Agrárgazdaság

Kevesebb lehet az EU 2024-es búzatermése

Agrofórum Online

Az Európai Unió búzatermelése csökkenni fog jövőre, főként a franciaországi nedves időjárás miatt, míg az árpatermelés megugrik, amit a rossz téli vetések után a tavaszi árpára való áttérés ösztönzött - közölte álláspontját a Strategie Grains tanácsadó cég.

A 2024-es betakarítás kezdeti előrejelzései szerint a Strategie Grains 124,8 millió tonnára prognosztizálja a búzatermését, ami 1 százalékos csökkenést jelent az idei 125,9 millióhoz képest. A teljes búza vetésterületre vonatkozó becslését 21,2 millió hektárra csökkentették, ami 2,4 százalékos csökkenés 2023/24-hez képest. A múlt hónapban 0,9 százalékos csökkenést prognosztizált az EU teljes búza kapcsán a 2024-es betakarítás előtt.

Ugrásszerűen nő az árpatermés

A közlemény szerint az árpa termelése több mint 11 százalékkal, 52,7 millió tonnára emelkedik, annak ellenére, hogy az őszi árpa vetése 0,8 százalékkal csökkent a tavalyi évhez képest.

„Ezek a változások elsősorban Franciaországot érintik, ahol az esők nagyobb mértékben késleltették vagy akadályozták az őszi gabonavetést, mint másutt” – áll a Strategie Grains havi jelentésében.

2000 óta nem volt ilyen rossz a helyzet

Franciaországban heves esőzések voltak az elmúlt két hónapban, ami az ország számos részén leállította a terepen a munkálatokat. Az Argus tanácsadó cég előrejelzése szerint a francia búzavetések 11 százalékkal, 2000 óta a legalacsonyabb szintre csökkennek – számolt be a nemzetközi mezőgazdasági szaksajtó a brit Thomson Reuters hírügynökségre hivatkozva.

Ezzel szemben Spanyolországnak és Észak-Európának kell a legnagyobb éves termelésnövekedést elérnie a 2023-as termés után – közölte a Strategie Grains.

Tavaszi gabonák

Az őszi kalászosok rossz vetései miatt a gazdálkodók valószínűleg a tavaszi gabonákra helyezik át a vetéseket, a tavaszi árpa vetése várhatóan 5,8 százalékkal emelkedik a 2023/24-es évhez képest, míg jövőre 2,4 százalékkal nő a kukoricával bevetett terület.

Az észak-amerikai gabonafélék által támasztott megnövekedett verseny és a harmadik országokba irányuló növekvő ukrán export várhatóan 2024/25-ben 30,9 millió tonnára szorítja az exportot a 2023/24-es 32,5 millióról, ami 400 000 tonnával nőtt a múlt hónaphoz képest.

Az importban az Ukrajnából érkező búza és árpa várhatóan csökkenni fog, tekintettel arra, hogy Spanyolország 2023/2024-hez képest kisebb lesz a szükséglete – közölte a Strategie Grains

(Fotó: Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A covid közepén sem voltak ilyen magasan az élelmiszerárak

2025. február 21. 07:10

Kellemetlenül érintett mindenkit a hír, hogy 2025. januárban a fogyasztói árak átlagosan 5,5%-kal haladták meg az egy évvel korábbiakat.

Lépésről lépésre: így történhet a gazdaság átadása

2025. február 16. 08:10

Az agrárium egyik legégetőbb problémája a gazdálkodói réteg elöregedése. A generációváltás sikeres megvalósítását törvény is célozza.

Igazodjon el könnyen a földforgalmi szabályok között

2025. február 11. 13:10

A NAK honlapján elérhető a Földforgalmi törvény kiadvány, mely minden eddigi hatályos módosítást tartalmaz.

Betelt a pohár: árstop lépett életbe 70 árucikkre Horvátországban

2025. február 10. 16:10

A négyszáz négyzetméternél nagyobb üzletekben az ársapkás termékek számára külön részleget kell biztosítani.

Ez lenne a siker titka? A hagyomány és az innováció találkozása a román mezőgazdaságban

2019. október 1. 11:10

Sok hasonlóságot fedezhetünk fel a román és volt szocialista országok mezőgazdaságában, hiszen ugyanazokkal problémákkal küzdenek: kiöregedő gazdatársadalom, előnytelen birtokszerkezet, a multinacionális vállalatok térhódítási kísérletei és a fogyasztói passzívitás a hazai, illetve a helyben termelt termékek irányába. A problémákra adott válaszok azonban sokszor eltérnek a keleti blokk megoldásaitól, és az uniós források ésszerű felhasználásával Romániának jó esélye van arra, hogy a közeli jövőben a térség meghatározó mezőgazdasági szereplőjévé váljon.

Zajlik a harc az agrárpénzek megtartásáért

2019. március 26. 09:43

A Kormány az uniós költségvetési tárgyalások kezdetétől világossá tette, hogy kiáll a gazdákat megillető támogatások védelméért. Elfogadhatatlan, hogy a gazdák helyett más célokra fordítsák az uniós forrásokat.

Okosfalvak: Szép szlovén példa a szomszédból (2. rész)

2018. október 12. 02:34

Az EP Magyarországi Kapcsolattartó Irodája és az EB Magyarországi Képviselete "Okosfalvak" címmel rendezett szakmai konferenciát, ahol exkluzív interjút készítettünk Franc Bogovic szlovén EP-képviselővel.

Jelentős a súlya a támogatásoknak a mezőgazdasági jövedelemben

2021. május 15. 06:43

A közvetlen jövedelem-támogatások jelentősen hozzájárulnak a mezőgazdasági jövedelem stabilizálásához, a közvetlen kifizetések és a természeti nehézségekkel küzdő területek támogatása révén - olvasható az Európai Bizottság oldalán.