Növénytermesztés

Az emberi vizelet is alkalmas lehet műtrágyának

ScienceDaily

Egy új tanulmány szerint a talajban élő baktériumközösségek ugyanolyan ellenállóak az emberi vizelettel szemben, mint a szintetikus műtrágyákkal szemben – így újrahasznosítható lehet mezőgazdasági növények műtrágyájaként.

A friss vizelet 95%-ban vízből áll, a fennmaradó 5% pedig aminovegyületekből, például karbamidból vagy kreatininből, szerves anionokból és szervetlen sókból. Tehát a vizelet a növények növekedéséhez szükséges, biológiailag hasznosuló tápanyagok és mikrotápanyagok forrása.

Az eredmények szerint az egy évig tárolt vizelet még nagy dózisban alkalmazva is kevés hatással volt a talaj baktériumközösségére, és minimális változást okozott a talaj pH-értékében és sótartalmában.

Környezetszennyezés helyett újrahasznosítás

A kutatók azonban felfedezték, hogy a vizelettel történő trágyázás megnövelte a nitrifikáló és denitrifikáló baktériumcsoportok relatív mennyiségét a szintetikus trágyához képest – ami azt jelenti, hogy a vizelettel történő trágyázás során több nitrogén-oxid keletkezhet. Ezzel, illetve a megnövekedett sókoncentrációval kapcsolatban további vizsgálatokra van szükség.

A kutatás rávilágít az emberi vizelet újrahasznosításában rejlő lehetőségekre a mezőgazdasági fenntarthatóság fokozása, a szennyvízszennyezés és a szintetikus műtrágyáktól való függőség csökkentése érdekében. A tárolt vizelet biztonságosan alkalmazható a növény–talaj rendszerben anélkül, hogy negatívan befolyásolná a talaj mikrobiomját.

A talaj mikrobiomjára nem ártalmas

Nagy érdeklődés övezi az emberi vizelet növényi trágyaként való újrafelhasználását, de ebben a tanulmányban vizsgálták először, hogy a vizelet hogyan befolyásolja a talajfunkciókat és a mikrobiális közösségeket. A tudósok spenótkultúra tápanyagpótlását végezték két különböző dózisú, humán vizeletből kinyert és tárolt anyaggal, és ezt hasonlították össze egy szintetikus műtrágyával végzett kezelés és egy trágyamentes, vízzel végzett kezelés hatásával. A kísérletet négy talajtartályban, üvegházi körülmények között végezték.

A 12 hónapig tárolt vizeletben megfogyatkozott a mikrobiom, de kevés gyakori törzset azért tartalmazott. A vizelet több hónapos tárolása és az ennek következtében megnövekedett pH-érték (a friss vizelet esetében 6,5 helyett körülbelül 9) és a szabad ammónia koncentrációja elegendőnek bizonyult a legtöbb emberi patogén baktérium inaktiválásához és az extracelluláris DNS lebontásához.

A talajlakó baktériumközösségeket nem befolyásolta a vizelettel történő trágyázás, ami az élőlénycsoportok mindössze 3%-ára volt hatással. A vizelet magas sókoncentrációja pedig alig volt érzékelhető hatással a baktériumközösségre.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Biztonságban a tavaszi munkák alatt

2025. április 13. 11:10

A mezőgazdasági szezon indulásával a szabadban végzett munkák száma és a baleseti kockázat is megnő, különösen a villamos hálózatok közelében.

Segítség a mikotoxinok elleni védekezéshez - új kiadvány

2025. április 9. 16:10

A „Mikotoxinok árnyékában: hogyan előzhető meg a gabonafélék toxinszennyeződése” című kötet bemutatja azokat az agronómiai és tárolási gyakorlatokat, amelyekkel mérsékelhető a mikotoxinszint a terményben.

Új korszak kapujában: zöld utat kaphat a precíziós nemesítés

2025. április 1. 16:10

A tagállamok képviselői megszavazták a precíziós nemesítési technikák szabályozására vonatkozó rendelet tervezetét.

Csökkenő kereslet, feketepiac: megoldások a dohányágazat kihívásaira

2025. február 12. 09:40

Az évente megrendezett dohánytermelői nyílt nap lehetőséget biztosít a termelőknek a szakmai ismeretek bővítésére és az iparági párbeszédre.

Mi okozza a paprika leveleinek torzulását?

2023. május 31. 04:36

Kiültetésre váró paprikapalántáimon furcsa alakú leveleket látok. Torzultak, ráncosak a leveleik. Mi okozhatja?

A Hunfert NPS immunMAX komplex műtrágyával drága kísérletezés helyett tervszerű a jó termés a kénigényes kultúrákban

2022. szeptember 29. 10:34

Szakszerűen összeállított tápanyagterv – egy alapvetés, ami elválasztja a drágán vett tápelemek pazarlását a nyereséges mezőgazdasági munkától, ma mégis sok helyen hiányzik.

A megfelelő trágyázási stratégia kiválasztása mindig kihívást jelent – őszi búzánál is

2020. március 26. 10:56

Napjainkban a búzát takarmány-, liszt-, keményítő- és bioetanolgyártás céljából egyaránt termesztjük. A különböző felhasználási célú fajták minőségi paraméterei eltérőek. Annak érdekében, hogy ezeket a megkövetelt paramétereket elérjük, kiemelt figyelmet kell fordítanunk a nitrogén fejtrágyázások időzítésére és mennyiségére.

amazoN és titaN: a műtrágya helyettesítés témája még egyszer!

2022. február 15. 10:05

A Biovéd 2005 Kft. decemberben szakmai cikksorozattal kezdte el bemutatni biológiai nitrogénpótló rendszerét. Ez három, elsősorban nitrogénkötést szolgáló, nedvesíthető por (WP) formulázású baktérium készítményből áll: