Házikert

Fűszernövények télen: ezt tegyük, hogy tavasszal újra hajtsanak!

Agrofórum Online

Napjainkban egyre nagyobb népszerűségnek örvend a bazsalikom, a petrezselyem, a kapor és a rozmaring – ráadásul ezek a fűszernövények a kertben is remekül megélnek. De melyikük bírja a telet, melyiknek van szüksége téli védelemre, és melyik az, amelyiket jobb a lakásban átteleltetni?

Az évelő fűszernövényekkel általában kevés gond van, hiszen ezek ősszel elhullajtják a föld feletti részeiket, de tavasszal újra kihajtanak. Ilyen például a menta, a citromfű (amely sokszor elburjánzik a kertben), a medvehagyma (ami szintén vadon is hatalmas foltokban megterem) és az oregánó. Velük nincs is gond, mivel általában problémamentesen átvészelik a telet a szabadban függetlenül attól, hogy enyhe a tél vagy épp kopogósan zord.

A tél előtt mindenesetre érdemes leszedni a még ropogósan friss leveleiket, hogy csokorba kötve eltegyük őket a kamrába száradni, és aztán a téli hónapokban kedvünk szerint felhasználhassuk őket.

Télálló félcserjék

A fás szárú fűszernövények, mint például az orvosi zsálya, a kakukkfű, a levendula, az izsóp vagy a borsikafű, szépen áttelelnek, tavasszal pedig a fás szárukból új hajtásokat hoznak. Az őszi időszakban ezekből már csak mértékkel szabad szedni, mert a növényeknek szükségük van a lombjukra a tél folyamán.

Ha kemény fagy vagy nagyobb hótakaró várható, célszerű őket betakarni. Ez megvédi őket nemcsak a fagytól, hanem a kiszáradástól is, ami télen valós veszélynek számít, különösen a fás szárú fűszernövények esetében. Jelentős visszametszésre csak tavasszal kerüljön sor.

Érzékeny fűszernövények

A télálló fűszernövények mellett vannak olyanok is, amelyek bár képesek elviselni a mínuszokat, de a kemény fagyok idején védelemre szorulnak. Ide tartozik néhány levendulafajta, a tarka levelű zsálya, a babér és a curry. Ha nagy dézsákban neveljük őket, és nem akarjuk becipelni mindet a házba, érdemes őket letakarni a nagy hidegek érkezése előtt.

A téli fagyvédelemre olyan – kertészeti áruházakban kapható – anyagot érdemes használni, ami 90 gramm/m2 súlyú, jó víz-, fény- és légáteresztő, így kicsit olyan hatásfokkal „dolgozik”, mintha hótakaróként védené a növényeket. A talajt emellett célszerű 5 cm vastag rétegben mulcsozni.

Könnyen elfagyó növények

A kifejezetten fagyérzékeny növények, mint amilyen például a bazsalikom, egyáltalán nem bírják a mínuszokat, ezért az első fagyok előtt a házba/enyhén fűtött garázsba kell vinni őket. Itt a lehető legvilágosabb helyen, lehetőleg 10-15 fok közötti hőmérsékleten és optimális páratartalom mellett kell tartani őket. A növények mellé célszerű egy tál vizet tenni, és abban folyamatosan pótolni a vizet. Ügyeljünk arra, hogy a növények földje sose száradjon ki, és rendszeresen ellenőrizzük a kártevők jelenlétére utaló esetleges nyomokat.

Forrás: https://www.ndr.de/ratgeber/garten/Kraeuter-richtig-ueberwintern,kraeuter458.html

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

5 érv, hogy ne vágjuk vissza télre az évelőket!

2024. december 18. 05:40

Nézzük meg az érveket a "mindent hagyunk úgy, ahogy van télen, hiszen a természet sem kaszál és vagdos" kertészeti elképzelés mellett!

Így tartsuk tisztán a szobanövényeink leveleit!

2024. december 17. 11:10

A szobanövények leveleinek tisztítása azért fontos, mert a rajtuk felhalmozódó por, zsír, vízkő vagy egyéb szennyeződés gátolhatja a növények létfontosságú folyamatait.

A legjobb talajtakaró mixek, és amit tudni érdemes róluk

2024. december 17. 05:40

A legjobb talajtakaró mixek témáját hoztam most, melyekről már saját tapasztalatok alapján tudom elmondani a legfontosabb információkat.

Így ne vásároljon növényt, ha jót akar magának és a kertnek!

2024. december 16. 13:40

A megfelelő növény kiválasztása nemcsak esztétikai kérdés, hanem a sikeres kertészkedés alapja is. Nézzünk 8 hasznos tippet a választáshoz!

Akár válogathatunk a télen virágzó növények közül – itt a lista

2024. október 15. 08:10

Hajlamosak vagyunk télen nekikeseredni, mert elfogynak a színek, visszahúzódnak a növények. Pedig bőven van virág a hideg évszakban is. Mutatjuk!

Madáretetés a ház körül – melyik madárfaj hol keresi az eleséget?

2019. december 20. 04:38

Hol keresik a táplálékot a kertünkbe élelmet kutató madárfajok? Hogyan viszonyulnak a többi madárfajhoz? Mik a legfontosabb dolgok, amiket tudnunk kell a viselkedésükről?

Hogyan ápoljuk télen a szobanövények leveleit?

2023. január 2. 04:36

Azzal a kérdéssel fordulok Önökhöz, hogy hogyan ápoljam télen a szobanövényeim leveleit?

Tél végi állománymustra és tavaszi stratégia

2019. február 25. 08:46

A több éve tapasztalható enyhe telek után 2018 decemberében és idén januárban újra érezhettük a téli hideg hatásait.