy kapcsolatuk, törekvéseik kézzel foghatóbbak legyenek, baráti kört, majd egyesületet alapítottak. Ennek elnöke Nagy Vilmos.

– A Dutra Baráti Kör 15 éve alakult, még nosztalgiából. Először a Bábolnai Gazdanapokon sikerült bemutatni néhány ilyen gépet. Az első összejövetelen kiderült, sokan igyekeznek megmenteni a birtokukban lévő traktorokat: a felújításhoz azonban hol ez, hol az hiányzott. Azután kiderült, a váci gazdálkodónál a sebességváltóhoz való alkatrész van még, a kiskőrösinél a hajtómű egyes részei porosodnak a kamrában. Ebből született a rendszeres találkozók, az alkalmi börzék gondolata. Szándékuk persze jóval több: ezekkel a bemutatókkal tisztelegnek a magyar gépgyártás világhírű eredményei előtt.

Azóta havonta, kéthavonta találkoznak országszerte. Csak néhány helyszín: Vác, Vácrátót, Veresegyháza, Kiskőrös, Szarvas, Mezőtúr, sőt,  újabban Lengyelország, a Vajdaság. Közben az is kiderül, hogy a legnagyobb, mintegy ötven darabos DUTRA-gyűjtemény éppen Svédországban van, ahol az importőr apa örökségét fia ápolja.

Nagy Vilmos sokat tett azért, hogy a szőnyi találkozók hagyománnyá nemesedjenek. Jó partnerre talált a ház vezetőjében, Nyikus Annában, akit családja „fertőzött” meg e gépek tiszteletével. Fia, Nagy Róbert maga is gazdálkodó, a találkozók másik főszervezője.

– Gyerekkorom óta ismerem Nagy Vilmost, nála ismerkedtem meg ezzel a traktorral. Most egy cégnél termékmenedzserként dolgozom, önálló gazdálkodásra már alig jut időm, de máig csodálom a magyar gépgyártás ikonját, amely igen figyelemreméltó újításokkal, műszaki megoldásokkal lepte meg az akkori világot.

Gépcsalád csaknem félszáz típussal

Nagy Vilmos kiváló ismerője a Dutra-gépcsaládnak. A plakátokon, maketteken látható típusok történetét könnyedén idézi fel: a magyar kifejlesztésű traktor tervezője, Korbuly János az egyre nagyobb igények kielégítésére dolgozta ki az akkor már régóta gyártott Dutra dömperek alapjainak felhasználásával az univerzális Dutra-rakodógépet, majd a szőlő és gyümölcsültetvények művelésére szánt összkerékhajtású hidastraktort. Hamarosan csaknem félszáz típus futott le a gyártósorokról.

A nagyteremben a résztvevők vidám beszólásokkal idézik fel Tóth Ernő fotói és videói láttán a legutóbbi találkozók élményeit. Kisfilm készült a lengyelországi kiruccanásról is. Sokan szóra bírják Néder Imre bácsit, aki 1958-tól a traktorgyár fejlesztőmérnöke volt: annak idején egyedi megoldásokat dolgozott ki a hajtástechnika, más műszaki megoldások tökéletesítésére. Később a földmunkagépek gyártásával igyekeztek megőrizni a szakmai tapasztalatot. Ehhez az új erőgépek gyártása jelentett új terepet.

A gyártás újraindításában persze sokan gondolkodnak. Nagy Róbert szerint néhány napon múlott, hogy dr. Renner Tamás Dutra-alapú gépe nem készült el és nem hozhatta el Szőnybe. A legközelebbi találkozón talán már ez lesz a meglepetés.

(kemma.hu)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Román kistraktorok a fiatal gazdáknak

2024. december 13. 08:40

Uniós országként Romániában is működik a Fiatal Gazda pályázat, amelyen a termelők 45 éves korukig vehetnek részt.

Letarolják a kínaiak az európai autópiacot?

2024. december 8. 14:10

A Chery vállalat 2024-ben kezdte meg európai terjeszkedését, elsőként az Omoda és Jaecoo márkák bevezetésével.

A Ford Ranger év végére megelőzheti a Toyota Hiluxot a magyar pickup-piacon

2024. december 5. 13:10

A tavalyihoz képest 13 százalékkal 4966 darabosra hízó pick-up-piacon a Toyota Hilux az első 43,1 százalékos piaci részesedéssel.

Éjszakai kiadás készült a Claas traktorokból

2024. november 21. 15:10

Exkluzív verzióban érhető el az Arion 550 Cmatic és 660 Cmatic, valamint az Axion 830 Cmatic, 870 Cmatic, 930 Cmatic és 960 Cmatic.

Kalapács alá került egy igazi ritkaság, egy 1957-es Porsche traktor

2019. október 20. 10:22

1956 és 1963 között több mint 125 ezer Porsche-Diesel traktort építettek Friedrichshafen közelében, a korábbi Zeppelin gyárban.

Traktorpiaci körkép – Górcső alatt 2022 első negyedéve

2022. július 7. 11:34

Az erősen nyereséges 2021-es évet követően 2022 első negyedévében az európai traktorpiac enyhe visszaesést mutatott.

A koronavírus hatása a mezőgépgyártásra

2020. március 24. 08:03

A John Deere cég már január végén bejelentette a kínai gyárának bezárását. Az idő múlásával és a járvány terjedésével már a mannheimi gyárban is jelentkeztek fertőzések.

Versatile 335 - Kanadai traktor kompromisszumok nélkül

2018. április 2. 11:37

A Versatile 335 egy új széria, amely Tier IV F motorral a 265-365 lóerőtartományban érhető el. Nagy a tengelytáv, és az önsúlya, utóbbinál 16 tonna is elérhető.

Gépészet Videó