Gyümölcs

A szeder gyakori gombás és bakteriális fertőzései

Agrofórum Online

A szeder termesztése sokféle kihívást tartogat a gazdák számára, mivel a különféle betegségek nemcsak a termés minőségét, de a mennyiségét is csökkenthetik. A hatékony védekezés érdekében elengedhetetlen a folyamatos megfigyelés, ellenőrzés és az időben történő kezelés.

A szeder leggyakoribb gombás és bakteriális fertőzései a következők:

Antraknózis (fenésedés)

  • Tünetek: Apró, lila vagy vörös, kerek elváltozások a vesszőkön, amelyek megnagyobbodnak, és a közepükön szürke, repedezett, megsüllyedt felület alakul ki. Az elváltozások pereme megemelkedik és lilássá válik; az elváltozások nagy, elszíneződött területeket alkotnak. A vesszők végül megfásodhatnak és elpusztulhatnak.
  • Ok: Gombás fertőzés
  • Tudnivalók: A gomba a beteg vesszőkben telel át. A betegség kialakulásának kedvez a hosszan tartó nedves időjárás és a túlzásba vitt, felülről történő öntözés.
  • Kezelés: A betegség terjedésének megfékezésére a kertben a következő mezőgazdasági módszerek alkalmazhatók: a nitrogéntrágya túlzott mértékű alkalmazásának elkerülése, a növényeket körülvevő területek gyommentesítése, a felülről történő öntözés elkerülése és a csak napközbeni öntözés, valamint a növények délutáni száradásának biztosítása. A nagyobb területeken termesztett növények esetében a termelők gombaölő szereket alkalmazhatnak.

Szeder-mozaik

  • Tünetek: A virágok torz szirmokkal és megnagyobbodott csészelevelekkel rendelkeznek, ami egy kettős virág benyomását kelti. A ki nem nyílt virágok megnagyobbodtak és a szokásosnál vörösebbek. A hajtásokon rendellenes burjánzások lehetnek; a fertőzött ágakon nem képződik gyümölcs.
  • Ok: Gombás fertőzés
  • Tudnivalók: A vadon termő szeder a betegség hordozója lehet. A nem fertőzött vesszők virágai a fertőzött vesszőkön lévő virágoktól fertőződhetnek meg, és a következő évben jelentkeznek a tünetek.
  • Kezelés: A betegség elleni védekezés leghatékonyabb módszere az ellenálló szederfajták használata. Ha a növények már fertőzöttek, de a betegség még nem súlyos, akkor a rendellenes virágzatot el kell távolítani és meg kell semmisíteni. Az elöregedett vesszőket a betakarítás után szintén azonnal el kell távolítani és meg kell semmisíteni. A gombaölő szerek alkalmazása korlátozhatja a kártételt. A betegséget úgy is le lehet küzdeni, hogy a termést csak két egymást követő évben takarítják be, a köztes években a növények föld feletti részét teljesen megsemmisítik. A telepítést ketté lehet osztani, hogy minden évben legyen egy termés, míg a másik felét visszavágják. Mivel szövetnedvvel is képes terjedni, így a levéltetvek elleni védekezésre is gondot kell fordítani.

Szürkepenész vagy szürkerothadás

  • Tünetek: A vesszők kifehérednek, és fekete színű, lapos termőtesteket képeznek, amelyeken szürke micélium és spórák fejlődnek. A virágok megfertőződhetnek, és a gomba megfertőzheti őket. A gyümölcsökön a fertőzött fürtökön vizenyős rothadás alakulhat ki, amelyet szürkésbarna gombastruktúrák váltanak fel; ha a bogyók a tőkéken maradnak, összezsugorodnak.
  • Ok: Gombás fertőzés
  • Tudnivalók: A szürkepenész kialakulásának a hűvös és nedves körülmények kedveznek, a gyümölcs fizikai sérülése növeli a fertőzés valószínűségét.
  • Kezelés: A tőkék körüli légáramlás elősegítése rácsos szerkezetek használatával. A növények túlzott trágyázásának elkerülése. A betegség ellen védelmet nyújtó gombaölő szerek használhatók, amelyeket 7-14 napos időközönként kell alkalmazni a korai virágzástól egészen a betakarításig.

Szeder-sárgarozsda (Kuehneola uredinis)

  • Tünetek: A fertőzött növény vesszőin és levelein apró, citromsárga színű gócok jelennek meg. A betegség előrehaladtával a fertőzött vessző repedezett és kiszáradt, míg a levelek foltosak lesznek és kiszáradnak.
  • Ok: Gombás fertőzés
  • Tudnivalók: Nem szisztémás betegség.
  • Kezelés: A fertőzött vesszőket és leveleket le kell vágni és el kell égetni. Fontos, hogy az állomány ne legyen túl sűrű, ügyelni kell, hogy ne kerüljön tartósan párás környezetbe. A töveken lévő vesszők számát is korlátozni kell – ez a termések kinevelése végett is fontos. Ugyanígy fontos a gyomok kordában tartása is, hiszen ezek elszaporodása is elősegíti a párás környezet kialakulását. Emellett kontakt hatású gombaölő szereket is bevethetünk.

