Ház, táj blog

A fahamu helyes használata a házikertben

Agrofórum Online

A fahamu igazi kincs a házikertben, ha helyesen használjuk fel. Tisztában kell lennünk vele, hogy mikor, mennyit juttathatunk ki belőle, és mely növények fejlődését segítjük elő vele.

A helyes otthoni égetési gyakorlat és a jó minőségű, megbízható kereskedőtől vásárolt faanyag égésének mellékterméke a fahamu, amelyet kellő odafigyeléssel eredményesen használhatunk fel a kertben.

A cikksorozat előző része részletes jellemzést adott a fahamu tulajdonságairól és az összetételét befolyásoló tényezőkről, ebben a cikkben pedig a megfelelő célokra történő felhasználásáról lesz szó.

A fahamu közvetlen felhasználása

A fahamut szerves trágyaként tápanyag-utánpótlásra használhatjuk fel a következőképpen: vékony rétegben szórjuk el közvetlenül a veteményes talajára, vagy akár a magaságyás földjére is – figyeljünk oda, hogy mindenhova egyenletesen kerüljön, és ne keletkezzenek belőle halmok sehol sem!

Különösen örülni fog a fahamunak a meszes talajt kedvelő rózsa, levendula, mandula és füge is. A veteményes növényei közül a cukkini és a gyökérzöldségek tervezett ültetése esetén juttassunk ki ősszel az ágyásra – ezek a növényfajok nagyon meg fogják hálálni.

Elsőként mindig azt tartsuk szem előtt a fahamu használata során, hogy mit szeretnénk a következő évben a veteményesbe vetni vagy ültetni, mert nem minden növénynek van rá szüksége, sőt vannak, amelyeknek árthat is! Erről a következő cikkben lesz szó.

A fahamu igazi kincs a kertben, de tudni kell, mire használhatjuk
A fahamu igazi kincs a kertben, de tudni kell, mire használhatjuk

Először komposztáljuk!

A fahamu komposztálása, és a komposzttal együtt történő felhasználása azért előnyös (kicsit előnyösebb, mint amikor közvetlenül juttatjuk a talajra), mert a fahamuból a komposztálás során (nedvesség hatására) lúg és különböző sók oldódnak ki. Kis mennyiségben a lúg és a só ugyan nem okoz problémát a veteményesben, azonban nagyobb mennyiségben megperzselhetik a növényeket, és gátolják más tápanyagok felvételét a talajból.

Ez különösen akkor jelent veszélyt, ha minden évben fahamuval trágyáznánk a talajt, mert így jelentősen megnőhet a talaj sókoncentrációja, és erősen el is lúgosodhat a veteményes földje. Ha a tüzelés során keletkezett hamut először komposztáljuk, ezzel lehetővé tesszük a lúg és a sók egy részének kioldódását, ezáltal biztosan nem okoznak egyensúlyvesztést a talajban.

Hogyan módosítja a fahamu a talaj kémhatását?

A fahamut felhasználhatjuk a talaj pH-értékének emelésére is a kertben. Bár nem befolyásolja olyan mértékben a kémhatást, mint az oltott mész, mészkőpor vagy a pétisó, de abban az esetben, ha rendszeresen használunk fahamut, évente ellenőrizzük a talaj pH-értékét, mert ha túl sokat juttatunk ki, a kialakuló magas pH tápanyaghiányt idézhet elő a növényeinknél.

A komposztba dolgozva a fahamuból a lúg és a só egy része kioldódik
A komposztba dolgozva a fahamuból a lúg és a só egy része kioldódik

Általánosságban véve, ha a talaj mészpótlására (azaz lúgosítására) használjuk a fahamut, akkor 3-4 héttel a vetés vagy palántázás előtt 1 m2-re kell 10 dkg-nyi mennyiséget egyenletesen kiszórni és bedolgozni.

Amikor a talaj pH-értékén szeretnénk változtatni, gondolnunk kell arra is, hogy a talajtípus és a talajvíz mennyisége és a talaj „egészségi állapota” is befolyásolja a kémhatást, sőt ugyanúgy befolyásolja azt is, hogy mennyi fahamura van szükség ahhoz, hogy elmozduljon a pH-érték.

Ha a kertünkre a lazább, homokos talajtípus jellemző, akkor annak ugyanolyan mértékű pH-érték változásához kevesebb fahamura van szükség, mint a kötöttebb, agyagos vagy vályogos talajokon, ezért homokosabb talajokon juttassunk ki kevesebbet, főként az első alkalommal!

