Kína büntetővámokat vezethet be bizonyos EU-ból származó tejtermékekre. Az intézkedés az Európai Bizottság által a Kínából érkező elektromos autókra kivetett dömpingellenes vámok megtorlása.
Az európai tejtermelők azt kockáztatják, hogy a Kína és az EU közötti kereskedelmi konfliktus közmondásos „bábujává” válhatnak az olcsó elektromos autók importja miatt – ami negatív következményekkel járhat az európai tej árára nézve.
A kínai kereskedelmi minisztérium bejelentette, hogy megvizsgálja a hollandiai és belgiumi FrieslandCampina, a franciaországi Elvi és az olaszországi Sterilgarda tejtermékeire vonatkozó behozatali korlátozásokat. Ezeket a tejüzemeket exportvolumenük és termékportfóliójuk miatt választották ki.
1,8 milliárd euró
Az Eurostat adatai szerint az EU tejüzemei tavaly összesen 1,8 milliárd euró értékben exportáltak tejtermékeket, például sajtot és tejport Kínába. Ezzel az EU az ázsiai ország legfontosabb tejtermék-szállítójává vált. Ha ez az értékesítési piac összeomlik, akkor a jelenleg jó tejárakat negatív hatások érinthetik.
Kína bírálja az EU „protekcionista gyakorlatát”
A kínai hatóságok vizsgálatai megtorló intézkedést jelentenek az EU azon döntésére, hogy akár 45 százalékos dömpingellenes vámot is kivetnek a Kínából érkező elektromos autókra. A tagállamok többsége október 4-én jóváhagyta a Bizottság javaslatát. A német szövetségi kormány nemmel szavazott.
Az elektromos autók tarifái október végétől léphetnek életbe. A pekingi kereskedelmi minisztérium szóvivője azt mondta:
„Kína határozottan ellenzi az EU tisztességtelen, jogellenes és indokolatlan protekcionista gyakorlatát ebben az esetben, valamint a kínai elektromos járművekre kivetett kiegyenlítő vámok kivetését.”
Brüsszel meg akarja védeni az európai tejipart
Az Európai Bizottság sokoldalú megközelítést alkalmaz a Kínával folytatott kereskedelmi vitában. Az elektromos autókra kivetett kiegyenlítő vámok mellett Brüsszel panaszt nyújtott be a Kereskedelmi Világszervezethez (WTO) a tejtermékek kereskedelmébe való kínai beavatkozás miatt.
A Bizottság szerint ez az első alkalom, hogy a vizsgálat megindításának szakaszában megtámadtak egy vizsgálatot. A korai lépést az indokolja, hogy Kína gyorsan olyan kereskedelmi védelmi intézkedéseket vezetett be, amelyek „megkérdőjelezhető állításokon és elégtelen bizonyítékokon alapulnak”. A cél az uniós tejipar érdekeinek védelme – írta a német agrarheute mezőgazdasági híroldal.
Elhatározták, hogy kihasználnak minden rendelkezésre álló jogi eszközt. A Bizottság ugyanakkor folytatni kívánja a tárgyalásokat a békés megállapodás megkötéséről a kínai kormánnyal.
(Kép: Pixabay)