Miért fejlődtek eltérő színű és méretű sütőtökök a kigyűjtött magokból?

Agrofórum Online

Vásárolt sütőtökből kigyűjtött magokat vetettem el a kertben. Belőlük többféle méretű és színű tökök fejlődtek ki. Mi okozhatta ezt?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Nagy valószínűséggel a megvásárolt tök termésének felnevelése, F1, vagyis hibrid vetőmag felhasználásával történt. Az F1 magok előállításához két szülő szükséges ugyanis, melyeket egymással keresztezve, valamely pozitív tulajdonságainak egyesítése érdekében hoznak létre a nemesítők. A létrehozott hibrid fajták általában egy vagy több, valamilyen jellemzőjükben, pl. terméseik méretében, minőségében, termőképességükben, betegség-ellenállóságukban kiemelkedőbbnek bizonyulnak szüleiknél. A pozitív tulajdonságok egyöntetű megjelenése azonban csak az első utódnemzedékre, vagyis az F1 magból növekvő növényekre vonatkozik.

A hibrid növényekből fogott magokból kinevelt növények (F2) tulajdonságai már szétszóródnak, azaz jellemzőik is eltérnek, azok változatosan öröklődnek ugyanis az eredeti szülők paraméterei már többféle változatban nyilvánulnak meg. Az így kapott növények pl. színükben, méretükben, ízükben stb. egyaránt eltérhetnek egymástól. Amennyiben a tudatában vagyunk annak, hogy termésünk F1 magból szaporított növényről származik, annak magját nem ajánlatos kigyűjteni és elvetni sem. Erre a legtöbb zöldségfajnál érdemes odafigyelni, hiszen nemcsak a tökfélék esetén van ez így, hanem a paprika, paradicsom és uborka nevelése is gyakran történik F1 magokból. Emellett nem szabad elfelejtkeznünk arról sem, hogy akár a megvásárolt egynyári dísznövénynél szintén fennáll a hibrid vetőmagból történő előállítás lehetősége.  

A fajtaazonos növények szaporítása érdekében érdemes tehát vagy olyan fajtából magot gyűjteni, mely biztosan nem F1 szaporulatból származik, vagy a kereskedelemben vásárolni, így ellenőrzött körülmények közül származó magokat elvetni a biztos siker és azonosság érdekében. Termelőtől történő áru vásárlás esetében lehetőség van arra is, hogy a fajta után érdeklődjünk, így akár megtudhatjuk azt is, érdemes-e magjainak kinyerésével, majd pedig továbbszaporításával foglalatoskodnunk.

Természetes bevonatok segíthetnek az élelmiszer-pazarlás csökkentésében

2021. május 16. 04:38

A termékvédelem egyik módszere olyan bevonatok alkalmazása, amelyek hosszabb távon megakadályozzák a vízveszteséget, és lassítják a betakarítást követő bomlási folyamatokat, így meghosszabbítják a termékek eltarthatóságát.

Védekezés a konyhakerti károsítók ellen

2024. július 21. 10:10

Az ÖMKi Facebook-oldalán ad tanácsokat azoknak, akik zöldségeket termesztenek, és „szelíd” biomódszerekkel szeretnék távol tartani a károsítókat.

Palántanevelés otthon? Mikor és hogyan? Mire figyeljünk?

2020. március 7. 09:17

Még sosem voltak palántáim. Érdemes laikusként is belevágni a palántanevelésbe? Mire kell figyelnem?

Hazánk a legjelentősebb tormatermelő az Európai Unióban

2023. március 25. 10:38

Hazánkban 2022-ben közel 1194 hektár területen folyt tormatermelés, a betakarítási munkálatok októbertől egészen a következő ültetési szezon kezdetéig, azaz márciusig is eltartanak.