Növénytermesztés
Növénytermesztés

A jövőben a növények irányítják majd az öntözőrendszereket?

A jövőben a növények irányítják majd az öntözőrendszereket?

Agrofórum Online

A technológia rohamos fejlődésével egyre közelebbivé válik egy olyan vízgazdálkodási vízió, amelyben már nincs vízpazarlás, amely tökéletesen a növények igényeihez igazodik – és amelyben meglehet, emberi erőforrásra sem igazán van szükség.

Képzeljünk el egy olyan öntözőrendszert, amely a természet kezébe adja a hatalmat. A németországi ecotube csapata az Ecotube Gravitation Irrigation (EGI) rendszer bemutatásával pontosan ebben az irányban tett egy mérföldkőnek számító lépést.


„A vízhatékony és a növényekhez igazodó öntözés jövője elérkezett” – jelentette ki Sebastian Ebers, az ecotube Germany GmbH üzletfejlesztési igazgatója, aki azt is elárulta, hogy cégük új automata öntözőrendszerével gyakorlatilag újradefiniálták az öntözést.

Ebben a forradalmian új rendszerben ugyanis nincs szükség számítógépekre, a szelepek kézi működtetésére vagy nedvességérzékelőkre, mivel lehetővé tették a növények számára, hogy maguk határozzák meg, mennyi a vízigényük, és mikor kívánják felvenni azt. Az akár 100 méter hosszú öko-csövek a növények alatt „futnak”. A víz kiáramlásához a talaj kapilláris erejét és a növények szívóerejét használják.

A víztartály szelepe folyamatosan nyitva van, nincs szükség öntözési ütemtervre. Amint a tartály vízszintje egy bizonyos küszöbérték alá süllyed, azt pótolják, de itt véget is ér az emberi beavatkozás. 

„Ezáltal nem csak a túlzott öntözés és a párolgási veszteségek kerülhetők el, de a felszín is száraz marad, ami csökkenti a gyomnövényzet növekedését. Összességében csökken a víz- és műtrágyafogyasztás, miközben új, távoli, megfelelő víz- vagy villamosenergia-infrastruktúrával nem rendelkező helyeket is hatékonyan lehet öntözni” – tette hozzá Sebastian Ebers, aki végezetül egy olyan gazdáról mesélt, aki az EGI segítségével alakította át tevékenységét.

A termesztő ( gerbachi WiFood tulaja) ugyanis ma már egyetlen IBC tartály segítségével három üvegházat lát el vízzel, amelyekben paradicsomot, paprikát és uborkát termeszt. Ez is azt bizonyítja, hogy az EGI nemcsak jelentős mennyiségű vizet takarít meg, hanem lehetővé teszi az optimális növénytermesztést, anélkül, hogy a bonyolult elektronikus rendszerekre és az azt kezelő személyzetre kellene beruháznia a termelőnek. Így azonban nincs nyomás – és nincsenek problémák.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Ez maradt a magyar földeken a nagy hőhullám után

2024. július 24. 15:40

Kukorica esetében 6,77 tonna/hektárra, napraforgó esetében 2,73 tonna/hektárra módosították a korábbi 7,47 tonna/hektár, illetve 3,01 tonna/hektár előrejelzést.

Gyuricza Csaba: heti 100 milliárdos is lehetett a kukoricakár

2024. július 24. 09:40

Az extrém hőség miatt olyan intenzív a levélen keresztüli párologtatás, hogy ezzel nem tud lépést tartani a gyökéren keresztüli vízfelvétel.

Dolgok, amikkel a civilek a gazdák agyára mennek

2024. július 23. 14:40

Sok gazda imádja a munkáját, de olykor a civilek megkeserítik az amúgy is stresszes napokat. Íme, néhány a jellemző bosszúságok közül.

Hígtrágya vagy fermentációs maradék: melyik jobb a földnek?

2024. július 23. 08:10

Svájci kutatók azt vizsgálták, hogy a biogázüzemekből kikerülő, fermentált biotrágyának változik-e a hatása a termőföldre.

Energiatakarékos üvegházi technológiák

2023. február 20. 12:26

Az alábbiakban áttekintjük azokat a jelenlegi és újonnan megjelenő technológiákat, amelyeket az üvegházak üzemeltetői használhatnak az áramfogyasztásuk csökkentésére, a jobb terméshozam elérésére és az eredményességük javítására.

Paradicsom- és uborkatermesztés okostelefonnal?

2018. december 25. 20:21

Az Izlandon értékesített paradicsom és uborka legalább felét helyben termesztik

Primőrök lombtrágyázása rossz kondíció esetén

2023. február 4. 06:33

A téli, kora tavaszi, hosszúra nyúlt fényszegény időszakot követően sok primőrön tapasztalható kondíció leromlása.

A habalapú tisztítási technológiával ragyognak az üvegházak

2024. január 25. 11:40

A habbal való tisztítás egyre nagyobb teret hódít magának az üvegházi növénytermesztésben. De vajon miért hatékonyabb ez a módszer a többinél és miért választják ezt egyre többen?