Agrárközélet

AM: fel kell gyorsítani a digitális és a zöld átállást

AM Sajtórida

A héten Brüsszelben rendezték meg az agrárkutatás és -innováció legnagyobb seregszemléjének számító „EU AgriResearch Conference” eseményt, amely témájában a kutatás és fejlesztés környezeti dimenziójára fókuszált.

A klímaváltozás hatásainak egyre erősödő jelei, a biológiai sokféleség csökkenése, a talajok állapotának romlása közös, modern eszközökkel megerősített cselekvést kíván – fogalmazott Juhász Anikó, az Agrárminisztérium helyettes államtitkára, aki meghívott vezérszónokként vett részt a kutatás és innováció elméleti és gyakorlati része közötti szakadék megvitatásával foglalkozó szekcióban. A szakértők a mostani és a következő generáció számára elérhető képességek és eszközök azonosítására helyezték a hangsúlyt. Véleményük szerint a mezőgazdaságnak, az erdőgazdálkodásnak és a vidéki térségeknek fel kell gyorsítaniuk a digitális és zöld átállásukat a tudásátadás és innováció segítségével. Megállapították, hogy a mezőgazdasági tudás- és innovációs rendszerek kulcsfontosságúak abban, hogy a szakadékokat áthidalják az ágazatban, valamint kiemelték a szaktanácsadói rendszerek fontosságát. Az úgynevezett „élő laboratóriumok” szerepe a jövőben felértékelődik, hiszen az ott elért eredmények a későbbiekben, szélesebb körben is használhatóak majd, szögezte le a helyettes államtitkár.

A rendezvényt megnyitó Janusz Wojciechowski Mezőgazdaságért és Vidékfejlesztésért Felelős Biztos hangsúlyozta, abban bízik, hogy a konferencia és az utána következő időszak olyan párbeszédek és új ötletek megosztását indítja el, amely fel fogja gyorsítani az EU kutatás-fejlesztési törekvéseit a fenntarthatóság, a mezőgazdaság, az erdészet és a vidéki térségek fejlesztése iránt.

A seregszemle egyik kiemelt témája a talajok állapotának megőrzése és javítása volt. Teremtett világunk alapvető építőköve az egészséges talaj, amely nélkülözhetetlen a biztonságos élelmiszerellátáshoz, a tiszta vízhez, a jó levegőhöz a biológiai sokféleséghez, és alapjaiban határozza meg a klimatikus viszonyokat.

A Magyarország mellett más uniós államokból, valamint a világ számos pontjáról – köztük Kanada, Marokkó, Egyesült Királyság – érkező résztvevők kisebb csoportokban is lehetőséget kaptak arra, hogy megosszák jó gyakorlataikat, és új ötleteket merítsenek többek között a természeti erőforrások fenntartható használata, az agro-biodiverzitás, a fenntartható erdőgazdálkodás, a digitális technológiák az agráriumban, a vidékfejlesztés és a mezőgazdaság humán-szociális dimenziói témájában.

A rendezvény zárásaként Wolfgang Burtscher, mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős főigazgató a holisztikus szemléletre hívta fel a figyelmet. A beszéde után látták el kézjegyükkel a Talajmissziós Kiáltványt, amelyet a https://ec.europa.eu/eusurvey/runner/mission-soil-manifesto weboldalon bárki aláírhat.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hogyan tudja a gazdaság vezetője a jó alkalmazottat megtartani?

2024. december 15. 12:10

A mezőgazdaságban folyamatosan kevés a munkavállaló. A legtöbb gazdaságban probléma ez. Néhány alapvető módszer a foglalkoztatottak megtartására.

Hogyan lesz a jó zongoraművészből kiváló marketinges?

2024. december 13. 11:40

Ahhoz, hogy maradandót alkoss a munkáddal, ki kell tűnnöd az átlagból, ott kell lennie valami plusznak önmagadból is.

Alapítványi Bál

2024. december 2. 09:10

Időpont: 2025. január 24. (péntek), 18:00 óra, Helyszín: Hotel Helikon, 8360 Keszthely, Mikus Gyula sétány 5.

A sáskák tehetik tönkre az afrikai Nagy Zöld Fal-projektet?

2024. november 29. 14:10

A biztonsági helyzet is komoly akadályt jelent, mivel több terrorista csoport a projekt által érintett területeken tevékenykedik.

Csomagolóanyag növényekből

2022. július 6. 16:40

Szerkezetének köszönhetően az új műanyag kémiailag is újrahasznosítható.

Corteva Agriscience és Gaïago megállapodás a biológiai gombaölő szerek fejlesztésére

2021. szeptember 11. 08:36

A Corteva modellje a kategóriájában legjobb biológiai portfólió kifejlesztésére egyesíti a külső innovációt, az együttműködést a kutatás és fejlesztés terén, az engedélyezést és a forgalmazást.

A „Solid-set” projekt

2018. július 12. 10:23

Miként lehetne egy automatizált rendszerrel megoldani az ültetvény növényvédelmét, öntözését és lombtrágyázását?

Klímaváltozás: talán pozitív hatásokkal is számolhatunk

2020. május 16. 10:35

A szakértők álláspontja szerint, a klímaváltozástól nem kell tartani, hiszen a múltban lezajlott jelenségeket vizsgálva több pozitív hozadéka is volt az egyes éghajlati változásoknak.