Ház, táj

Csatlakozzunk „A mi sokszínű kertünk” kampányhoz!

Agrofórum Online

A Magyar Természetvédők Szövetsége idén elindította a „A mi sokszínű kertünk” kampányt, amelynek az a célja, hogy családokat, különböző intézményeket és önkormányzatokat ösztönözzenek arra, hogy lépéseket tegyenek a biodiverzitás védelme érdekében a saját környezetükben.

Május 22-én ünnepelte a világ a Biológiai sokféleség világnapját, és ugyanezen a napon hazánkban a Magyar Természet Napját is jegyzik a naptárak. A Magyar Természetvédők Szövetsége (röviden MTVSZ) ebből az apropóból egy kiváló kampányt indított „A mi sokszínű kertünk” címmel.

A kezdeményezés sajnos napról napra időszerűbb. Ahogy a Szövetség oldalán is olvashatjuk, a hazánk területét egykor borító természetes élővilág értékeinek több, mint 90%-a mára megsemmisült. A sokszínűség csökkenéséért elsősorban az emberi tevékenység (ipar, mezőgazdaság, infrastruktúra) a felelős. A természet helyreállítása érdekében elsősorban a társadalmi és gazdasági viszonyainkon kell változtatni (erről szól az energiaválsággal és pénzrendszerváltással kapcsolatos kampány), de az egyének, családok és közösségek is sokat tehetnek a biológiai sokszínűség megőrzése, és a sokféleséget veszélyeztető folyamatok megfordítása érdekében.

A jelentkezés menete

Egy, a kampány honlapján elérhető egyszerű űrlap kitöltésével csatlakozhatunk a programhoz, és mint résztvevők leírhatjuk, mit tettünk a környezetünk sokszínűségének megőrzéséért, illetve fényképeket tölthetünk fel az általunk megtett biodiverzitás-védelmi lépésekről.

A kampány célja, hogy minél többen tegyünk évről évre a biológiai sokféleség megőrzéséért
A kampány célja, hogy minél többen tegyünk évről évre a biológiai sokféleség megőrzéséért

Attól függően, hogy egyénileg, családként, iskolaként vagy egyéb intézményként (akár munkahelyként) jelentkezünk, különböző információkat, tippeket kaphatunk a témával kapcsolatban. A kampányhoz egészen 2024. október 20-ig küldhetjük be az űrlapunkat, képekkel és beszámolóval együtt. Jelen cikk írásakor már több mint tízezer csatlakozó pályázata érkezett be. Lehetőségünk van megtekinteni a többi jelentkező képeit és leírásait is, ez segítheti az újonnan csatlakozókat egy kis ihletet meríteni.

Már egy kicsinyke kertdarab vagy udvar is jó szolgálatot tehet, hogy megkezdjük a természetbarát lépések sorát.

Valósítsatok meg egy vagy több elemet a kampány honlapján feltüntetett biodiverzitás-barát kert ötletekből a kertetekben, udvarotokon!

Minél többféle élőhelyet alakítunk ki, annál több növény- és állatfaj talál otthonra a környezetünkben
Minél többféle élőhelyet alakítunk ki, annál több növény- és állatfaj talál otthonra a környezetünkben

A jutalom nem marad el

A legnagyobb és legfontosabb jutalma a fáradozásainknak az, hogy idővel egyre többféle növény- és állatfaj lel otthonra a környezetünkben, hála annak, hogy sikerrel fordítottunk figyelmet az élőhelyek és táplálékszerzési lehetőségek bővítésére a kertünkben vagy a köztereken, munkahelyeken.

Ezenkívül az MTVSZ a kampányban résztvevők között 3 millió Ft összértékben sorsol ki ajándékokat, közte kiskerti eszközöket, könyveket, odúkat, tanulmányi kirándulásokat és így tovább.