Fahamu a növények védelmében

A tapasztalatok szerint a növényeket károsító pajzstetvek és levéltetvek ellen is hatásos, ha lombhullás után beszórjuk a fák törzsét és a vastagabb ágakat. A hatás igen gyors, a fán lévő károsítók rövid időn belül elpusztulnak.

A káposztafélék növényvédelmében is fontos szerephez jut: megelőzheti a tőrothadást, és csökkentheti a káposztalepke hernyójának kártételét.

A gyümölcsfa törzsére és vastagabb ágaira szórt fahamu elpusztítja a tetveket
A gyümölcsfa törzsére és vastagabb ágaira szórt fahamu elpusztítja a tetveket

Nagyon jó hír, hogy nemcsak a tetvek és hernyók szenvednek tőle, hanem sikerrel elűzi az egereket, patkányokat, csótányokat, sőt még a hangyákat is.

További hasznos felhasználási módok a ház körül

Ha kint lakó kutyánk vagy macskánk szenvedését szeretnénk megelőzni, amelyet kullancsok, bolhák és tetvek is okozhatnak, akkor kikeverhetünk számukra egy ecetes-hamus masszát, amivel átdörzsöljük a kutya vagy a macska testét.

Emellett – még mindig a házikedvenceknél maradva – a bent tartott macskák alomját beszórhatjuk fahamuval, ami kiváló szagtalanító lévén megszabadít minket a kellemetlen szagoktól az alom cseréjéig.

A fahamu nemcsak kiváló szagtalanító, de tisztítószer is lehet a házban: a porcelántárgyakat, evőeszközöket, kristálypoharakat, zománcozott edényeket is gyönyörűen megtisztíthatjuk nedves hamuval.

Félretehetünk ezenkívül egy vödör fahamut, hogy a téli jeges járdát vagy utat beszórjuk vele. Hasonlóan hatékony, mint a sóder.

Kapcsolódó cikkek:

Gilisztakomposzt előállítása otthon, egyszerűen II. rész

2025. március 28. 05:40

Milyen hibák miatt válhat büdössé a komposzt? Mit szabad adni a gilisztáknak, és mi tilos?

Március 22. - egy napon a Víz világnapja és a Föld órája

2025. március 22. 06:40

Idén különleges alkalom március 22., ugyanis a mindenkori Víz világnapja egy napra esik a Föld órájának napjával. Ez utóbbit minden évben március 3. szombatjára hirdeti meg a Természetvédelmi Világalap (WWF) nemzetközi szervezete.

Gilisztakomposzt előállítása otthon, egyszerűen I. rész

2025. március 21. 05:40

A gilisztáknak hála egy tápanyagokban rendkívül gazdag humuszanyagot nyerünk ki a gilisztakomposztálási folyamat végén.

Mit kell tudni a gilisztakomposztról?

2025. március 20. 05:40

A szakemberek szerint a talajban jelen lévő, kiemelkedően jó minőségű, a növények számára leghatékonyabban hasznosítható szerves anyagot a giliszták állítják elő.

Jubileumot ünnepel a Nufarmer Magazin (ingyenesen letölthető PDF)

2019. április 2. 06:17

Magazinunkban több kiváló, elismert szakember ismerteti tapasztalatait az évelő egyszikű gyomnövényekről csakúgy, mint a vetésfehérítővel vagy a zöldítéssel kapcsolatos növényvédelmi problémákról és megoldási lehetőségekről.

A Syngenta kalászos gombaölő szer portfóliója 2020-ban is maximális védelmet biztosít a levél és kalászbetegségekkel szemben

2020. március 14. 08:24

A sikeres és nyereséges kalászos gabonatermesztés magas szintű és szakszerűen kivitelezett termesztéstechnológiát igényel, ennek szerves részét képezi a gyomnövények, kártevők és kórokozók ellen kivitelezett okszerű növényvédelem.

A távérzékelés felé nyitott a Syngenta, fejlesztik a növényegészségügyi adatgyűjtést

2018. április 24. 06:50

A Syngenta februárban megvásárolta a FarmShots néven alapított agrártechnológiai távérzékelésre specializálódott startup vállalkozást.

Ritkább, de veszélyes betegségek az árpában

2022. május 30. 07:38

Az őszi árpa kalászolása után, de főleg a virágzást követően rosszabb esetben néhány olyan kórokozó károsításával is lehet találkozni, amelyek eddig is jelen voltak a növényekben, de most látványos tünetekkel jelzik jelenlétüket.