Szeder-rozsda (Phragmidium rubi)

  • Tünetek: Az új hajtások gyengék és szálkásak, és nincsenek tüskéik. A levelek satnyák, torzak és sápadt színűek; a levél alsó részén viaszos gócok alakulnak ki, amelyek narancssárgára és porszerűvé válnak. A fertőzött levelek végül lehullanak a növényről.
  • Ok: Gombás fertőzés
  • Tudnivalók: A vadon termő málna- és szederbokrok a betegség hordozói lehetnek; a gomba a gazdanövényben telel át.
  • Kezelés: A fertőzött növényeket maradéktalanul el kell távolítani; a termő vesszőket a betakarítás után meg kell metszeni és el kell égetni. A lombozat körüli légáramlást metszéssel kell javítani. A rozsda terjedése a gombaölő szerek alkalmazásával minimalizálható, amikor a narancssárga spórák termelődnek. Megfelelő kezelés esetén a betegség általában nem súlyos.

Lisztharmat

  • Tünetek: Világoszöld színű klorózisos foltok a lombozaton, amelyek később szürke poros foltokká alakulnak. A levelek megcsavarodhatnak vagy eltorzulhatnak. Ha a fertőzés súlyos, a hajtások fonnyadtak lehetnek, a levelek felfelé kúposodnak.
  • Ok: Gombás fertőzés
  • Tudnivalók: A gomba a rügyeken vagy a vesszők felületén telel át; a betegség kialakulásának kedvez a meleg, száraz időjárás.
  • Kezelés: Amennyiben köztudott, hogy a lisztharmat problémát jelent egy adott területen, akkor kerüljük a fogékony fajták telepítését.

Baktériumos gyökérgolyva

  • Tünetek: A föld feletti vesszőkön és ágakon vagy a gyökereken lévő gócok. A gócok felülete érdes és szivacsos szerkezetű; a gócok érés közben elsötétedhetnek és repedések keletkezhetnek; a gócok nem, vagy csak kis mértékben befolyásolják a növekedést, de a növények életerejének csökkenését és pusztulását okozhatják.
  • Ok: Baktérium
  • Tudnivalók: A baktériumok leggyakrabban a metszés vagy a szél okozta sérüléseken keresztül jutnak be a növénybe. A baktérium hatására a növényben differenciálatlan növényi sejtek szaporodnak el, amelyek gócokat képeznek.
  • Kezelés: Legalább három évig kerülni kell az olyan területekre történő telepítést, amelyekről ismert, hogy már fertőzöttek. Ha fertőzött növényt találunk, azonnal el kell pusztítani.

(Forrás: https://plantvillage.psu.edu/topics/blackberry/infos)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Minden fagykárra van „orvosság”?

2025. április 1. 08:10

A klímaváltozás miatt egyre gyakoribb tavaszi fagyok kihívás elé állítják a hazai gyümölcstermesztőket, de vannak védekezési lehetőségek.

Fatörzsmeszelés: hatásos, vagy csak egy régi hóbort?

2025. március 26. 08:10

A hirtelen felmelegedő és lehűlő léghőmérséklet jelentősen befolyásolta a rügypattanást és a kártevők aktivitását is.

Jó tanácsok a tavaszi metszéshez + videó

2025. március 18. 17:10

A felmelegedéssel elindultak a kerti munkálatok és természetesen a metszés is. Talán olvasóink, nézőink zöme már túl van a műveleten. Mi azért még adunk néhány jó tanácsot.

Fügefa szaporítása házilag: hogyan érdemes csinálni?

2025. február 23. 08:10

Egy kis türelemmel és gondoskodással saját fügefa nőhet a kertünkben, amely éveken át finom gyümölcsökkel lát el minket.

Botrítisz a szamócán! Hogyan védekezhetünk ellene?

2022. április 27. 04:36

Fólia alatt nevelek szamócát, egyes töveknél az alsó levelek tövében penészbevonat fejlődött, szürkés színű. Meg lehet állapítani, hogy mi okozza? Mivel védekezhetek ellene?

Szőlő rothadása ellen mivel lehet permetezni?

2023. szeptember 9. 12:42

Segítségüket kérem! Szőlő rothadása ellen mivel lehet permetezni?

Nem lankadhat a növényvédősök figyelme – Intenzív a kártevők és kórokozók jelenléte a gyümölcsösökben

2023. július 6. 10:10

A növények fejlődése a kielégítő vízellátás miatt intenzív, de a betegségek és a kártevők sok növényvédelmi problémát okoznak.

A napraforgó-betegségek állománykezeléséről

2018. december 27. 06:33

A legfontosabb napraforgó betegségek (szárfoltosság és tányérbetegségeket okozó gombák) elleni kémiai védelem lehetőségeivel – különösen azok időpontjának megválasztását és a védekezés hatását illetően – kapcsolatos aktuális információkkal ismerkedhetnek meg Olvasóink.