Növényvédelem

Egy ellenanyag megvédheti a poszméheket a rovarölő szerektől

Agrofórum Online

Egy tanulmány szerint a hidrogél-mikrorészecskék 30%-kal növelik a túlélést a halálos neonikotinoid-dózisnak kitett poszméhekben.

A Nature Sustainability című szaklapban közzétett eredmények szerint amikor a poszméhek cukros vízbe tett hidrogél-mikrorészecskéket fogyasztottak, 30%-kal magasabb volt a halálos dózisú neonikotinoidoknak kitett egyedek túlélési aránya, és jelentősen enyhébb tünetek jelentkeztek a kisebb, általában nem halálos, de káros dózisoknak kitett egyedek esetében.

A mikrorészecskék lekötik a növényvédő szereket

A neonikotinoidok károsítják a méhek idegrendszerét, megbénítják és végül elpusztítják őket. Számos kártevő, különösen a szívogató rovarok, mint például a levéltetvek és a gyökereket károsító lárvák elleni védekezésre használják.

A New York-i Cornell Egyetem tudósai megpróbáltak rájönni, mivel védhetők meg a méhek a széles körben használt rovarirtó szerektől. A neonikotinoidokat csak tavaly tiltották be teljesen az EU-ban, mivel a korábbi betiltásukkor a szükséghelyzeti használatukat még engedélyezték. Ennek eredményeként például az Egyesült Királyságban 2021 óta a teljes betiltásig minden évben sor került a kijuttatásukra. Az Egyesült Államok számos államában még mindig használják ezeket a növényvédő szereket.

A kutatók megállapították, hogy a mikrorészecskék fizikailag hozzákötődnek a neonikotinoidokhoz. Ezután a növényvédő szerek a mikrorészecskékkel együtt áthaladnak a méhek emésztőrendszerén és kiválasztódnak, anélkül, hogy az eredetivel megegyező mértékű károsodást okoznának. Az ellenszer szelektíven alkalmazható más növényvédő szerek esetében is.

Javuló étvágy, nagyobb mértékű beporzás

A kezelést követően a méhek nagyobb lelkesedéssel táplálkoztak, és 44%-kal növekedett a tudósok által feltérképezett útvonalon repülő méhek száma. A neonikotinoidoknak kitett méhek ugyanis annyira rosszul érzik magukat, hogy képtelenek a szárnyaikat repülésre használni, ám a kutatók egy nagy sebességű felvételre képes kamera segítségével megállapították, hogy a szárnycsapások gyakorisága jelentősen javult a kezelés hatására.

„A méhek kulcsfontosságúak a növények beporzása, a mezőgazdaság és az élelmezésbiztonság szempontjából, ezért fontos, hogy az emberek komolyan vegyék a méhek egészségét” – mondta az egyik kutató. Hozzátette, hogy ez az eljárás segíthet enyhíteni a még mindig széles körben használt növényvédő szerek hatásait.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Növényvédő szerek: két hatóanyagot betilthat az Európai Unió

2024. december 12. 09:10

Az Európai Bizottság visszavonhatja két hatóanyag, a flufenacet és a flutolanil növényvédelmi engedélyét. Egyelőre javaslattervezetekről van szó.

Ha enyhe lesz a tél, megint küzdhetünk a mezei pockokkal

2024. november 26. 13:10

Most érdemes körülnézni a szántóföldön és környékén és felmérni, hogy milyen a pocokhelyzet. A legjobb védekezés ebben az esetben is a megelőzés.

Szappanszerű anyagokat tartalmazó növényeket tesztelnek kártevőirtásra

2024. november 25. 14:40

A bionövényvédelemben, de más területeken is kiválóan felhasználhatóak a szántóföldön megtermelt fehérjenövényekből kivont szaponinok.

Az éghajlatváltozás csökkenti a gyomirtó szerek hatékonyságát

2024. november 22. 16:10

A gyomirtó szerek maximális hatékonyságához optimális körülmények a klímaváltozás miatt egyre ritkábbak. Mire kell felkészülnünk?

Csökkent tavaly a növényvédő szerek felhasználása

2019. április 29. 14:33

Magyarországon tavaly 1100 féle engedélyezett növényvédő szer volt forgalomban, ezek 36 százaléka gyomirtó, 29 százaléka gombaölő, 12 százaléka rovarölő, 19 százaléka pedig az egyéb szer kategóriába tartozott.

Amikor az 1+1 nem 2, avagy a rovar- és gombaölő szer tankkeverékek hatása a méhekre

2019. március 27. 15:01

Az elmúlt három évben több vizsgálat történt Magyarországon, mely a rovar- és gombaölő szer tankkeverékek méhekre gyakorolt hatását igyekezett tisztázni.

Carnadine – új, folyékony rovarölő permetezőszer repcében és almában (videó)

2023. április 12. 14:24

A szokásosnál 25%-kal több acetamiprid hatóanyag hektáronként.

Rendkívül hatékony biológiai rovarölő szer forgalmazásában működik együtt két óriásvállalat

2023. augusztus 23. 13:10

Együttműködést kötött a Corteva Agriscience és a Bioceres Crop Solutions a biológiai termékek európai elérhetőségének előmozdítására. A vállalatok kizárólagos megállapodást írtak alá az innovatív bioinszekticid forgalmazásáról.