Mihez kezdjünk a kertünkben levágott gallyakkal? Elégetni ma már nemigen szabad, a kukába sem férnek be, nincs is igazán helyünk tárolni őket. Gondolkozzunk hát másként: mire tudnánk felhasználni a levágott nyesedéket úgy, hogy végül ez is a hasznunkra váljon?
A gyümölcsfák és egyéb fásszárú növények metszése után általában egy hatalmas halom gally marad vissza a kertekben. A legtöbb ember így vagy úgy, de megszabadul a nyesedékektől. Ha felbérel valakit a metszés elvégzésére, a takarítás általában a csomag része.
Ugyanakkor a nyesedék remekül hasznosítható – ráadásul a felhasználásával csökkenthetjük ökológiai lábnyomunkat, segíthetünk az éghajlatváltozás elleni küzdelemben (a nyesedék bomlása során metán termelődik, ami üvegházhatású gáz), és nem mellékesen, pénzt is megtakaríthatunk vele. Ne dobjuk hát szemétbe – inkább lássunk hét módszert az újrahasznosításra!
1. Készítsünk belőle kerítést
Egy kerítés hihetetlenül drága lehet, ráadásul a kerítés készítéséhez használt anyagok közül sok nem tesz jót a környezetnek. Miért ne építenénk magunknak rusztikus „szőttes” küllemű kerítést?
Az ilyen típusú kerítés használatának az az egyik előnye, hogy egyfelől egy nagyon sűrű takarást is kialakíthatunk vele, amely tökéletesen szeparál az avatatlan szemek elől, ugyanakkor létrehozhatunk valami szellősebbet, hogy a növények át tudjanak nőni rajta, és hogy jó legyen a levegőáramlás. Nem mellesleg ez az egyik legromantikusabb, legnépszerűbb kerítésforma, ami egyedi hangulatot varázsol a kertünkbe.
(Fotó: JuttaKuehl/Pixabay)
2. „Csináld magad” kerti támaszok – építsünk rácsot, babfuttató oszlopot vagy sorfedő keretet
A gyümölcsfákról metszett hosszabb ágak tökéletesen felhasználhatók a kertben és a kert körül. Általában eléggé hajlékonyak, így könnyen az adott feladathoz igazíthatjuk őket. Akár egy rusztikus lugasra van szükségünk a kúszónövényekhez, akár néhány sorköz-támaszra, a gyümölcsfák hajlékony ágai tökéletesek mindegyik célra! Semmi sem ad rusztikusabb házikert-hangulatot, mint az, hogy a borsóindák egy ágra futnak fel egy drót tartószerkezet helyett.
3. Élvezzük a tűzrakás kellemes illatát
Az öregek néha félretettek egy halom kisebb rönköt a fő tűzifakupac mellé. Ezek az almafákról levágott ágak voltak. Néha-néha feldobtak egyet a tűzre, és az egész kunyhót kellemes illat lengte be tőle. Ha van kandallónk vagy szabadtéri tűzrakóhelyünk, mentsük meg és használjuk fel ezeket a gallyakat, ágakat az égetés során. Az apróbb gallyak kiváló gyújtóanyagot adnak, ha megszáradtak, az ágakból pedig tűzifát lehet vágni. Így igazán kellemes illatú tüzet tudunk rakni magunknak!
4. Dobjuk fel a grillsütést!
A férfiak zöme versengeni kezd egymással, ha eljön a grillezés ideje. Ez amolyan férfi dolog: megérezzük a faszén és a gyújtós illatának félreismerhetetlen elegyét, ahogy egy véres steak illatával keveredik, és máris felszabadul bennünk az ősi, családfenntartó ösztön. Ha pedig akad egy kis almafa nyesedék a grillezéshez, elképesztő dolgokat művelhetünk a hússal, a fa kellemes illatának köszönhetően! Csak áztassuk be a faágakat fél órával grillezés előtt – ennek hatására egy ideig füstölni fognak, kellemes aromával töltve meg az ízletes falatokat.
5. Építsünk a csirkéinknek ólat
Egy háztáji csirkeállomány elég költséges is lehet, ha nem figyelünk oda. De nem kell, hogy feltétlenül az legyen; fillérekből is nevelhetünk csirkéket. A költségek kezelésének egyik módja, hogy a már meglévő anyagok felhasználásával megépítjük, amire a madaraknak szükségük van. A saját csirkeólak készítése gyümölcsfaágak felhasználásával bárki számára könnyen kivitelezhető, csak egy kis kreativitást igényel!
6. Töltsünk fel vele magaságyást
Ha új magaságyás építését tervezzük, semmiképp se szabaduljunk meg a fa nyesedéktől. A magaságyás egyik legkomolyabb költségét annak feltöltése jelenti – aki épített már ilyet, tudja. Segíthet csökkenteni a költségeket, és idővel javíthatja a talajt, ha a gyümölcsfák nyesedékét helyezzük az ágyás aljára, majd beborítjuk földdel.
A fa idővel lebomlik, és tápanyagokat juttat vissza a talajba. Mindössze annyit kell tenni, hogy a nagyobb ágakat kisebb darabokra, az ágakat pedig kezelhetőbb méretűre vágjuk, és ezeket rétegezzük az ágyás aljára. Hasonlóképpen, a gyümölcsfák nyesedékét felhasználhatjuk egy új Hugelkultur magaságyás indításához.
7. Készítsünk belőle mulcsnak való forgácsot
A gyümölcsfák nyesedékének újrahasznosításának egyik legegyszerűbb módja a mulcsként való aprítás. A kert mulcsozása elengedhetetlen a nedvesség megkötéséhez, a talajerózió megakadályozásához és a gyomok sakkban tartásához. A mulcsozáshoz mindig a könnyen hozzáférhető anyagok megtalálása és felhasználása a legjobb megoldás. Egy kicsi, olcsó kerti aprítógép megéri a befektetést, és néhány év alatt megtérül.
(Fotó: Photo Mix/Pixabay)