A zsálya sokak kedvenc fűszernövénye, amely nemcsak hihetetlenül könnyen termeszthető, de a legrosszabb körülmények között is jól fejlődik, ráadásul a kerten és a konyhán kívül is sokféleképpen felhasználható.
Mediterrán öröksége lehetővé teszi, hogy olyan területeken is megteremjen, amelyeket sok más növény számára élhetetlen. A forró, száraz éghajlaton is jól fejlődik, és nagyon kevés vizet igényel. Bármelyik fajtát is választja, garantáltan jól fog mutatni a kertjében, vonzza a hasznos rovarokat, miközben elriasztja a többi kerti kártevőt.
Az alábbiakban 7 ismert és kevésbé ismert felhasználási területet veszünk sorra – akad közöttük olyan, ami biztos ismerősen cseng, de talán akad olyan is, amivel új ötleted adtunk!
1. Zsályás olaj
A rozmaringgal ízesített olaj valamivel ismertebb, de ha nincs kéznél rozmaringunk, zsályával tökéletesen helyettesíthetjük. A zsályás olajok nagyszerű azonnali adalékok az ételekhez, és gyakorlatilag nem romlanak meg. Ráadásul egyszerűen és könnyen elkészíthetőek. A zsálya íze nem tolakodó, de mégis, érdekes fűszerezést ad ételeinknek. Baromfi húsokhoz kifejezetten ajánljuk!
Mindössze néhány tiszta, légmentesen záródó üvegre vagy olajadagolóra, egy üveg olívaolajra és körülbelül fél csésze friss zsályalevélre van szükség. Közepes lángon melegítsük fel az olajat a zsályalevelekkel, majd öntsük sterilizált üvegedényekbe. Az egész procedúra 5-10 percet vesz igénybe. Napfénytől védett helyen hagyjuk lehűlni. Ha ez megtörtént, szűrjük át egy másik edénybe, és kész is vagyunk!
2. Zsályás vaj
A zsályával ízesített vajat zöldségekre vagy grillezett csirkére olvaszthatjuk, de még a reggeli palacsintát is feldobhatjuk, ha zsályás vajjal sütjük ki. Aki ódzkodik a házi készítésű vajjal járó hercehurcától, az a boltban vásárolt puhított vajat is ízesítheti zsályalevelekkel, ami ugyanolyan jól működik, mint egy teljesen házi készítésű adag. Mindössze egy kis vajra és zsályalevelekre van szükség. Olvasszuk meg a vajat közepes lángon, majd fokozatosan adjuk hozzá a zsályaleveleket. Amint a vaj megbarnult, és a zsályalevelek ropogósra sültek, már csöpögtethetjük is az ételre.
3. Zsálya a levesekben
A legegyszerűbb paradicsomlevesnek is jót tesz egy kis extra pikantéria, a zsálya pontosan ezt szolgáltatja: finom, izgalmas ízvilágú leveseket varázsol elénk, amelyek a hűvösebb napokon kifejezetten lélekmelegítőek. A zsálya, a mogyoró és az édesburgonya is remek összeállítás, próbáljunk ki egy tört mogyoróval megszórt édesburgonya krémlevest zsályával megbolondítani – nem fogjuk megbánni!
4. Mártások
A levesekhez hasonlóan a zsálya gazdag, földes ízei a mártásokhoz is adnak némi extra fűszerezést. Fogjuk a fentebb említett csöpögtetős, barnított zsályavaj receptet, adjunk hozzá egy kis borsot, fokhagymát és sót, és máris kész a barnított vajas-zsályás szósz tésztákhoz vagy sült csirkéhez. A sűrűbb, krémesebb mártások még erőteljesebbek lesznek zsálya hozzáadásával. A zsálya és a bechamel remekül passzolnak egymáshoz, így gazdag, sajtos mártást készíthetünk tésztához vagy szárnyas húsokhoz.
5. Zsálya a desszertekben
Talán nem is gondolnánk, hogy zsályát is adhatunk desszertekhez, de e fűszernövény földes íze kellő kontrasztot ad néhány egyszerűbb édes finomságnak. Az almás császármorzsa például egy tipikusan önmagában is rendkívül finom édesség, de ha zsályát teszünk bele, még különlegesebb lesz.
6. Füstölők
Bár sokan a füstölőpálcikákat a wellness-weboldalakkal vagy egy jógaoktató Instagramjával hozzák összefüggésbe, a füstölő használata nem csak számukra hasznos. Baktériumölő képessége tudományosan bizonyított – ráadásul ellenállhatatlan fás illatot kölcsönöz otthonunknak.
A saját füstölő pálcika elkészítése szuper egyszerű. Mindössze némi zsályára van szükség. Gyűjtsük össze a kiválasztott fűszernövényeket, és készítsünk egy vastag köteget. Pamutzsinórral vagy más természetes zsineggel kössük össze a köteget az aljánál. Ezután a köteg közepétől kezdve tekerjük a zsinórt szorosan felfelé és lefelé, kereszteket alkotva (tehát nem kell tömören vezetni a zsinórt, a zsályának ki kell látszania). Vágjuk le a felesleges zsineget. A köteget legalább egy hétre akasszuk ki száradni egy hűvös, száraz helyiségbe.
7. Természetes általános tisztítószer
Mint említettük, a zsálya remek tisztító tulajdonságokkal rendelkezik, de nem csak levegőtisztításra lehet használni. Ha ecetet és alkoholt adunk hozzá egy csipetnyi mosogatószappannal, erőteljes, természetes, minden célra használható tisztítószert kapunk. Ehhez nyomkodjunk össze friss zsályaleveleket, hogy azok kiadják az olajaikat és az illatukat. Ezután dobjuk a leveleket egy szórófejes flakonba, és öntsünk rá egy rész meleg vizet, egy rész ecetet és ½ rész alkoholt. Ezután adjunk hozzá egy csepp (csak egy csepp) mosogatószert, és rázzuk össze az egészet. A zsálya át fogja járni a tisztító keveréket, elfedve az ecet és az alkohol erős illatát, emellett földes aromát és antibakteriális tulajdonságait is hozza ebbe a fantasztikus természetes, minden célra használható tisztítószerbe.
És mindez csak a jéghegy csúcsa: a zsálya emellett használható még aromásított sóként, de tehetjük salátákba, péksüteményekbe, italokba, gyertyákba, koszorúkba, köhögés elleni házi szirupokba, sőt, akár a virágait is felhasználhatjuk különböző célokra. Érdemes hát ezt a hálás kis növényt mielőbb a kertünkbe telepíteni!
(Fotó: cferrigno426/Pixabay)