Növényvédelem
Fizetett tartalom

Készítsük fel repcénket az áttelelésre!

KITE Zrt.

Az őszikáposztarepce-termesztés eredményességét nagyban befolyásolja az, hogy az állomány milyen tőszámmal, fejlettségi és egészségi állapotban telel át. Az elmúlt évtizedben a növekedésszabályozás a jövedelmező repcetermesztés elengedhetetlen technológiai elemévé vált.

Az éghajlatváltozás hatására az elmúlt évtizedben a Kárpát-medencében 2-3 °C-kal megnőtt az őszi hónapok átlaghőmérséklete, melynek következtében a repce egészen november elejéig intenzíven tud fejlődni. A túlfejlett, gyakran már szárba indult növény a gyökerében kevesebb tartalék tápanyagot halmoz fel, gyengébb a fagy- és a stressztűrő képessége, illetve fogékonyabbá válik a kórokozókra.

A regulátorok őszi használatával erőteljesebb gyökérzetet tudunk biztosítani, mérsékelni tudjuk az őszi hajtásnövekedést és a gombás fertőzést, ennek következtében javul az áttelelés előtt álló állomány kondíciója, valamint jelentősen csökken a tőszám- és a levélveszteség.

A KITE Zrt. a Caryx és a Protector 240 EC termékeit ajánlja a partnerek figyelmébe – mint reguláló hatással rendelkező fungicideket – a sikeres repcetermesztés megvalósításához.

A Caryx két hatóanyagot (210 g/l mepikvát-klorid, 30 g/l metkonazol) tartalmazó készítmény, mely kiváló regulátorhatást biztosít. A mepikvát-klorid hatóanyag a hatását a tenyészőcsúcsban fejti ki, hosszú hatástartammal rendelkezik, és alacsony hőmérsékleten (+5 °C-on) is hatékony.

Ezzel szemben a metkonazol a kijuttatást követően helyileg fejti ki hatását, tartamhatása rövidebb. A Caryx használatával a növekedésszabályozás mellett az ősszel fellépő gombák (fóma, cilindrospórium) ellen is hatékonyan védekezünk, ennek köszönhetően kora tavasszal egy egészséges állomány indulhat fejlődésnek.

A Protector 240 EC kétféle hatóanyagot (160 g/l tebukonazol, 80 g/l protiokonazol) tartalmaz. A tebukonazol kiváló regulálóhatással rendelkezik, míg a protiokonazol a betegségekkel (fóma, fehérpenész) szembeni hatékonyságot erősíti.

A készítményt ősszel, a repce 4-6 leveles állapottól, tavasszal szárba indulástól virágzás végéig lehet felhasználni növekedésszabályozásra, illetve a levél-, szár- és becőbetegségek ellen. Egy harmadik lehetséges kijuttatási időpont a virágzás elején elvégzett Protector® 240 EC kezelés, mely elsősorban a fehérpenészes szárrothadás és egyéb, a termést veszélyeztető kórokozó ellen irányul.

Bővebb információkért keresse bizalommal agronómiai szaktanácsadóinkat!

Veszélyes raktári kártevők: a zsizsikek

2024. december 16. 07:10

A zsizsikek alapvetően a szemes termények károsítói, a fő kártételt a lárvák okozzák, amelyek a szemek belsejében élnek és táplálkoznak.

A napraforgó olajtartalmát befolyásoló poloskafajok jelentősége

2024. december 10. 16:10

Számos poloskafaj jelenléte kíséri végig a napraforgó szikleveles állapotától egészen a kaszatérésig a növény fejlődését.

Vetőmagvédelem a kezdetektől – Interjú Monika Joss-sal, Corteva Agriscience

2024. december 9. 12:40

A gazdálkodó számára kiemelkedően fontos, hogy a csírázás és a kezdet fejlődési fázisában megvédje a növényt a kedvezőtlen hatásoktól.

Visszatekintő: megjelent a parlagfű-olajosbogár Magyarországon! Áldás vagy átok a napraforgó-termesztésben?

2024. december 9. 09:40

Az országos szántóföldi gyomfelvételezések a kapás kultúrákban a parlagfüvet jelölik meg hazánk legelterjedtebb, legtöbb gondot okozó gyomnövényeként.

Hetekkel korábban virágzott a repce, hamarabb kezdődhet az új vetés

2024. július 14. 08:10

Az időjárási és klimatikus viszonyok felborulása miatt manapság a gazdáknak folyamatosan figyelniük kell az érési fázist a termőterületükön.

Szigorítják a génmódosított repce importját a franciák

2023. február 6. 08:03

A biodízel üzemanyag előállítására is használt génmódosított repce behozatala többnyire Kanadából és Ausztráliából érkezik.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: a repce fiatalkori kártevői elegendő táplálékot találnak a túléléshez

2023. július 25. 15:10

Július utolsó hetében változatos, meleg időjárás uralkodott. A kánikulai napsütést délutánonként több alkalommal zavarták meg záporok, zivatarok, melyből több helyen jégeső tarolta le a határt.

Hat éve nem drágult ennyit egy hét alatt a búza

2021. július 20. 04:36

Európában a malmi búzáért 8,6 százalékkal, a kukoricáért 4,9 százalékkal, a repcéért 3,8 százalékkal, a takarmánybúzáért pedig 7,6 százalékkal kellett többet fizetni.