Növénytermesztés

Hígtrágya vagy fermentációs maradék: melyik jobb a földnek?

Agrofórum Online

Manapság már több helyen a szerves trágya először a biogázüzemben hasznosul, mielőtt a szántóföldre kerül. De milyen hatással vannak a fermentációs maradékok a talaj termékenységére? Összehasonlíthatóak-e a terméshozamok az ásványi műtrágya kijuttatását követő hozamokkal?

Svájcban a FiBL és az Agroscope 2018-tól ez év végéig vizsgálja a műtrágyák anaerob fermentációjának a termésre, a talaj termékenységére és az éghajlatra gyakorolt hatását. A folyékony és a szilárd szerves trágyák hatásáról szóló előzetes vizsgálati eredményeket egy német nyelvű Youtube-videóban be is mutatják.

A biogázüzemből származó és az ásványi műtrágyák hatása

A kísérlet során a tudósok négy különböző folyékony mű- és szerves trágyát vizsgáltak a terméshozamra és az éghajlatra, valamint a talaj termékenységére gyakorolt hatásuk szempontjából. Ezek a következők voltak:

  • ásványi műtrágya (ammónium-szulfát),
  • szarvasmarha-hígtrágya,
  • fermentált hígtrágya és
  • folyékony fermentációs folyadék (présvíz).

A folyékony szerves trágyákkal – legyen szó szarvasmarhatrágyáról, fermentált hígtrágyáról vagy fermentációs folyadékról – elérhető hozamok csak kismértékben maradnak el az ásványi trágyák hozamai mögött.

A biogázüzemből származó szilárd szerves trágyák esetében azonban az eredmények eltérőek.

Nem mindegy, hogy szilárd vagy folyékony

A biogázüzemek ugyanis működhetnek szilárd vagy szerves anyaggal is, ezek azonban eltérő technológiát igényelnek. A fermentációs maradék is ennek megfelelően lehet folyékony vagy szilárd. A tudósok azt találták, hogy a biogázüzemből származó szilárd szerves maradéknak a kísérletsorozat elején alig volt hatása. Az első néhány évben a terméshozamok hasonlóak voltak a trágyázatlan kontrollhoz.

A helyzet azonban néhány év elteltével megváltozott. Idővel a fermentációs maradékok hatása is kimutatható volt. Az ezekkel trágyázott parcellák terméshozamai növekedtek, és a talaj termékenysége is javult. Pontosabb adatok csak a betakarítás után állnak majd rendelkezésre, amikor a kísérletek befejeződnek és a szakemberek elemzik őket.

Melyik szerves trágya képez több humuszt?

A talaj termékenységére gyakorolt hatások felmérése érdekében a tudósok a parcellák humusztartalmát is meghatározták. Az eredmények különböztek attól függően, hogy a különféle trágyák szilárd vagy folyékony anyagok voltak-e. A folyékony szerves trágyák használatával a humusztartalom a vizsgálati időszak alatt nem változott. Azokon a parcellákon, ahová a szilárd fermentációs maradékot juttatták ki, a humusztartalom nőtt.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Három stratégia a talaj szervesanyag-tartalmának növeléséhez

2024. szeptember 11. 11:10

A magasabb szervesanyag-tartalmú talajnak nagyobb a termelékenysége, egyenletesebb az elérhető hozam. Hogyan lehet a szerves rész arányát növelni?

Takarónövények szója és kukorica előtt: megéri?

2024. szeptember 10. 16:10

Kiszámolták a takarónövények gazdasági előnyeit és hátrányait szója és kukorica előtt vetve. Hozhat-e nettó bevételt a velük járó plusz költség?

A román kormány aszálybiztosítást tervez a gazdálkodók számára

2024. szeptember 9. 14:40

Romániában is óriási károkat szenvedtek a gazdák. A kormány biztosítással és garanciával segítené őket a jövőben.

Évente egy „Balatont" kiengedünk az országból, pedig meg is tarthatnánk a vizet

2024. szeptember 7. 14:10

A magyarországi talajvízszint átlagban 2 centiméterrel került lejjebb 1986 és 2010 között, de az Alföldön ez a 10 centimétert is elérte.

Biogáz: a gazdákat kiszorítják a nagyüzemek

2022. január 1. 08:36

Németországban körülbelül 1200 „kisebb” mezőgazdasági biogázüzem működik, amelyek hamarosan lejárnak 20 éves üzemidejük és nem biztosított a folytatás.

Silókukoricát vetne?

2022. január 28. 05:47

Kínálatunk kialakításakor igyekszünk minden elvárásnak eleget tenni, és nagy hangsúlyt helyezünk arra, hogy a szarvasmarhatartással és a biogáz-előállítással foglalkozó gazdálkodók is megtalálják számításukat a portfóliónkban.

Újabb lépés a fenntarthatóság felé: a Mol megvásárolja a Szarvasi Biogázüzemet

2023. május 26. 14:16

A Mol megállapodást kötött a BayWa AG-vel a Szarvasi Biogázüzem megvásárlásáról.

A biogázüzemek a német áramtermelés 46 százalékát fedezhetik

2022. augusztus 11. 08:02

Szakértők azt feltételezik, hogy középtávon Németország gázszükségletének mintegy három százaléka fedezhető biometánnal.