Az MTVSZ honlapján a kampányra jelentkezésnél sok ötletet meríthetünk a már feltöltött képekből
Az MTVSZ honlapján a kampányra jelentkezésnél sok ötletet meríthetünk a már feltöltött képekből

További részletekért és esetleges kérdések felmerülésével a szervező civil szervezet honlapját kereshetjük meg: https://mtvsz.hu/amisokszinukertunk.

A Magyar Természetvédők Szövetsége évről évre szervez átfogó és kisebb programokat is főként a környezetvédelem, a fenntartható fejlődés, hazánk természeti kincseinek megóvása, a mezőgazdaság és élelmiszertermelés, az energiaválság és a környezeti nevelés témaköreiben. Ezekről a programokról bővebben itt tájékozódhatunk: https://mtvsz.hu/programok.

Szeretnék bátorítani Mindenkit, hogy tájékozódjon a honlapon és a közösségi média felületeken a programokról, eseményekről és csatlakozzon minél több közösségformáló és környezetvédő kezdeményezéshez!

Mindenkinek örömteli, természeti kincsekben és élményekben gazdag nyárkezdetet kívánok!

Kapcsolódó cikkek:

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hogyan előzzük meg a madarak ablaknak ütközését?

2024. december 15. 05:40

Télen fokozottabb a veszélye annak, hogy a kistestű, környezetünkben élő és telelő madarak nagy erővel nekirepülnek a házon lévő üvegfelületeknek. Egy kis odafigyeléssel ennek elejét tudjuk venni, lássuk, mit tehetünk!

Jótanácsok a karácsonyi élelmiszer-vásárláshoz

2024. december 13. 05:40

Nemcsak anyagilag spórolhatunk az előre megtervezett bevásárlásokkal és a tudatos termékválasztással, hanem a környezetet és az egészségünket is óvjuk vele.

Mi a teendő, ha nálunk áttelelő fehér gólyát láttam?

2024. december 5. 05:40

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület idén is több bejelentést kapott itthon maradó fehér gólyákról. Miért maradnak télen is nálunk? Mit kell tennünk, ha látunk egy madarat?

Hogyan történik a fák injektálása?

2024. december 3. 05:40

Egyáltalán, mit jelent az injektálás? Mi a célja az eljárásnak? Milyen előnyei vannak a permetezéssel szemben, és mik a legfontosabb szabályai?

Mit kell tudni a természetvédelmi státuszokról? - II. rész

2024. január 28. 05:40

Sok esetben nagyon hosszú folyamat vezet el a kihalásig, és még megmenthető egy faj, más esetben ötven éven belül addig fajul a helyzet, hogy elkerülhetetlen a faj eltűnése. Milyen természetvédelmi státuszokba sorolják súlyos esetben a fajokat, és mit jelentenek a státuszok pontosan?

12 dolog, amit megtehetünk a veszélyeztetett fajok védelmében

2024. január 30. 05:40

Szomorúan hallgatjuk a hírekben, hogy ismét elvesztettünk egy állat-vagy növényfajt a Földön, mert nem sikerült megmenteni a kihalástól? Mi nem tudunk valamit tenni azért, hogy egyre kevesebb faj kerüljön erre a sorsra? De, tudunk!

Webtérkép készül az inváziós növényfajok elterjedéséről

2020. október 31. 10:36

Az élőhelyek megőrzése és az őshonos fajok védelme mellett a lakosság egészségügyi állapota szempontjából is fontos feladat az agresszíven terjedő özönnövények visszaszorítása.

A Bécsi zöldöv, az egyik legelső zöldöv kezdeményezés

2019. szeptember 11. 04:36

A zöldöv olyan, a városokat körülölelő földterület, ahol döntően erdők, mezőgazdasági területek vagy rekreációs területek helyezkednek el, és korlátozottak a beépítés lehetőségei. Bécs városa szigorú zöldövezeti szabályozással rendelkezik, aminek története több mint 100 évvel korábbra nyúlik vissza.