A Kverneland büszkén mutatta be a hannoveri Agritechnica kiállításon a PUDAMA kampány eredményeit.
2023-ban 30 európai helyszínen indultak el a PUDAMA szántóföldi kísérletek, hogy a rendszert a mezőgazdasági gyakorlatban, különböző körülmények között mutassák be, és megerősítsék az első tudományos eredményeket.
„A PUDAMA növeli az ásványi starter műtrágya felhasználásának hatékonyságát kukoricában, így a terméshozam 100%-os maradhat, miközben legalább 25% starter műtrágyát takaríthat meg.”
Ez a jelentős tudományos állítás egy, a Kverneland és a kölni Alkalmazott Tudományok Egyetem együttműködésének keretében készült hároméves tanulmánynak és doktori disszertációnak eredménye volt, amelyet most idén széles körű szántóföldi kísérletek követtek Európa-szerte.
A műtrágyázás biztosítja a növények tápanyagellátását, de a túltrágyázás gyakran nemkívánatos hatással van a környezetre és az ökoszisztémára. A PUDAMA segítségével a kukorica vetésekor a starter műtrágya mennyisége és helye pontosan meghatározható.
A tápanyagokat csak oda juttatjuk ki, ahol a növények gyökerei el tudják azokat érni, és csak annyit, amennyire szükség van. A vetőmag nagy sebességgel történő kijuttatásával szinkronizálva, a starter műtrágya légáram segítségével kerül a mag alá és mellé.
Széles körű gyakorlati tapasztalatszerzés: szántóföldi kísérletek
Miután a PUDAMA rendszert beépítették az Optima SX nagysebességű vetőkocsikba, a Kverneland széles körű – hat európai országban, 30 különböző helyszínen – szántóföldi kísérleteket indított, hogy bizonyítsa a PUDAMA technológia gyakorlati jelentőségét helyi körülményei között is a gazdáknak. Különböző intézetek, egyetemek, agronómusok és gazdálkodók vettek részt a különböző körülmények között végzett gyakorlati kísérletek nyomon követésében.
„Nem minden kísérlet volt sikeres. Gyakorlati körülmények között dolgoztunk, és tavasszal mintegy 30 kísérletet vetettünk el. Néhány kísérlet sikertelen volt a madarak által felszedett magok miatt. A kelet-európai országokban a nyári vízhiány miatt, ahol két kísérleti helyszínen 150 mm alatt volt a csapadék mennyisége – magyarázza Dirk-Jan Stapel –, de a többi kísérlet eredményei meggyőzőek!”.
A 75%-os PUDAMA parcellák termése szinte minden kísérletben közel azonos vagy inkább magasabb volt, mint a hagyományos sávműtrágyázás esetében.
A PUDAMA rendszer a 2024-es szezontól elérhető az Optima TFprofi és Optima F szemenkénti vetőgépmodelleken, a nagysebességű SX vetőkocsikkal.