Terményárak

A vártnál kevesebb szójababot vesznek a kínaiak az USA-tól

Agrofórum Online

Amerikában vegyes hangulatban, míg Európában egyértelmű vevői fölénnyel zárult a hét a terménypiacokon.

Chicagóban a búza 1,5 százalékkal, a repce pedig 1,4 százalékkal drágult, miközben a kukorica 0,4 százalékkal, a szójabab pedig 0,6 százalékkal lett olcsóbb. Európában mind a négy kiemelt agrártermék, a malmi búza, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárt.

Arlan Suderman, a StoneX vezető nyersanyagpiaci közgazdásza szerint az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma (USDA) exportértékesítési jelentése megmutatta, hogy a szójabab értékesítési üteme milyen messze van az USDA korábbi előrejelzéseitől:

„Kína volt a szójabab kiemelt vásárlója 32,5 millió tonnával, de ebből 18,0 millió a korábbi eladások ismeretlen célpontokról történő áthelyezése volt. Más szóval, még mindig nem látjuk azt a típusú szójabab-kereskedelmet, amely általában az évnek ebben a szakaszában látni.”

Eközben egy hosszú hajósor folytatja a szállításokat Brazília és Kína között. A mai napig a szójabab értékesítése összesen 29 százalékkal csökkent az egy évvel korábbihoz képest, és az USDA lefelé módosított exportcéljának eléréséhez képest is a szezonális ütem alatt van.

A heti exportértékesítési jelentés szerint a 2023/2024-es gazdálkodási szezonban kukorica, a szójabab és a búza exportértékesítése is felülmúlta a várakozásokat szeptember 29. és október 5. között. A kukoricánál 910 400 tonna, a szójababnál 1 056 800 tonna, a búzánál pedig 652 000 tonna az adat. Az USDA Kínába és ismeretlen célállomásokra 181 000 tonna őszi búza szállítását jelentette be.

„Jelentősnek számít, hogy Kína búzát vásárolt – mondja Naomi Blohm, a Total Farm Marketing vezető piaci tanácsadója. – Ez arra utal, hogy a búzájuk és valószínűleg a kukoricatermésük nem alakult olyan jól ezen a nyáron, ahogy azt feltételeztük. Ez azt is jelenti, hogy élelmet akarnak biztosítani arra az esetre, ha a háborúk tovább eszkalálódnának a világban” – tette hozzá.

Európában a malmi búza 4 eurós plusz után 237,25 euróba, a kukorica 0,5 eurós áremelkedést követően 200,25 euróba, a repce 10,5 eurós megugrás hatására 425,5 euróba, a takarmánybúza pedig 1,65 angol fontos plusz után 184,55 angol fontba került tonnánként a következő határidőre.

Az egész hetet nézve az Egyesült Államokban nőttek, Európában pedig csökkentek az árak. Chicagóban a búza 2 százalékkal, a kukorica 0,4 százalékkal, a szójabab 1,3 százalékkal, a repce pedig 0,3 százalékkal ugyan drágult. Európában a malmi búza 1,6 százalékot, a kukorica 2,6 százalékot, a repce 3,5 százalékot, a takarmánybúza pedig 1,8 százalékot vesztett értékéből.

(Fotó: Iowa Soybean Association/Facebook)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Lehúzta a szójabab árát a pálmaolaj zuhanása

2024. november 23. 07:10

Európában a malmi búza, a kukorica és a repce olcsóbb lett, ám a takarmánybúza kurzusa pluszban zárt.

Az orosz búza ára egy hónap után csökkent

2024. november 22. 07:10

Európában a malmi búza és a takarmánybúza kurzusa is mínuszban zárt, a kukorica stagnált, a repce ára pedig zuhant.

Esetleges béketárgyalások előtti támadásokat áraz a piac

2024. november 21. 07:40

Európában a malmi búza, a kukorica és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárt, miközben a repce olcsóbb lett.

Ukrajna először lőtt ki nagy hatótávolságú rakétákat Oroszországra, és ez felhúzta a búza árát

2024. november 20. 07:40

Európában a malmi búza stagnált, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa viszont mínuszban zárt.

Újraindulnak az USA és az EU kereskedelmi kapcsolatai?

2020. január 17. 09:47

A Trump-kormányzat és az Európai Unió közötti kereskedelmi vita egyik sarkalatos kérdése az, hogy az unió nem kívánja megnyitni piacát a nagy arányú amerikai agrárimport előtt.

Az emelkedő gabonaárak miatt több őszi búzát vetnek

2020. november 25. 06:44

Az őszi búza nagyobb vetésterülete az első következménye az augusztusban kezdődött mezőgazdasági nyersanyagár-ralinak.

Egyre több a mesterséges tej az élelmiszerekben

2023. augusztus 19. 05:40

A vállalatok világszerte dolgoznak azon, hogy nagy mennyiségben állítsanak elő olyan mesterséges tejet, amely rendkívül hasonlít a tehéntejhez. A laboratóriumban előállítható terméknek környezetbarátnak és olcsónak kell lennie.

Hosszú távon csökkenhet a kukorica ára a kedvező betakarítás miatt

2023. október 23. 17:10

Miután a száraz tavasz azzal fenyegetett, hogy csökken a szántóföldeken az Egyesült Államokban a kukoricatermés, a gazdálkodók valószínűleg az ország valaha volt harmadik legnagyobb termését takarítják be.