Széles körben elfogadott, hogy az egészséges talajokban nagy számú földigilisztát találhatunk. De valóban van összefüggés a két dolog között?
A gyakorlott, lelkiismeretes gazdák alkalmanként beleásnak a földjükbe, hogy közvetlenül győződjenek meg az aktuális talajállapotról. Ennek egyik kiváló indikátora a földigilisztaszám, amelyről úgy tartják a szakemberek, hogy egyenes arányosságban áll a talajegészséggel.
De valóban így van? A földigiliszták aktivitása levegőzteti, lazítja a talajt, elősegíti a növényi maradványok bomlását, és ezáltal a növényi tápanyagok mennyiségét is növeli – olvasható a témát szívügyének tartó Vaderstad Kft. honlapján is.
A talajban felbukkanó jelentős számú földigiliszta tehát jó jelnek tekinthető, hiszen a számuk egy táblán akár az egymilliót is elérheti. Ez mintegy 1 tonnás össztömeget jelent, és ennyi gyűrűsféreg már érezhető szerepet játszhat a talaj megfelelő szerkezetének kialakulásában.
A közelmúltban a RealAgriculture mezőgazdasági szakoldal feltette a provokatív kérdést, hogy a földigilisztaszám valóban utal-e a talajegészségre. Szakértőjük, Peter Johnson pedig a következő választ adta erre:
„Valószínűleg van összefüggés a kettő között, bár ezzel óvatosan kell bánni, hiszen létezhetnek csodás talajok földigiliszták nélkül is.”
Johnson úgy véli, hogy a földigiliszták jelenléte nem feltétlenül a talajegészségre utal, hanem arra, hogy jó irányba haladnak a dolgok, és elérhetjük a kívánt talajállapotot. Ezek a gyűrűsférgek ugyanis válogatós „vendégek”, ha tehát nagy számban megtaláljuk őket a földben, az azt jelenti, hogy jelentős mennyiségű „csábító” szerves anyag, növényi maradvány van benne.
Egyáltalán nem mindegy az sem, hogyan, mivel műveljük a földjeinket. A földigiliszták valójában nem szeretik a talajművelést, hiszen az lerombolja az alagútrendszerüket, ráadásul nagyon érzékenyen reagálnak a modern mezőgazdaság különböző elemeire, például a növényvédő szerekre, illetve a talaj tömörödésére is – olvasható szintén a Vaderstad Kft. oldalán.
(Fotó: Natfot/Pixabay)