Egy fáról nehéz megmondani, hogy megmenthető-e még, ám vannak olyan árulkodó jelek, amelyek alapján megtudhatjuk, hogy kizöldellhet-e még a fa, vagy jobb lesz, ha elkezdünk töprengeni az eltávolításának módján.
Most azonban lássuk, mire kell odafigyelnünk!
A lombozat hiánya
Ha tavasz vagy nyár van, és a környéken az összes fa kizöldült, az Ön fája pedig kopaszon áll, az nem jelent jót. Persze, a levelek hiánya nem mindig jelenti azt, hogy a fa elpusztult, de nyilvánvalóan beteg, ezért folyamatosan ellenőriznie kell. Ha tél van vagy ősz, és lombhullató fája van, ez a módszer nem célravezető, így ez esetben a további szempontok alapján kell mérlegelnie.
Törzskárosodás
A törzs nyilvánvaló károsodásának látványa sokatmondó lehet, hiszen ha a törzs sérült, és a fa körül teljesen lekopott a kéreg, akkor a fa nem fog már újjászületni.
Gombásodás
Az első dolog, amit keresni kell, a törzsön, illetve a fa töve körül található nagy kiterjedésű gombásodás. Az egyébként egészséges fán az elhalt szöveteket megtámadó gombák nem jelentenek problémát; akkor van gond, ha a gombák az élő szöveteket támadják meg. A gombák jelenléte egy beteg fán azt jelezheti, hogy a törzs korhadásnak indult, így a gombák számára optimális táptalajt biztosít. Ha a fa körül a talajban nagy mennyiségű gomba látható, az azt jelezheti, hogy a gyökerek elrothadnak, és ugyanezt a növekedési közeget biztosítják a gombáknak.
Függőleges repedések
Bár nem mindig egyértelmű jel, a jelentős, függőleges irányú repedések vagy hasadások azt jelezhetik (különösen, ha más jelekkel párosulnak), hogy szinte biztosan haldokló vagy elhalt fával van dolgunk. Egy hasadás ugyan önmagában még nem feltétlenül jelent halálos ítéletet, de bizakodni sem nagyon érdemes. A repedés kijavítására a fa eltávolításán kívül több lehetőség is van. A fa eltávolítása a legdrágább megoldás, de egyben a legbiztonságosabb is, mivel a megrepedt fa (főként, ha nagy, idős fáról beszélünk) veszélyt jelenthet a környező építményekre, nem beszélve az emberekről.
Hámló kéreg
A különféle fa fajok jó részének hámló kérge van, és sokan képesek felépülni még a kiterjedt kéregsérülésekből is, így ez önmagában nem még nem számít tünetnek. A hámló kéreg akkor válik igazán aggasztóvá, amikor 360 fokos mintázatban öleli körül a fát.
Hirtelen megdőlés
A fent említett gombák, amelyek rothadó gyökerekkel kezdtek el táplálkozni, előre jelezhetik a még hátralévő tüneteket. Ha a gyökérzet nagy része elrothadt, a fa megdől, és ez nyilvánvalóvá válik, amint a tövet körülvevő talaj felpuhul. Ugyanakkor a dőlés nem feltétlenül jelzi azt, hogy a fa már az utolsókat rúgja, hiszen a szélnek való kitettsége és a talaj lejtése is okozhat dőlést. A hirtelen kialakuló dőlés az, ami aggodalomra adhat okot, a többi esetet orvosolni lehet.
Dióhéjban: ha egy fa tavasszal és nyáron sem hoz hajtást, a kérge törött, repedezett, az ágai pedig szárazok és üregesek, a fa minden bizonnyal kihalt.