Gyümölcs

Megérkezett a magyar dinnye, ennyibe kerül most

Agrofórum Online

A közelmúltban tartotta meg dinnye szezonnyitó sajtótájékoztatóját a NAK, a Magyar Dinnyetermelők Egyesületével (MDE) és a FruitVeB – Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezettel közösen.

Megkeresésünkre dr. Mártonffy Béla, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Országos Kertészeti Osztály elnöke elmondta, hogy ezen a héten már teljes mennyiségben számíthatunk a magyar dinnyére, amely Békés és Baranya térségéből érkezik. Az ezt követő hétvégén az ellátásba bekapcsolódik Tolna, Jászság és Heves is.

Július huszadikától kezdődően gazdagítja a kínálatot a Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyéből érkező termés is. A hazai termelőktől származó gyümölcs kedvező időjárás esetén szeptember közepéig-végéig elérhető lesz. Mint azt megtudtuk, idén nemcsak Magyarországon, de Görögországban, Olaszországban és Spanyolországban is mintegy tíz nappal, két héttel csúszott a termesztés.

Ennek oka a szélsőséges tavaszi időjárás volt, amely nem kedvezett a dinnyének. A jelenlegi, illetve az előttünk álló kilátások azonban kárpótólnak bennünket. A mennyiség valamelyest változhat az időjárás függvényében, de minden körülmény adott ahhoz, hogy minőségi, ízletes termés kerüljön a fogyasztók kosarába.

Mintegy 140–160 ezer tonna várható

Az elmúlt években jelentősen változott a dinnyetermelés helyzete. Míg korábban konzervatív technológiával zajlott a termesztés, mára – a megelőző évtizedekhez képest – körülbelül feleakkora területen, de hasonló mennyiségben termelnek dinnyét. Mindemellett idén elindult a termőterület növekedése, a tavalyi 2600-hoz képest 2900 hektáron termelnek dinnyét hazánkban. A szakemberek mintegy 140–160 ezer tonna termésre számítanak idén, amiből mintegy 15 ezer tonna a sárgadinnye, a többi görögdinnye.

Versenyképesek vagyunk

A magyar dinnyetermelők az elmúlt években egyre inkább veszítettek exportpiacaikból, melyeket spanyolok, olaszok és görögök szereztek meg. Ez is arra ösztönözte a hazai termelőket, hogy technológiában és fajtákban váltsanak. A termelés korszerűsítése érdekében a kamara és a vetőmag-forgalmazó cégek tanulmányutakat szerveztek a versenytárs országokba is.

Ennek hozadékaként is észlelhető volt a hazai termőterület csökkenésének lassulása, a korszerűtlen, konstans dinnyefajták helyét pedig átvették az oltott és hibrid dinnyék, melyek aránya mára elérte a teljes dinnye termőterület 95%-át. Azaz a magyarországi fajtahasználat nemzetközi szinten is versenyképessé vált, továbbá megjelent a fólia alatti termelés, amivel előrébb hozható a szezonkezdet.

A görögdinnye-termesztésünk 2-3%-a, míg a sárgadinnye-termesztésünk már több mint 20%-a fóliás termelésből származik. Összességében elmondható, hogy a termelés jóval hatékonyabb lett, és betegség-ellenállóbb fajták vették át a régiek helyét. A termésátlagok, a termésbiztonság növekedett, ugyanakkor a megszokott finom íz megmaradt, sőt, növekedett a minőség.

Nem elfogultság, valóban finomabb a hazai

A hazai klíma kifejezetten előnyös a dinnyetermesztésnek annak ellenére, hogy a termelés északi határán fekszünk. A nappali és az éjszakai hőmérséklet-ingadozások miatt a termés sav-cukor tartalma kiegyenlített, a kialakult íz- és aromaanyagoknak köszönhetően a hazai termesztésű dinnyék sokkal ízletesebbek, mint a déli országok édes, de savszegény dinnyéi.

Leáldozott az óriásoknak

Hazánkban átlagosan 10 kg/fő a dinnyefogyasztás, amely azt jelenti, hogy melegebb nyarakon több, hűvösebbeken kevesebb fogy. A fogyasztói szokások folyamatosan változnak, egyre erősebb a kereslet a kisebb, 4-6 kilós, valamint a magszegény görögdinnyék iránt, igen nagy az igény a sötét csíkos, 4-8 kilós dinnyékre is. Mára elmúlt az óriás dinnyék nimbusza, nem tartja magát az a tévképzet, hogy csak ezek lehetnek igazán édesek.  Az „útszéli” árusoknál és zöldségeseknél még van ezekre a nagy méretű görögdinnyékre is kereslet, de itt is darabolt, szeletelt formában.

