Növénytermesztés

5 tipp a másodjára kaszált silótakarmány betakarításához kedvezőtlen időjárás esetén

Agrofórum Online

A csapadékos időjárás gyakran akadályozza a gazdákat a másodjára kaszált silótakarmány betakarításában. Az alábbiakban felsorolunk néhány tippet, amelyek segíthetnek, ha a gazdák ilyen időszakban terveznek kaszálást.

Tarlómagasság növelése

Ha a talajviszonyok nedvesek a második vágás idején, hagyjuk magasabbra a tarlót, mint általában. Ilyen körülmények között történő betakarításkor fennáll a silótakarmány talajjal történő szennyeződésének veszélye, ha a gumik vagy a gépek megsértik a felszínt. Ha nagyobb szármaradványt hagyunk, azzal csökkentjük a kockázatot a szennyeződésre a kaszálás, gereblyézés és betakarítás során.

Fonnyadás

Hacsak az időjárás nem fordul jelentősen jobbra, kicsi az esélye annak, hogy a silótakarmány 24 órán át fonnyadjon. A legtöbb gazdaságban általában arra törekednek, hogy a silótakarmány kaszálása és begyűjtése ugyanazon a napon történjen. Ha a nappali hőmérséklet magas marad, és ehhez megfelelő szél is társul, meglepően sok silótakarmány kiszáradhat, ha reggel kaszálják le és este takarítják be azt. Állítsa be a fűkaszát úgy, hogy minél szélesebb területre terítse a silótakarmányt. A második vágás esetében a silótakarmány-hozam kisebb lesz, mint az első kaszálásnál, így kevesebb lesz a növénytömeg a sávokban, ami segít növelni a fonnyadás arányát. Ideális esetben, ahol báláznak, a takarmány szárazanyagtartalmának 30%-hoz való közelítése javítja az erjedést, csökkenti a csurgalék mennyiségét, és segít a bálák deformálódásának megakadályozásában.

Nagyobb szecskaméret

Ha a silótakarmányt silóban tárolják, és a szárazanyagtartalom alacsony az időjárás vagy a fonnyadás hiánya miatt, fontos a szecskaméret növelése. A nedves silótakarmány hajlamosabb arra, hogy megcsússzon a silóban, különösen, ha túlságosan rövidre aprítják. Az instabilan elhelyezett bálák könnyebben elcsúszhatnak, ami nemcsak a tárolt takarmányt pazarolja el, hanem veszélyes is lehet a kezelők számára. A 25% és 30% közötti szárazanyag-tartalmú silótakarmány esetében a szecskaméretet legalább 10 cm-re növeljük az ideális szárazanyag tartalom mellett alkalmazott, 3-4 cm-es méretről. Ha a silótakarmány szárazanyag-tartalma 25% alatt van, legalább 12 cm-re növeljük a szecskaméretet.

A csurgalékvíz kezelése

Tegyünk lépéseket az alacsonyabb szárazanyag-tartalom mellett készült silótakarmányból származó összes csurgalékvíz felfogására. Ideális esetben a csurgalékot összegyűjtjük és a szarvasmarha-istállóban lévő tárolótartályokba vezetjük. Ez segíti a tárolótartályok tartalmának összekeverését, mielőtt a hígtrágyát – és ezzel együtt a tápanyagokat – visszajuttatjuk a talajba.

Bálák tárolása

Alacsony szárazanyag tartalmú silók bálázása során megnő a bálák megereszkedésének veszélye: elveszítik formájukat, ami a bálák feletetésekor több hulladékhoz vezet. Ideális esetben a báláknak a bálázás előtt van némi esélyük a fonnyadásra, ami elősegíti a fermentációt, és megelőzi a megereszkedést. Minél közelebb van a szárazanyagtartalom a 30%-hoz, annál jobb. Ha a szárazanyag tartalom meghaladja a 30%-ot, az már tulajdonképpen jutalomszámba megy. Alacsony szárazanyag-tartalom esetén ajánlott a bálák elhelyezése egy sorba. A bálák két sorban történő magasra halmozása nagyobb megereszkedést és több takarmányhulladék felhalmozódását eredményezi.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Különböző talajok eltérő vízellátottságának hatása a kukorica és a szemes cirok kezdeti fejlődésére

2025. április 14. 16:10

A globális éghajlatváltozás következtében az extrémitások és stresszhatások a tenyészidőszak bármely szakaszában megjelenhetnek, megnehezítve ezzel a kukorica sikeres és gazdaságos termesztését.

Az őszi káposztarepce magyarországi termesztéshanyatlása, és ami a háttérben meghúzódik

2025. április 9. 11:10

A repcéhez kötődő magyarországi termesztési hajlandóság hanyatlása egyértelműen a termelésbiztonságot veszélyeztető tényezőkre vezethető vissza.

Innováció és kihívások a szójatermesztésben

2025. március 31. 11:10

A Magyar Szója és Fehérjenövény Egyesület továbbképzésén a szója piaci trendjeiről, a növényvédelemről és a talajmegőrzésről is szó esett.

Gáz nélkül szárítunk - költséghatékony megoldás a termények biztonságos tárolására

2025. március 31. 06:40

A mezőgazdasági terményszárítás hagyományosan fosszilis energiahordozókra támaszkodik, ami magas költségekkel és környezeti terheléssel jár. Azonban a gázköltség teljes kiváltása már lehetséges!

Szudánifű: aszályos évben is jövedelmezően termeszthető

2020. április 28. 08:20

Az egyre aszályosabb tavaszi időjárás évről-évre nehezebbé és bizonytalanabbá teszi az állattartók tömegtakarmány termelési folyamatát. A kisebb vízigényű, rövidebb tenyészidejű szudánifüvet egyre nagyobb területen vetik. Az igényesebb silókukorica és cirokfélék remek kiegészítője vagy alternatívája lehet a növény.

Nébih: országos célvizsgálat a tej- és takarmányágazatban

2022. november 28. 13:07

Országos célellenőrzést rendelt el a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) miután közvetlen fogyasztásra szánt tejtermékekben határérték feletti mennyiségben mutatott ki aflatoxin-szennyezést a hatóság laboratóriuma.

Megjelent a takarmányszállítási támogatásról szóló jogszabály

2022. szeptember 19. 06:36

A támogatás mértéke 300 Ft/km azzal, hogy egy állattartó legfeljebb 3000 kilométerre nyújthat be támogatási igényt.

Szójababot halmoznak fel a takarmánygyártók

2020. december 24. 14:02

A csökkenő kínálat több muníciót szolgáltatott a közelmúltbeli árnövekedéshez, és arra ösztönözheti a gazdákat, hogy 2021-ben nagyobb területen ültessenek szójababot a növekvő kereslet kielégítése érdekében.