27℃ 19℃
július 7. Apollónia, Vilibald, Bene
Agrárközélet

A világ legjobb egyetemei közé került a MATE a THE fenntarthatósági rangsorában

MATE

A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem a világ száz legjobbja közé került a Times Higher Education Impact Rankings rangsor ENSZ által deklarált éhezés elleni küzdelmet meghatározó Zero Hunger kategóriájában. Ezzel olyan kiemelkedő egyetemekkel került egy kategóriába, mint a 65. helyezett Wageningen Egyetem vagy a 72. helyezett Tokiói Agrártudományi Egyetem, amelyek az agrárszektorban a világ vezető intézményei közé tartoznak.

​​​​​​A június 1-jén közzétett Impact Rankings rangsor legfőbb különlegessége az, hogy a világon egyedülálló módon az ENSZ tizenhét fenntartható fejlődési célja alapján értékeli az egyetemeket. Ily módon az oktatási-kutatási kiválóság mellett rendkívül fontos az is, hogy az intézmény milyen erőfeszítésekkel támogatja a globális kihívások elleni küzdelmet, és miként fordítja innovatív fejlesztési eredményeit a társadalom és a környezet javára. A rangsorra idén 112 ország 1.591 felsőoktatási intézménye került fel, melyek közül a MATE összesítésben a 401-600. helyezést érte el.

Korunk legnagyobb kihívásai sok esetben szorosan kapcsolódnak az agráriumhoz, így rendkívüli fontosságú a klímaváltozás hatásaihoz alkalmazkodó növények nemesítése és termesztése, a tápanyagokban gazdag élelmiszerek termelése, az élelmezésbiztonság, a fenntartható vízgazdálkodás és a biodiverzitás megőrzése is. Egyetemünk világszinten kiemelkedő munkát végez ezeken a területeken, így került a 97. helyre, azaz a világ legjobb 15 százalékába az éhezés elleni küzdelmet reprezentáló Zero Hunger fenntartható fejlődési cél vonatkozásában

– mutatott rá Dr. Gyuricza Csaba rektor.

A magyar egyetemek közül a Debreceni Egyetem a 301-400., a Szegedi Tudományegyetem és az ELTE a 401-600. helyen végzett az összesített rangsorban.

A MATE más rangsorok tekintetében is kiválóan szerepelt az elmúlt időszakban. Többek között újabb 50 helyet javított és ezzel a 151-200. helyet érte el a világ egyik legelismertebb felsőoktatási rangsorán, a QS 2023-as agrártudományi ranglistáján. Ezzel az eredménnyel a valaha volt legjobb pozíciót érte el az egyetem és a világ legjobb 12 százalékába került a számára legfontosabb tudományterületen.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Gödöllőn kap új otthont a Mezőgazdasági Múzeum

2025. június 11. 13:10

Gödöllőre, a MATE területére költözik a Magyar Mezőgazdasági Múzeum. Az új létesítmény 2029-re készülhet el.

Akkumulátorok új élete: elindult a BASF új üzeme

2025. június 9. 13:10

A BASF új üzeme évente 40.000 EV-akkumulátor feldolgozására képes – kulcsszerepet kap az EU nyersanyagfüggetlenségi céljaiban.

Fügepálinka, aszú, libamáj – ilyen bonbont még nem evett!

2025. június 8. 13:10

Rekordszámú nevezéssel zárult a Brillante-2025 verseny, ahol a legjobb párlatok és pálinkás bonbonok is díjazásban részesültek.

Tengerentúli kapcsolatait erősíti az Állatorvostudományi Egyetem

2025. június 3. 12:40

A Purdue Egyetemmel kötött együttműködési megállapodást az Állatorvostudományi Egyetem – cél a tudományos és oktatási jelenlét bővítése.

Felmelegedés – ki marad talpon?

2025. április 23. 16:10

Az új tanulmány átfogóbb képet nyújt arról, hogy a felmelegedés miként fogja befolyásolni az élelmiszer-termelési rendszereinket.

33 fok Finnországban, 40 erdőtűz Norvégiában: mi vár ránk?

2018. szeptember 17. 10:31

Rekordokat döntő hőség, erdőtüzek a skandináv országokban, aszályos tavasz és kora nyár Nagy-Britanniában, példátlanul hosszú kánikula Magyarországon az Alföldön. A meteorológiai szempontból igen különösen alakuló nyár hátterében olyan légkörfizikai változások állnak, amelyeket a globális felmelegedés erősít fel, és minden valószínűség szerint gyakoribbá is tesz.

Falat emelt egy falu, és megfékezte az aszályt

2024. április 8. 11:10

Az indiai Rádzsasztánban a helyiek falak és árkok építésével vették fel a harcot az éghajlatváltozással, és újraélesztették földjeiket.

A borászoknak szembe kell nézni a klímaváltozással

2021. március 30. 09:22

Exkluzív szakértői beszélgetést tartott a Mathias Corvinus Collegium és a Klímapolitikai Intézet az éghajlatváltozás magyar mezőgazdaságra, szőlőtermesztésre és borkultúrára gyakorolt hatásáról. A Klímapolitikai Intézet igazgatója, Litkei Máté által vezetett fórumon a meghívott vendégek egyetértettek abban, hogy Magyarország az éghajlatváltozás szempontjából a sérülékenyebb országok közé tartozik, és ennek jelei az agráriumban, illetve a borászati ágazatban is egyértelműen láthatók, a szakma azonban készül a kihívásokra.