Növénytermesztés

72–75 ezer forintos induló búzaárról szólnak idén a hírek

Agrofórum Online

Fellélegezhetnek a magyar búzatermesztők, hiszen jó árakkal kecsegtetik őket idén a feldolgozók. A mennyiség helyett ugyanakkor érdemes lenne most már a minőségre (is) koncentrálnunk, mert az ukránok és oroszok lehagynak bennünket a versenyben.

31. alkalommal tartottak búzatanácskozást a Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Karán május 23-án. Az előadások ezúttal a minőségi termesztés témakörét járták körül. Majd a rendezvény – a szokásoknak megfelelően – gyakorlati bemutatóval zárult a felsőoktatási intézmény Látóképi Kísérleti Telepén.

A szakmai előadások sorát Dr. Lakatos Zoltán nyitotta, a Hajdú-Gabona Zrt. elnök-vezérigazgatója a hazai és a nemzetközi búzapiac jelenének és jövőjének felvázolására vállalkozott.

Az ukrán és az orosz búza is beszabadult az európai piacra, ami alapvetően változtatta meg a korábbi helyzetet. Oroszország jelenleg 50 millió tonna búzafelesleggel rendelkezik, és ezzel a mennyiséggel az ukrán exportot akarja »megfojtani«, elsősorban annak korábbi külpiacain, Észak-Afrikában és az arab országokban.

Az ukránok így kénytelenek az európai piacon teríteni, nekünk pedig velük kell versenyezni. A minőség javítása és a gazdaságosabb termelés lehet a megfelelő válaszunk a kihívásra

– vázolta Dr. Lakatos Zoltán. Az általa bemutatott friss adatsorok szerint a 2023/2024-es globális búzatermés valamivel kevesebb lesz, mint az előző esztendőben, a világ egyes részein azonban nagyobb kilengések tapasztalhatók.

Dr. Lakatos Zoltán: Az ukrán és az orosz búza is beszabadult az európai piacra, ami alapvetően változtatta meg a korábbi helyzetet
Dr. Lakatos Zoltán: Az ukrán és az orosz búza is beszabadult az európai piacra, ami alapvetően változtatta meg a korábbi helyzetet

Ausztráliában például a súlyos aszály miatt 14,5 millió tonnával kevesebb búza várható, ami 30-40 százalékos terméskiesést jelent. Ugyanakkor meglepetésként Indiában 6,5 millió tonnával több terem, Törökország pedig – amely a világ egyik legnagyobb lisztexportőre, az arab világ fő szállítója – bő 2 millió tonna lisztexporttal számolhat. Ehhez a nemzetközi piacról is vásárol búzát, és a saját termelését is igyekszik növelni.

Az Egyesült Államok is több kenyérgabonát produkál idén, nagyjából 4,4 millió tonnával. A világon tehát nem tapasztalható hiány, bár a globális fogyasztás is nő: a 787 millió tonnás terméssel szemben 811 millió tonnás felhasználásra lehet számítani 2024-ben. Ez meglátszik a készleteken is, 270 millióról 257 millióra esnek vissza, amelynek a fele Kínában található.

Exportra is jut az EU-ból

Az Európai Unióban (kiegészülve az Egyesült Királysággal) tartja magát a termelés volumene, 148 millió tonna búzára számíthat idén a közösség, mégpedig 20 millió tonnás többlettel, amelyből exportra is juthat.

Franciaországban ugyan 3,5-4 millió tonnás visszaeséssel kalkulálnak, viszont Spanyolország meglepetésre már bennünket is megelőz az 5,5 millió tonnás búzatermésével, miközben Magyarország 5,2-5,3 millió tonnás összhozamra számíthat idén.

Mivel kisebb a vetésterület, 943 ezer hektárra csökkent, és kevesebb a tőszám is, én már annak is örülnék, ha valóban meglenne ez a bizonyos bő 5 millió tonnánk

– tette hozzá az elnök-vezérigazgató. A tavalyi 5,9 millió tonnától tehát jelentősen elmaradunk, ami nem csoda, hiszen a búzatermesztés gazdaságossága nem vonzó a gazdák számára. Hajdú-Biharban például (a Hajdú-Gabona Zrt. „fellegvárában”) 56 ezer hektár idén a vetésterület, ami kisebb, mint a napraforgóé. A trend nem újdonság, pár éve fordult meg.

Dr. Lakatos Zoltán egy érdekes összefüggésre is rámutatott. A 2022-es aszályos időben sok helyen kiszántották a kukoricát, a tápanyag így a talajban maradt. A gazdák erre trágyáztak rá aztán 2023-ban, így az ország legjobb minőségű búzája termett Hajdú-Biharban.

30-32-es sikérrel, 14-es fehérjével, 78-80-as hektolitersúllyal jöttek be, de csak B2-es, C-s sütőipari értékkel rendelkeztek

– panaszolta a szakember, aki szerint egyébként az utóbbi pár évben termésátlagban és -minőségben szépen felzárkózott Borsod-Abaúj-Zemplén megye is. Nem véletlenül, ugyanis ma már a csapadék mennyisége egyre inkább meghatározza, hol terem jó kenyérgabona.