Mi az a triploid dinnye?
Az első triploid dinnyék először 1960 körül, Japánban, majd Amerikában kerültek forgalomba. A mag nélküli dinnyét diploid – kétszeres kromoszóma számú – és tetraploid – négyszeres kromoszóma számú – szülők keresztezésével állítják elő. Hazánkban KISS Á. (1961) állított elő elsőként triploid fajtát. A Vetőmag című szakmai folyóirat 2013/3-as számában, a fennállásának 70. évfordulóját ünneplő kecskeméti Zöldségtermesztési Kutató Intézet Zrt. ünnepi rendezvényéről szóló tudósításban olvashatjuk, hogy a ZKI állította elő Európa első magnélküli görögdinnye hibridjét.

Nemcsak finom, rendkívül egészséges is

A dinnye több mint 90%-a víz, így fogyasztása jelentős segítség a folyadék pótlásában.  A sárgadinnye kiváló karotin- és C-vitamin-forrás, a görögdinnyében a citrullinnak és a likopinnek tulajdonítható az egészségmegóvó szerep. A görögdinnyében jelen levő likopin az emberi szervezet számára közvetlenül hasznosítható, antioxidáns hatású. Különféle érrendszeri betegségek, szívroham, valamint rákbetegségek kialakulásának megelőzésében is szerepe lehet, de az UV-sugárzás elleni védelemben is.

A sárgadinnye gyógyhatásai közül a bőrbetegségek, meghűléses betegségek enyhítésében játszott szerepe mellett említést érdemel a jó emésztést, a kedvező gyomor- és bélműködést segítő, valamint vesetisztító hatása. A dinnyék, különösen a sárgadinnye kedvező táplálkozás-élettani hatású makroelemek, ionok kiváló forrásai is. A sárga- és görögdinnye Ca, Fe, Mg, és K vonatkozásában is felülmúlja az alma értékeit.

Érdekesség, hogy a dinnye magja az összes értékes esszenciális aminosavat tartalmazza, bővelkedik vasban, cinkben, kalciumban és B-vitaminokban; ahhoz, hogy jótékony hatásait kifejtse, alaposan össze kell rágni.

Még drága

A Budapesti Nagybani Piacon a mai napon (július 11.) a hazai I. osztályú görögdinnye kilóját 400–450 forintért kínálták, a hazai I. osztályú sárgadinnyét pedig 550–700 forintért, és lényegében ennyi az utcai árusoknál is.

(Fotó: MTI/Vajda János)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Gyümölcsfajok tápanyag-tartalékolása télre

2024. november 15. 09:40

Tavasszal a csonthéjasok virágzási időszakában még hideg a talaj, a gyökerek még nem kezdtek el igazán dolgozni, nincs jelentős tápelemfölvétel a talajból.

Ehetjük-e nyersen a kökényt?

2024. november 8. 06:40

A kökény magja, hasonlóan a sárgabarack és a mandula magjához, amygdalint tartalmaz, amely a szervezetben ciánsavra bomlik, és súlyos mérgezési tüneteket okozhat.

Hogy éri meg diót termelni?

2024. október 23. 13:10

A dió termesztésének sikerességéről kérdeztük az Engelhardt Dióbirtok tulajdonosát: évről évre színesebb a tapasztalatok köre.

Így teleltethető a pomelo

2024. október 23. 10:10

Közép-európai éghajlaton a cserepes Citrus maxima nyáron a szabadban tartható, mégpedig ott, ahol elegendő fényt és meleget kap.

Elkezdődött a dinnyeszüret - nem lesz gond a minőséggel

2020. július 16. 14:43

A napokban országszerte megkezdődött a dinnyeszüret, és a hazai görögdinnye még szeptemberben is elérhető lesz az üzletekben, piacokon. Az átlagos dinnyefogyasztás 10 kg/fő/év; egyre népszerűbbek a többféle formájú valamint a magnélküli dinnyék – derül ki a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara körképéből.

Jó hír: szeptember-októberig elég lehet a magyar dinnye

2023. július 27. 16:40

Bőséges a kínálat a hazai dinnyepiacon, a mennyiség mellett pedig a minőségre sem lehet panasz. Az ország valamennyi termesztőkörzetében kiváló minőségű magyar görögdinnye terem, egyes régiók szeptember közepéig el tudják látni a piacot, hazai sárgadinnyével pedig még októberben is találkozhatnak a vásárlók.

Kisalagutas fóliatakarás a zöldségtermesztésben

2022. február 1. 14:37

A gyakorlati termesztésben elsősorban a görög- és sárgadinnye, étkezési paprika, cukkini, spárgatök és a csemegekukorica intenzív termesztésénél alkalmazunk kisalagutas takarást.

Aranyat értek a fiatal tehetség dinnyével foglalkozó kutatásai

2019. július 4. 04:36

A Pro Scientia Aranyérem Odaítélő Bizottság nemrégiben tartott ülését követően nyilvánosságra hozták az idei XXXIV. OTDK versenysorozat kapcsán kitüntetésben részesülők névsorát.