Házikert

Hogyan érzékelnek a növények?

Agrofórum Online

Nagyon szeretem az olyan kutatásokat, melyek a növények más jellegű működését vizsgálják. Ilyen a növények érzékelése, melynek egy kis szeletét a mimózáknál már ismeri mindenki. De mit éreznek még?

A növények esetében is sokfelé hallani és használjuk mi magunk is ezt a fogalmat, hogy a növények is éreznek. Bár sokan kételkednek benne, de valójában elképesztően izgalmas kémiai folyamatok sokaságán keresztül zajlik le ennek a menete.

Fordított az ember és a növények intelligenciája

A növényekben az az érdekes, hogy bár azt gondoljuk, hogy a föld feletti részükre kell koncentrálnunk, hiszen az a fotoszintézis, a szaporodás kulcsa, mégis a legtöbb érzékelést a növények a talajban a gyökereken keresztül végzik.

Mint mi emberek a fejünkben, agyunkban működtetjük a legtöbb ilyen funkciót, ott dolgozzuk fel az idegsejteken keresztül a hatásokat, addig a fák a gyökerükön keresztül teszik ugyanezt, mintha egy embert megfordítanánk fejjel lefelé.

Mit éreznek a növények?

A növényeknek például vannak fotoreceptorai, melyekkel a fényt érzékelik és a színeket is képesek érzékelni. Mondjuk, hogy úgy “látnak”. A “szaglást” kemoreceptorokon keresztül végzik, melyek szintén minden sejtjükben jelen vannak.

Szintén a kemoreceptorok felelősek az úgynevezett ízérzékelésért is.

Fényérzékelésre is számos jó példát tudunk mondani, az Oxalisok éjjelre lecsukják leveleiket, de a paprikatövek is este “elalszanak”.

A mikorrhiza kapcsolatok révén a fák is kommunikálhatnak
A mikorrhiza kapcsolatok révén a fák is kommunikálhatnak (fotó: Pixabay)

Az akáciák például keserűanyagokat kezdenek termelni, ha kártevők, vagy az akáciát evő állatok elkezdik “megrágni”. Ráadásul olyan anyagokat bocsájtanak ki, amit a többi fa is érzékel a receptoraival, így minden fa tudja az akáciaállományban, hogy támadás várható.

Hasonló elven működik a kitozántartalmú növényerősítő készítmény is, melynek nevéből már sejthető, hogy a rovarkitin áll a háttérben. A növényre permetezve a kitozánt úgy reagálja le a növény, hogy a növényi szöveteket megvastagítja, így a finom és vékony hajtásokat kereső levéltetvek és atkák már kevésbé tudják károsítani a hajtásaikat.

Mit éreznek a növények a föld alatt?

A mikorrhiza kapcsolatok révén a fák kommunikálnak. Erről egy nagyszerű könyv is sokkal bővebben ír: a Fák titkos élete címmel és nagyon tanulságos valódi tanulmányokat találunk benne.

A gyökércsúcsokon keresztül is rengeteg kommunikáció zajlik. A gombák kapcsolatban vannak ráadásul a baktériumokkal, így a fák a gombákon keresztül a baktériumokkal is tudnak kommunikálni.

Sok hálózat létezik növények között. Például a nyír és egyes fenyők között víz- és tápanyagkapcsolat is van a gombamicéliumok révén.

Kiemelt kép: Pixabay

Így lesz bőtermő a kapor a házikertben

2025. április 28. 13:10

A kapor aromás és hasznos fűszernövény, de csak tudatos vetéssel lesz belőle bőtermő, illatos tő. Mutatjuk, mire figyeljen!

Napos terasz? Ezek a növények imádják

2025. április 27. 11:10

Mediterrán hangulatot szeretne a teraszra? Ezek a konténeres növények jól bírják a napot, és egész nyáron díszítik a teret.

Walipini-tapasztalatok: pár év gyakorlat után látszanak a nehézségek is

2025. április 27. 05:40

A walipini építése hazánkban egyre gyakoribb. A mi földbe ásott építményünk idén már 10 éves és némi tapasztalatra sikerült szert tennünk.

Gyöngyvirág: illatos tavaszi szépség a kertben

2025. április 26. 10:10

Árnyéktűrő, gyorsan terjedő növény, amely kiválóan alkalmas fák alatti területek és ligetes részek beültetésére.

Növények védelme a természet erejével

2018. március 6. 13:47

A Trichoderma nemzetségbe tartozó gombafajok a kórokozókkal szemben hatékony védelmet nyújtanak a növényeknek.

Hogyan lehet szarvasgombát nevelni a házikertben?

2025. január 13. 04:40

Érdemes-e elkezdeni szarvasgombát nevelni a kertben, és hogyan történik? Döntésemhez kérem segítségüket.

Fokozható a kapcsolat a talajmikrobák és a gyökerek között

2025. január 17. 09:40

Hogy mi ennek a jelentősége? „Csupán” annyi, hogy kevesebb műtrágyára lesz szükségük a kultúrnövényeknek, amelyek stressztűrő képessége is nő.

Az arbuszkuláris mikorrhiza gombák a vizek védelmében is jó szolgálatot tehetnek

2019. október 26. 07:20

A szántóföldekre felesleges mennyiségben kijuttatott műtrágya egy része gyakran a közeli folyókba, tavakba szivárog be. A foszfor hatóanyag a felszíni vizekbe jutva károsítja a környezetet az ökológia egyensúly felborítása révén. Ha javítani lehetne a növények foszforfelvételét, a vízszennyeződés mértéke csökkenthető lenne.