Állattenyésztés

Állatokat mentenek ki a Duna-szigetről a gazdálkodók

Agrofórum Online

Szerb gazdák és tisztviselők küzdenek az egyik Duna-szigeten rekedt tucatnyi éhező ló és szarvasmarha megmentéséért.

Az állatokat általában tavasszal és nyáron hagyják legelni a Dunában, a Krcedinska Adán, körülbelül 50 kilométerre északra Belgrádtól. Az idei tél elejéig tartó szokatlanul meleg időjárás miatt hosszabb ideig maradtak ott.

Túl magas vízszint

A Duna vízszintjének december végi hirtelen emelkedése miatt nem tudták használni az állatok szállítására általában használt uszályt, valamint a hó és a fagypont beköszönte miatt az állatok a szigeten rekedtek, és élelem nélkül maradtak.

A szerb mezőgazdasági minisztérium szerint összesen 97 szarvasmarha, 40 borjú és 70 ló tartózkodott a szigeten, amikor a víz szintje megemelkedett.

Reménykednek

„A szarvasmarhák egyenként körülbelül 50 kilót fogytak, néhányuk már el is pusztult – mondta Milenko Plavsic, egy tulajdonos újságíróknak. – Körülbelül 30 szarvasmarha és az összes ló még mindig ott van. Remélem, sikerül kimeneti onnan az összes állatot” – tette hozzá.

Nem szálltak fel

A mentés nemrég kezdődött, amikor a szerb vészhelyzeti osztály mentői szénát hoztak az állatoknak. Az állami erdészet egy vontatóhajót és egy uszályt is biztosított az állatok szárazföldre szállításához, de a tisztviselők szerint az állatok egy része nem volt hajlandó felszállni a hajóra – számolt be a nemzetközi mezőgazdasági szaksajtó a brit Thomson Reuters hírügynökségre hivatkozva. 

„Nem könnyű olyan lovakat és teheneket szállítani, amelyek nagyon rossz állapotban vannak” – mondta Marko Marinkovic erdészeti illetékes újságíróknak.

(Fotó: Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Fűfehérje: új fehérjeforrás a tejágazatban?

2025. július 3. 14:10

Holland innováció: fűből nyert fehérje válthatja a szóját, miközben csökkentheti a nitrogénkibocsátást és a trágya mennyiségét.

Juhhimlő Romániában: mi következik?

2025. június 19. 14:10

Romániában először azonosították a juhhimlő vírusát. A betegség gyorsan terjed, és komoly gazdasági károkat okozhat az állattartóknak.

Drágulás jöhet a mézpiacon: súlyos kiesést jelentettek

2025. június 11. 11:10

Az ukrán méhészek gyenge évre és mézdrágulásra számítanak – az akácot elvitte a fagy, a napraforgó sem ígér sokat.

Modern állatmenedékek: miért hódít a plexi és a polikarbonát?

2025. június 4. 13:10

A plexi és a polikarbonát egyre népszerűbb választás az állattartók körében – nem véletlenül. Ezek a korszerű anyagok biztonságot, tartósságot és esztétikus megjelenést nyújtanak a kutyák, macskák, madarak vagy kisállatok számára kialakított otthonokban.

A szarvasmarhák meglepően sok embert sebesítenek meg

2024. február 22. 07:10

Ausztriában történt, hogy szarvasmarhák szökése miatt egy nap kétszer is riasztani kellett a tűzoltókat. Az egyik alkalommal négy személy meg is sérült.

A halból készült tej előnyei

2024. december 3. 08:10

Van egy ország, ahol ugyan kevés tejelő szarvasmarha él, de egy meglepő ötlettel abból készítenek „tejet”, amiből viszont sok van: halból.

Növekszik a hazai szarvasmarha állomány

2019. június 21. 09:33

A hazai tejágazat növekedő pályán van, a korábbi évek piaci nehézségeit veszteség nélkül átélő s nemcsak túlélő ágazat mára stabil alapon működik.

Ausztráliában csaknem rekordszinten van a marhahús-előállítás

2024. szeptember 23. 13:10

Javulnak az Ausztráliában alkalmazott tenyésztési módszerek és nő az állatállomány, ami a feldolgozókapacitás bővülését is eredményezi.