Csak intenzív módon

Azt is fontos kiemelni, hogy műtrágya nélkül Magyarországon nem lehet jó búzát termelni. Hiba tehát, hogy most sokan a tápanyag-utánpótláson spórolnak, így próbálják rentábilisabbá tenni a termesztésüket, ám ez már rövid távon visszaüthet.

Hazánkban csak intenzív módon lehet búzát termelni, műtrágyázás és növényvédelem nélkül lehetetlen. Mindennek nyilvánvalóan kisebb termésátlag és gyengébb minőség lesz az eredménye.

A magyar export 3,2-3,3 millió tonnát tesz ki, bár elég alacsony áron adjuk el a terményt – elsősorban Olaszországba, de Szlovéniába és Horvátországba is. A nálunk termelő osztrák cégeken keresztül nagy mennyiség jut Ausztriába is.

Dr. Lakatos Zoltán úgy véli, mintegy 450-470 ezer tonnás búza átmenő készlet fog maradni Magyarországon, és mivel az import is elenyésző (150 ezer tonna körüli), így ezek a tételek nem nyomják majd a búzát, a kalászos ára már nem megy lejjebb.

Májusban a 215 eurós ár még tartja magát, de szeptemberi és decemberi jegyzésre már az 250 eurós árat súrolják, érzékelhető tehát a piacon az emelkedés

– biztatta a gazdákat az elnök-vezérigazgató. Visszaemlékezett arra is, hogy 2021-ben minden idők legmagasabb, 62 ezer forintos induló árát ajánlottak a termelőknek. Ami aztán elindult felfelé, és sokan emiatt még tovább kivártak, akár 180 ezer forintos árban reménykedve.

Eltérítettük a búza értékétől a búza árát, túlértékeltük. Ezt aztán követte a műtrágyák, növényvédő szerek és mezőgépek ára is, 2022-ben így alakult ki a 140 ezer forintos tonnánkénti ár.

A világ legmagasabb búzaárát alakítottuk ki, idevonzottuk a környező országok búzáját, lisztjét is. 2023-ban aztán 130 ezerről elindultunk visszafelé, és visszamentünk 56 ezer forintra.

Nem szabad ilyen nagy amplitúdókat produkálni. Egy idő után már sajnáltam a termelőket, az 56 ezres ár már valóban megalázó, annyiért nem lehet búzát termelni. Mindenkit önmérsékletre kérnék ezúton is, fogadja majd el a visszafogottabb árat is

– mondta a szakember. Úgy véli, ebben a szezonban nem várható 100 ezer forintos búza. A Hajdú-Gabona éves szinten 80 ezer tonnát tervez vásárolni, és Dr. Lakatos Zoltán az előadása idején (május második felében) 72–75 ezer forintos induló árat tartott valószínűnek.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

KWS kukoricahibridek: a jövő terméshozama

2024. december 18. 10:10

A kukoricatermesztés során számos tényező befolyásolja a terméshozamot, beleértve az időjárási viszonyokat, a talajminőséget és a kártevők jelenlétét.

Ezek a fajták bizonyítják, hogy a szója lehet igazi sikerkultúra

2024. december 17. 12:10

A hazai termelők zöme rendelkezik olyan földdel, ahol a szója megfelelően fejlődik. Ezt országszerte jól jelzi a termőterület jelentős növekedése.

Ideális választás a törpebúza: nagyobb kalász, alacsony szár

2024. december 13. 16:10

Az innovatív mezőgazdasági megoldások eredményeként több mint egymilliárd ember menekült meg az éhezéstől.

A DEKALB genetika sikerei idén

2024. december 12. 11:40

Az állandóan fiatalodó portfólióból 8 hibrid is bekerült a TOP20 legnagyobb vetésterülettel rendelkező hibridek rangsorába.

Minőségi búzatermesztés a Bayer készítményeivel

2019. május 14. 10:34

Az átlagosnál melegebb és aszályosabb április nem kedvezett a kalászosokban előforduló gombabetegségek terjedésének. Ezzel ellentétben a vetésfehérítő bogarak és néhol már a gabona poloskák nem várt korai megjelenése borzolja a termelők idegeit.

Új piacokat keresnek a német búzának

2019. augusztus 17. 08:10

Szaúd-Arábia az utóbbi években a német búza legnagyobb vásárlója volt, de a német cégekre sokkal keményebb versenyfeltételek várnak, miután a szaudiak enyhítik a búza behozatalára vonatkozó minőségi előírásokat.

Oroszország elszállítja az ukrán gabonát és eladja az EU-nak

2024. május 12. 08:10

Oroszország hadizsákmányként kezeli és a sajátjaként értékesíti a megszállt ukrajnai területeken talált terményt, így 2,8 millió tonna gabonát.

Búzatermesztésünk jövőjéről

2019. április 24. 14:34

Lehet, hogy rosszul gondolom, de néhány tíz, vagy akár ötven hektáron is, önállóan, nem lehet gazdaságosan búzát termelni, mert vagy nincs hozzá elegendő eszköz, vagy túl sok van – ami nincs kihasználva.