Kell már permetezni a burgonyát fitoftóra ellen?

Agrofórum Online

Burgonyával kapcsolatos kérdésemre várom válaszukat! Kell már permetezni fitoftóra ellen?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A fitoftóra, vagy más néven a burgonyavész (Phytophthora infestans) a burgonya legjelentősebb betegsége, viszont megjelenésére nemcsak a burgonya, hanem a paradicsom esetében is számítanunk kell. Az okozott tünetek a leveleken, száron és gumókon egyaránt kialakulhatnak. A kezdeti levéltünetek a csúcsi részekről indulnak el félkörívben, melyek vizenyősek, színezetük pedig sárgászöld, közepi részük rövid időn belül bebarnulva elhal. A levél fonáki oldalán a kórokozóra jellemző finom, fehér színű gyep jelenik meg, az egészséges és a beteg rész határán. Idővel pedig bekövetkezik az egész levél elhalása és elszáradása. A száron megnyúlt, kissé süppedő foltok alakulnak ki, melyek szürke színűek. A gumón ugyancsak besüppedő, szürke színű foltok képződnek, viszont ezek alakja szabálytalan.

A kórokozó képes fennmaradni a fertőzött gumón, a beteg és talajon maradt elhalt növényi részeken, de a talajban is. Kialakulásához a hűvösebb, 12-15 fokos hőmérséklet az optimális, viszont terjedésének már a magasabb, 20 fok körüli hőmérséklet a legmegfelelőbb. Kedvező feltételeket biztosít továbbá a levél felületének nedvessége is, melyet akár eső, harmat vagy öntözés is előidézhet. A nedvesség mennyiségének, vagyis a levelek vízzel való borítottságának időtartama egyaránt kiemelt szerepet kap. A fitoftórás betegség elleni védekezés nem egyszerű feladat már a tünetek megjelenése után, ezért mindképpen a megelőzésre kell törekedni.

A vetésváltással és a növénymaradványok eltávolításával már sokat tehetünk a megelőzés érdekében. A növények megfelelő sor- és tőtávolságra való ültetésével, szellős, szél által átjárható állomány létrehozásával egyaránt hozzájárulhatunk a betegség megelőzéséhez. A kórokozó nagyobb mértékű megjelenésére kb. július elején lehet számítani, hiszen a forró száraz nyári napok nem jelentik azt, hogy a növények nem fertőződhetnek meg, mert a reggeli harmat is elegendő lehet a kialakuláshoz. A permetezést megelőző jelleggel már május végén ajánlatos elkezdeni és nyár közepéig rendszeresen szükséges védekezni. A készítmények közül a kontakt és felszívódó szereket érdemes felváltva alkalmazni, pl. réz-oxiklorid és azoxistrobin.

Permetezés a biogazdaságban: amikor a szükség törvényt bont

2024. július 5. 13:10

Vannak növényvédő szerek, melyek biotermesztésben is engedélyezettek. Ezt használta ki egy német gazda, amikor a burgonyáját megvédte a fertőzéstől.

Különleges zöldségnövények

2018. június 28. 09:35

Természetes a kíváncsiságunk. Egy idő után vágyunk is az újra. Szeretnénk új ízeket és színeket a tányérunkra, egy egyszerű reggeli szendvics mellé ugyanúgy, mint egy otthoni kerti sütögetésnél vagy gourmet-vacsoránál is. Az étkezéseink során páratlan gasztronómiai élményben gazdagíthatnak a különböző formában elénk kerülő zöldségnövények.

Zsenge burgonyagumók előállítására irányuló technológiai változatok

2018. november 6. 07:36

A burgonya jelenleg a világ harmadik legfontosabb élelmiszernövénye. A termelés volumenében csak a rizs és a búza előzi meg. Napjainkban több mint 100 országban, mintegy 20 millió hektáron 320-340 millió tonna nagyságrendben termesztik. A termelés felfutásával egyidejűleg a hasznosítás tekintetében is jelentős változások következtek be.

Így kell táplálni a burgonyát!

2018. június 25. 10:27

A burgonya tápanyagigény szempontjából az igényes növények közé tartozik. Egy tonna gumóban 5 kg nitrogén, 2 kg foszfor, 9 kg kálium hatóanyag található meg.