Házikert

Szerves trágya: melyik a legjobb, ha a növényeket a kertben táplálni akarjuk?

Agrofórum Online

Egy ideje már üldözés alatt áll a vegyszeres növényvédelem és vele együtt a műtrágyák és szervetlen növénytáplálási módszerek. Bár azoknak is megvan a hasznuk és a helyük, manapság sokkal divatosabb a növényeket szerves trágyával táplálni.

De honnan szerezzünk szerves trágyát? Mert ugye itt rögtön jön a kérdés: saját szerves trágya? Bio vásárolt? Intenzív állattartó telepről kerüljön a kertbe? Ezek mind olyan kérdések, amit már a legelején érdemes tisztázni.

Vegánság és a csiperkegomba esete a nagyüzemi állattartással

Ha már a szerves trágya a téma, akkor érdemes itt megemlíteni egy olyan aspektust, ami még vegán körökben is nagyon megosztó. A gomba, mint táplálék, ha boltban vásárolva vesszük meg és nem szabadon gyűjtve gombaszakellenőrön keresztül, akkor a rossz hír az, hogy például a csiperkegombának a termesztéséhez nagyüzemi állattartásra van szükség. Legalábbis a termelések volumene miatt. A gombakomposzthoz nagyüzemi tartásból származó baromfitrágya, sertéstrágya és jó esetben marhatrágya kell. Technológiafüggő, így a beltartalma is változik a  keveréknek, de magát a termesztés alapját egy ilyen keverék adja. Hogy ez mennyire fér bele a vegán életérzésbe és hitbe ez kérdéses, nyilván nem a gyűjtött csiperkegombáról van ilyenkor szó. De a gomba egy igényes „növény” és sok szerves anyag kell ahhoz, hogy termelhető legyen, vagy a természetben megteremjen.

Baromfitrágya, ami nem égeti ki a növényeket?

A baromfitrágya nagyon magas foszfortartalmú, ami töményen, a tyúkudvarból kitermelve és a növények közé szórva sajnos perzselő hatású. Ideális esetben vagy növényi ázalékokhoz érdemes keverni vagy bekomposztálni és csak utána felhasználni.

A foszfor egyébként nagyon hasznos, mert a növények gyökeresedésének egyik fontos eleme, de a mennyiség, a koncentráció miatt van a probléma általában.

A baromfitrágya foszfortartalma igen magas (fotó: https://pixabay.com/hu/photos/csap-trágya-tanya-udvara-3421824/)

Nyúltrágya, az egyik legjobb!

A nyúl egy igényes és tiszta állat. A nyúlbogyók tele vannak a növények által is felvehető tápanyagokkal, főleg, ha állatainkat is megfelelően tápláljuk! Viszonylag gyorsan komposztálható, kis rásegítéssel, mint plusz baktériumkultúra, a nyúl alól kikerülő trágya nagyon értékes!

Akár komposztálás nélkül is kiszórható a veteményesbe a sorközökbe, öntözéskor fokozatosan beoldódnak a tápanyagok a gyökerekhez.

A lótrágya kérdése

Bár a lótrágya is értékes állati eredetű szerves trágya, azért a nehézség vele az, hogy legalább két évig érdemes komposztálni ahhoz, hogy igazán jó legyen a növények számára. Ezzel ellentétben egy marhatrágyánál vagy sertéstrágyánál már egy év is szép komposztminőséget jelent, ami időben jobbnak számít, nem véletlen tudott így elterjedni ez a két „alapanyag”.

Az utóbbi időben pont lótrágya kapcsán kaptunk több megkeresést is, hogy lótartók ajándékba adnának rendszeresen lótrágyát házikertészeknek, de mindig kérdés egyrészt a szállítás, másrészt a már említett kétéves komposztálás.

A szarvasmarhatrágya és a sertéstrágya

A legtöbbször ezeket lehet kapni zsákosan is, kisebb kiszerelésekben a kertészeteknél. A kész marhatrágya talán a leggyakoribb. A kompakt kiszerelések, a zsákos változatok szinte azonnal használhatók már hobbikertészeknek is, bár ha javasolhatom, akkor ezeket is keverjük össze kerti talajjal vagy virágföldekkel, hogy minél jobb legyen a felhasználáshoz.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

5 érv, hogy ne vágjuk vissza télre az évelőket!

2024. december 18. 05:40

Nézzük meg az érveket a "mindent hagyunk úgy, ahogy van télen, hiszen a természet sem kaszál és vagdos" kertészeti elképzelés mellett!

Így tartsuk tisztán a szobanövényeink leveleit!

2024. december 17. 11:10

A szobanövények leveleinek tisztítása azért fontos, mert a rajtuk felhalmozódó por, zsír, vízkő vagy egyéb szennyeződés gátolhatja a növények létfontosságú folyamatait.

A legjobb talajtakaró mixek, és amit tudni érdemes róluk

2024. december 17. 05:40

A legjobb talajtakaró mixek témáját hoztam most, melyekről már saját tapasztalatok alapján tudom elmondani a legfontosabb információkat.

Így ne vásároljon növényt, ha jót akar magának és a kertnek!

2024. december 16. 13:40

A megfelelő növény kiválasztása nemcsak esztétikai kérdés, hanem a sikeres kertészkedés alapja is. Nézzünk 8 hasznos tippet a választáshoz!

Teendők, ha a tehén nem áll lábra

2024. április 4. 08:10

Mit tegyünk, ha a szarvasmarha nem tud felállni? Tippek az elsősegélynyújtáshoz, a kezeléshez és a nehéz, de fontos döntések meghozatalához.

Szarvasmarha-szépségverseny indult – nevezés január 6-ig!

2023. december 15. 09:10

Szarvasmarha-szépségversenyt hirdetett Magyarország piacvezető takarmánygyártó cégcsoportja, az UBM. A versenyre 2024. január 6-ig bármely hazai állattartó nevezhet maximum két, saját nevelésű szarvasmarhájával.

Nemzetközi bírói csapattal a hódmezővásárhelyi kiállítás függetlenségéért

2019. május 8. 04:21

Idén hat külföldi show-bíró bírál négy szarvasmarha fajtában a XXVI. Alföldi Állattenyésztési és Mezőgazda Napokon.

Új rekord: 130 000 euróért kelt el egy Fleckvieh borjú

2024. július 30. 10:10

A Fleckvieh fajtán belül a legmagasabb minőségi paraméterekkel jellemzett, 8 hetes, ráadásul homozigóta szarvatlan borjú szó szerint vagyont ér.