Megújuló energia

Az öt legnagyobb hiba, amit fával fűtve el tud követni

Agrofórum Online

Német kutatók vizsgálták a fűtés közben elkövethető hibákat, és hogy milyen hatásuk lehet a fűtési teljesítményre. Az eredményt most mi is megosztjuk Önökkel.

A hirtelen elszállt energiaárak következtében sokan leporolták a régi vaskályhát, leszedték a nippeket a kandallópárkányról, és macerás favágás ide, kihulló hamu oda, újra begyújtottak. Azonban a tűzgyújtásnak is megvannak a maga írott és íratlan szabályai. Ha ezeket nem követjük, ez a fűtési mód is lehet drága, kifejezetten környezetszennyező – és a keletkező mérges gázok miatt akár veszélyes is.

1. hiba: a szellőzőrést tartósan nyitva hagyjuk

A legtöbb kandallón a szellőzés nem működik automatikusan. Emiatt fűtés közben kézzel kell utánállítani, hogy mennyi levegő jut az égéstérbe. A szakértők azt ajánlják, hogy begyújtáskor a lehető legtöbb levegőt engedjük be, majd amikor további fát teszünk a tűzre, legkésőbb akkor zárjuk el a levegő útját. Ellenkező esetben a szennyezőanyag-kibocsátás mértéke megnő (a poré 6-szorosára, a szénhidrogéneké 6,5-szeresére), és romlik a fűtőeszköz hatékonysága.

2. hiba: túl későn teszünk rá újabb adag tüzelőanyagot

Azt gondolhatnánk, ráérünk ezzel a művelettel, amikor már alig pislákol a parázs. Azonban amíg a rátett fa csak füstölög, és nem ég, a felületéről mérgező gázok szabadulnak fel, amelyek magasabb hőmérsékleten elégnének. Ráadásul mivel megnő a légnyomás az égéstérben, a gázok a szoba felé is távozhatnak. Ezért ha lekéstük az ideális időpontot, nyissuk ki újra a szellőzőrostélyt körülbelül 30 másodpercre.

3. hiba: nedves a tüzelőanyag

Ideális esetben a tűzifa nedvességtartalma 12-20%, de ez az arány nem megfelelő tárolás következtében, vagy mert nem elég szárazon adták el a fát a fatelepen (mint tavaly, amikor a régi készletek pillanatok alatt kifogytak), nagymértékben megemelkedhet.

Ha pedig nedves fával gyújtunk be, a keletkező energia egy része a párologtatásra fordítódik. Emiatt az égés alacsonyabb hőmérsékleten történik, és több ártalmas gáz keletkezik. Ráadásul lassabban is fog lángot a fa, ami hasonló gondokat okoz, mint amit a 2. hibánál leírtunk.

4. hiba: az égéstér túlterhelése

Jó lenne, ha csak egyszer kellene megpakolni a kályhát, és az elég lenne egész estére, ugye? Sajnos ez sem hatékony megoldás. Bár a fentieknél kevesebb szennyező anyag kibocsátásával jár, de minden szempontból megéri fokozatosan elégetni a bekészített fát.

5. hiba: helytelen begyújtás

Az biztos, hogy minél gyorsabban kialakul az üzemi hőmérséklet, annál jobb. Kályhája válogatja, hogy felülről lefelé vagy lentről felfelé érdemes-e begyújtani. Az biztos, hogy ha gondosan készítjük el a rakást, és a kályha típusának megfelelő begyújtási módot követjük, nagyobb hatékonyságot érhetünk el, a környezetterhelés csökkentése mellett.

(Fotó: Asztalos István/Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hatékonyabb növénytermesztés: üvegházakba szerelt napelemek

2025. március 16. 13:10

A napelem, amely lehetővé teszi a megújuló energia helyben történő előállítását és kedvező fényviszonyokat is biztosít a növények számára.

Lehetséges egy kisgazdaságban saját műtrágyát előállítani?

2025. február 3. 09:40

A válasz egyértelmű igen, bár a német gazdának jól jön a biogázüzemben keletkező fermentációs maradék. Így lesz a hulladékból értékes műtrágya.

A világ legnagyobb fából készült szélturbinája épül Svédországban

2024. december 4. 09:40

Svédország egy forradalmian új, fából készült szélturbinát helyez üzembe. Ez sokkal fenntarthatóbb, mint a hagyományos szélturbinák.

A 7 legfontosabb, bioüzemanyag előállítására használt növény

2024. november 23. 08:10

A termesztett növények izgalmas alternatívát jelentenek a bioüzemanyagok között. Felhasználásuk új távlatokat nyit az energiaiparban.

Módosultak a hengeresfa, a tűzifa és az apríték kereskedelmi szállításának szabályai

2018. március 12. 20:00

NÉBIH: az új szállítójegy sokkal jobban megfelel a faanyagszállításban résztvevők (feladó, szállító, vevő) igényeinek.

Mit keres ez a kék rovar a tűzifában?

2025. január 6. 13:40

Mivel a kék fadongó nagyobb, mint az őshonos dongófélék, jelenléte a laikusok körében rendkívüli félelmet kelthet.

Így vásárolj tűzifát - Hasznos tippek a téli tüzelő beszerzéséhez

2018. november 29. 10:18

Egyáltalán nem mindegy, hogy mikor, hol, kitől és milyen tűzifát vásárolunk, és persze az sem, hogy mennyiért. A tűzifa ugyanis hiánycikk.

Összefoglalás: a tűzifa felhasználása fűtésre

2022. november 25. 05:37

A tűzifa megfelelő felhasználását több tényező határozza meg a kiválasztott fafaj megvásárlásától kezdve a faanyag száradásán át egészen a megfelelő tárolásig. Ha a tűzifa előkészítésének minden állomására figyelünk, azzal a saját dolgunkat könnyítjük meg magánál a fűtésnél.