Gépinfo

Van már egy gazda, aki kizárólag robotokkal műveli a területeit

Agrofórum Online

Végre akadt egy olyan európai gazda, aki megkockáztatta, hogy kizárólag önműködő gépek dolgozzanak a földjein. Íme, a tapasztalatai.

Gyakran elhangzik, hogy a hatékonyság növelésének és a hiányzó humán munkaerő pótlásának kényszere az autonóm gépek használata felé tereli a mezőgazdaságot. Ez viszont mindeddig nem nagyon lépett túl az elmélet szintjén, aminek legfőbb oka az, hogy egyelőre kevés önműködő erőgép érhető el a piacon.

Az Egyesült Királyságban azonban akad egy gazda, aki máris a mesterséges intelligenciára (AI) bízta a földjeit, ugyanis elsőként alkalmaz humán kezelő nélküli traktorokat a gazdaságában.

A Cambridgeshire-ben élő Will Mumford elsősorban talajművelésre és vetésre használja a masinákat. A BBC fotóin AgXeed robottraktorok és Amazone munkagépek ismerhetők fel, amelyek munkájával igencsak elégedett az angol farmer.

30 órás folyamatos robotolás

Mumford elmondása szerint az autonóm gépek egyértelműen a mezőgazdaság jövőjét jelentik. A masinái akár 30 órát is képesek egyvégtében dolgozni, ráadásul a talajra gyakorolt káros hatásuk is lényegesen kisebb, mint a hagyományos gépeké.

Egyedüli gyenge pontjuknak a magas árukat tartja, és úgy véli, ha ezen sikerülne csökkenteni, akkor semmi sem állhatna az autonóm gépek tömeges elterjedésének útjába. Jelenleg a robottraktorok 180–320 ezer angol fontba kerülnek, márpedig ez a 81–144 millió forintnak megfelelő összeg még a nyugati gazdálkodók számára is horribilisnek számít.

Mumford ötödik generációs farmer Angliában, pontosan tudja tehát, mennyit érnek számára ezek a kezelő nélkül, éjjel-nappal zakatoló masinák.

„Az ágazat jelenleg a nagy gépek rabja, pedig azok tönkre teszik a talajszerkezetet és megölik a biodiverzitást. A robotok sokkal könnyebbek, kíméletesebbek a talajhoz, így reményeink szerint helyre tudjuk állítani általuk a talaj egészséges szerkezetét, és sokkal fenntarthatóbb módon gazdálkodhatunk” – foglalta össze a férfi.

A hagyományos erőgépekhez képest fele akkora robottraktorok felszabadítják a gazdákat is, akiknek így nem kell sok-sok órán keresztül az ülésben zötykölődniük, viszonylag alacsony munkasebességgel elvégezni egy-egy adott műveletet.

Szakemberek szerint legalább fél évtizedre van szükség ahhoz, hogy a technológia szélesebb körben elterjedtté váljon. Ha majd a többiek is látják, hogy ezzel költséghatékonyabban megy a munka és a termelés, akkor ők is át fognak állni rá, és követik a jó példát.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Román kistraktorok a fiatal gazdáknak

2024. december 13. 08:40

Uniós országként Romániában is működik a Fiatal Gazda pályázat, amelyen a termelők 45 éves korukig vehetnek részt.

Letarolják a kínaiak az európai autópiacot?

2024. december 8. 14:10

A Chery vállalat 2024-ben kezdte meg európai terjeszkedését, elsőként az Omoda és Jaecoo márkák bevezetésével.

A Ford Ranger év végére megelőzheti a Toyota Hiluxot a magyar pickup-piacon

2024. december 5. 13:10

A tavalyihoz képest 13 százalékkal 4966 darabosra hízó pick-up-piacon a Toyota Hilux az első 43,1 százalékos piaci részesedéssel.

Éjszakai kiadás készült a Claas traktorokból

2024. november 21. 15:10

Exkluzív verzióban érhető el az Arion 550 Cmatic és 660 Cmatic, valamint az Axion 830 Cmatic, 870 Cmatic, 930 Cmatic és 960 Cmatic.

Önműködő permetező robotok érkeznek Izraelbe és Spanyolországba

2023. május 10. 14:41

Az Automato Robotics egy izraeli székhelyű vállalat, amely a passzív üvegházakhoz használatos robotikára és szoftverekre specializálódott.

A munkaerőhiány miatt autonóm megoldások jöhetnek az agráriumban is

2021. július 7. 04:37

A munkaerőhiánnyal kapcsolatos aggodalmak a termelők körében megnövelték az automatizálás és a robotika szükségességét.

Ez a mezőgazdasági robot óránként 200 000 gyomnövényt pusztít el lézerrel

2023. április 9. 07:34

Egy ember naponta körülbelül egy hektárnyi területet képes kigyomlálni. Ez az intelligens robot óránként két hektár gyomlálására képes.

Elképesztő ütemben fejlődik a Lemken és a Krone közös autonóm gépe

2024. március 27. 08:10

Nem kérdés, hogy az autonóm gépek jelentik a mezőgazdaság jövőjét, egyrészt a nagyobb hatékonyság elérése, másrészt pedig a máris égető munkaerőhiány miatt. Két német nagyágyú, a Lemken és a Krone is összefogott ezen a téren.