A homokos talajjal rendelkező kertben kicsit nagyobb fejtörést okozhat, hogy mit is ültessük. Aggódni azonban nem kell, hiszen némi odafigyeléssel akár igen bő termést kaphatunk.
Nyáron a homokos talaj igen gyorsan képes felmelegedni, akár felforrósodni, azonban vízbefogadó képessége igen jó (persze a vizet nehezebben tartja meg), és még művelni is gyerekjáték.
Amennyiben aggódna, hogy mégis milyen növényeket ültethet ilyen jellegű talajra, nem kell így tennie. Az ilyen jellegű termőföld jellemzően igen gazdag tápanyagokban, mint például káliumban, vasban, bórban és cinkben.
A szerves anyagok az alacsony vízmegtartó képesség miatt igen könnyen kimosódhatnak egy nagyobb esőzés után, hiszen a víz mondhatni eltűnik. Ennek következtében tanácsos feljavítani a talajt, mivel ilyen formában a tápanyagszolgáltató képessége alacsony, így a növények nemigen tudnak felvenni belőle bármit.
A megoldás, hogy ültetéskor az ültetőgödörbe szerves anyagot tegyünk, mert ez nem csak a tápanyagutánpótlást segíti, hanem a nedvességet is könnyebb megtartja. A homokos talaj alacsony kolloidtartalmát némi szerves tárgya alkalmazásával tudjuk növelni, amely javítja a talaj vízmegtartó képességét, ilyen szerves trágya pedig akár a komposzt is.
Egyes növények alkalmazása során a csöpögtető rendszer alkalmazása is kiváló megoldást kínál a folyamatos vízellátásra, így nem kell aggódnunk a talaj gyors kiszáradása miatt.
Növényválasztás
A pangó vizet a legtöbb növény nem kedveli, így ezt figyelembe véve is könnyen tudunk növényt választani. Valamint az is szempont lehet, hogy a növénynek ne legyen túl nagy tápanyagigénye és a szárazságot is igen jól bírja.
Házikert esetében a legjobb választás a burgonya, amennyiben díszkert mellett haszonkertet is fenntartanánk. Mivel a burgonya a laza homokos talajban érzi jól magát, amely könnyen felmelegedik, így bő termést hozhat ilyen jellegű termőföldbe vetve. A szárazságot jól fogja viselni, azonban nagyon forró, száraz időszakban érdemes hajnalban a vizet pótolni!
A retek kifejezetten homokos talajba való zöldségnövény, úgy, mint a fokhagyma, sárgarépa vagy a saláta is. A gyümölcskedvelőknek sem kell aggódni, számtalan gyümölcsfa kedveli a laza talajt. Ilyen például a hazánkban is kifejezetten népszerű meggy, kajszi, őszibarack, szilva, alma, de a szamóca és a ribiszke is kiváló választás.
Ahhoz, hogy a homokos talajban termesztett gyümölcsfák jól fejlődjenek, érdemes néhány talajjavító intézkedést alkalmazni számukra, mint például komposzt hozzáadása a talajhoz, vagy talajtakarással, mint a mulcs, ami csökkenti a talaj nedvességvesztését és a gyomnövekedést, emellett pedig hőszigetelő réteget biztosít a gyökerek számára.
A nyári hónapokban, különösen a termőre fordulás időszakában érdemes rendszeresen és alaposan megöntözni fáinkat, annak érdekében, hogy minél több és jobb minőségű gyümölcs teremjen.
Díszkert esetében is jók a kilátások, a választék elég nagy a növények között, mint például a kövirózsa, sárkányfű, vagy pázsitszegfű. Azonban ez nem az összes. A legtöbb dísznövény jól fejlődik homokos talajban, mivel levegős szerkezete van, míg hátránya a szervesanyag-tartalom hiánya, és a rossz vízmegtartó képesség, amelyet szükség esetén azonnal pótolni kell!