19℃ 11℃
május 20. Bernát, Bernardin, Felícia
Házikert

Ezért ültessük a bőrlevelet ősszel

Agrofórum Online

A bőrlevél (Bergenia) a kiskertek népszerű évelő dísznövénye, amelyet vastag, bőrszerű levelei és színes virágfürtjei tesznek különlegessé. Ideális választás árnyékos vagy félárnyékos kertekbe, ahol talajtakaróként is kiválóan megállja a helyét, ültetésére pedig kiválóan alkalmas az őszi időszak.

A bőrlevél (Bergenia) gondozása egyszerű, mivel viszonylag kevés odafigyelést igényel, mégis egész évben szép látványt nyújt. Árnyéktűrő növény, azonban ha teljes napsütést kap, akkor több virágot hoz. Így érdemes olyan helyre ültetni, ahol elegendő fény éri, de a forró, tűző napnak nincs állandóan kitéve.

A talaj tekintetében nem válogatós, jól érzi magát átlagos kerti földben is, amennyiben az jó vízelvezető képességgel rendelkezik, mert a pangó vizet nem tűri, és ez a gyökerek rothadásához vezethet. Ha a talaj tápanyagban gazdag, akkor még szebben fejlődik. Évente egy alkalommal, tavasszal elegendő komposzttal vagy szerves trágyával javítani a talaj minőségét.

A bőrlevél szárazságtűrő, tehát ritkán van szükség öntözésre, azonban hosszabb, csapadékmentes időszakokban ajánlott mérsékelt mennyiségű vizet biztosítani számára. Különösen téltűrő növény, így nincs szükség extra védelemre a fagyos hónapokban. Ha a levelei elszíneződnek, vagy a virágszárak elszáradnak, érdemes ezeket levágni, hogy serkentsük az új növekedést és megőrizzük a növény esztétikáját.

Tőosztással könnyedén szaporítható, amit tavasszal vagy ősszel érdemes elvégezni, hogy a növény megújuljon és sűrűbbé váljon. Ha a kertben nagyobb összefüggő területet szeretnénk beültetni vele, akkor érdemes 30-40 cm távolságot hagyni az egyes példányok között, hogy legyen elegendő helyük a terjedéshez.

Ültetése ősszel

Az őszi ültetés ideális is a bőrlevél számára, mivel ilyenkor a talaj még elég meleg ahhoz, hogy a gyökerek megfelelően megerősödjenek, mielőtt beköszöntenek a hidegebb hónapok. Az őszi időszak különösen előnyös, hiszen a kevesebb hőstressz miatt a növény könnyebben alkalmazkodik új helyéhez, és tavasszal erőteljes növekedéssel hálálja meg az időzítést.

Fontos azonban, hogy az ültetés előtt jól előkészítsük a talajt, és gondoskodjunk a megfelelő vízelvezetésről, mivel a pangó víz károsíthatja a friss gyökereket. Az ültetési távolságot illetően a növények között 30-40 cm tőtávolságot érdemes hagyni. Így biztosíthatjuk, hogy legyen elegendő helyük a terjeszkedéshez, de ne legyenek túl zsúfoltan, ami akadályozhatná a levegő áramlását és növelné a betegségek kockázatát.

Sortávra hasonlóan, 30-40 cm elegendő, ha több sorban szeretnénk ültetni. A növényeket olyan mélyre ültessük, hogy a gyökérlabda teteje éppen a talaj felszínével legyen egy vonalban, de ne temessük túl mélyre, mert az gyökérrothadáshoz vezethet.

Az ültetés után a talajt enyhén öntözzük be, hogy a gyökerek megfelelő kapcsolatba kerüljenek a talajjal, de ne áztassuk el. Ha csoportosan ültetjük a bőrlevelet, szép talajtakaróként funkcionál, és különösen jól mutat sziklakertekben vagy szegélyként.

Télen nincs szükség különleges védelemre, hiszen a bőrlevél jól tűri a fagyokat, azonban a fiatal növények körül mulcsozással segíthetjük a talaj hőmérsékletének egyenletes megtartását, így megelőzhetjük a gyökérkárosodást.

A legjobb bangiták, amiket érdemes minden kertbe ültetni

2025. május 19. 05:40

Ha megbízható, mégis látványos növényt keres, amely kevés gondozással is jól fejlődik, a bangiták között biztosan talál megfelelő fajtát.

Ne tévessze össze: így különbözik az indiai szamóca!

2025. május 18. 11:10

Első pillantásra földi epernek tűnik, valójában azonban egy dísznövény, amely gyakran összezavarja a kertbarátokat. Az indai szamóca Ázsiából származó, terjedő tövű évelő növény.

Felkopaszodott a jukka? Mit tehetünk vele?

2025. május 18. 05:40

Előfordulhat, hogy a jukka alulról felkopaszodik: levelei elsárgulnak, lehullanak. Nem kell azonnal megválni tőle - megfelelő beavatkozással megfiatalítható.

Lóhere: bosszantó gyom vagy zöld szövetséges?

2025. május 17. 13:10

Ha lóherét lát felbukkanni a kertjében, az nem feltétlenül rossz jel – sőt, bizonyos szempontból egyenesen ajándék a talajnak.

Hogyan ültessünk helyesen mogyorót?

2024. szeptember 17. 14:40

Mogyoróbokrot ültetni hálás dolog, hiszen a növény, bár eleinte több évet is kell várnunk a termésére, később évtizedeken át gazdag terméssel örvendeztet meg minket.

Egy különleges szépség: a léggömbvirág

2023. április 5. 15:41

A léggömbvirág (Platycodon grandiflorus) egy Kelet-Ázsiában őshonos lágyszárú évelő növény, amelynek jellegzetes bimbói úgy néznek ki, mint a szétpukkanni készülő lufik - vagy mini hőlégballonok –, innen ered a köznapi elnevezése is.

10 érv a tűlevelűek termesztése mellett

2023. január 5. 14:32

A tűlevelű fák és cserjék a növényvilág egyik legkevésbé megbecsült csoportjába tartoznak. Ezek a fák még mindig szenvednek a 70-es évek okozta traumától, mivel akkoriban széles körben ültették őket sziklakertekbe a kertvárosok pázsitján. Az utóbbi évtizedekben a „tűlevelű” kifejezéshez a lakóházak fölé tornyosuló, a fényt eltakaró, antiszociális sövények és a szomszédok közötti vitákat okozó sövények képe társult. Ez a megítélés pedig ugyancsak nem túl vonzó!

A magaságyások feltöltése – költséghatékonyan!

2023. február 3. 14:23

Az egyik leggyakoribb kérdés, amit egy új kertésze feltehet, hogy hogyan töltsünk fel egy új magaságyást úgy, hogy közben még pénzt is spóroljunk.