Bő hat évtizedes együttműködés ért véget a közelmúltban, az AGCO csoport és az indiai TAFE traktorgyártó kooperációjának megszüntetése meglepte az üzleti köröket.
A TAFE (Tractors and Farm Equipment Limited) India második legnagyobb traktorgyártója. Saját márkanéven a 24–100 LE-s teljesítménytartományban kínál erőgépeket, amelyeket a világ több mint 80 országába exportálja. Az 1960-ban létrehozott vállalatóriás emellett ismertebb márkák, köztük a Massey Ferguson traktorok helyi előállításával is foglalkozott.
Az amerikai AGCO csoporttal folytatott 64 éves együttműködésnek azonban most váratlanul vége szakadt, ami – nem túlzás – sokkolta az indiai üzleti világot. Kérdés, hogy a hatalmas ázsiai ország évi 600–700 ezer darabos, 2 milliárd eurós traktorpiacán hogyan tudja így a TAFE megőrizni pozícióját az első helyezett Mahindra mögött.
India speciális terület a traktorgyártók számára, hiszen az átlagos gazdaságméret kicsi, sőt az utóbbi fél évszázadban egyenesen megfeleződött. A Ferguson, majd Massey Ferguson erőgépek gyártását még az angol Standard Motors helyezte ki Bangalore-ba, és a kooperáció azóta tartott a nyugati partnerekkel.
Az AGCO a TAFE részvényeinek 21 százalékát birtokolva kapcsolódott az indiai vállalathoz. Elsősorban a Massey Ferguson kistraktorok gyártásában működtek együtt, és igen jelentős térhódításba kezdtek az afrikai piacon is. 2024 májusában azonban az üzleti kapcsolatnak vége szakadt.
A szakításról régóta pletykáltak, ám az üzleti világot így is meglepetésként érte. A hírek szerint az AGCO nem lelkesedett azért, hogy a TAFE 16 százalékot birtokolt az ő részvényeiből, és ezen a helyzeten akartak változtatni. Ráadásul 2023-ban az AGCO 171 millió dollárt költött indiai traktorokra és alkatrészekre, miközben a TAFE csupán 3,6 millió dollárnyi alkatrészt vásárolt partnerétől.
A mostani változás természetesen a Massey Ferguson márka indiai helyzetére is kihatással lesz, hiszen a TAFE elvesztette a licencjogokat. Az „egyoldalú és önkényes” döntés miatt az indiai vállalat bírósághoz fordult, az AGCO lépését ők tehát egyértelműen az üzleti biztonságuk megroppantásaként értékelik.