Házikert

Hová tűnik a mulcs a kertben?

Agrofórum Online

A mulcs, illetve a komposzt haszna vitathatatlan: védi az ültetett növényeket a gyomoktól, a gyökerüket a kiszáradástól vagy a fagytól, a talajt pedig az eróziótól.

Kevésbé hálás tulajdonsága, hogy ha vásárolnunk kell, sokba kerül, és nem tart „örökké”, egy idő után mintha egyszerűen felszívódna.

Rántsuk le a titokról a leplet!

A mulcs szerves anyag, ezért lassan bár, de a talajban élő mikroorganizmusok: gombák, baktériumok és egyéb élőlények feldolgozzák. És mielőtt bárki hibáztatná őket vagy ne adj’ isten védekezni szeretne ellenük, fontos tudni, hogy enélkül a növények gyakorlatilag éhen halnának. Ugyanis ezek az organizmusok segítenek a talaj levegőztetésében és az összetett tápanyagok egyszerű, oldható formára bontásában, amelyeket a növények fel tudnak venni.

Egy 12 évig tartó tanulmányban vizsgálták a mulcs szerepét a kertben. Már egy réteg mulcs is számít a talaj számára. De ha minden évben újabb réteg mulcs kerül az előzőre, a folyamat során a talaj minősége még nagyobb mértékben javul, a szervesanyag-tartalma nő. A komposztált szerves anyagok, például az állati trágya és a konyhai hulladékok szintén javítják a talajt.

Kötöttebb talajon több komposztra lesz szükség

Ha leromlott, tömörödött talajokról van szó, ott nehezebb dolga van annak, aki javuló talajminőséget szeretne elérni.

Ebben az esetben több komposztra van szükség: legalább a talaj mennyiségéhez mérten annak harmada-fele legyen komposzt. Tehát egyharmad térfogatnyi, mondjuk egy lapát komposzt két lapát földhöz. Ennél kevesebbel nehéz értékelhető eredményt elérni.

Házikert esetében egy másik módja annak, hogy meghatározzuk, mennyi szerves anyagra lesz szükségünk, ha megmérjük a teljes ültetési területet, és kiszámoljuk, mennyi komposzt kell ahhoz, hogy a területet legalább két és fél centiméter magasan befedjük.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Miért sárgul el télen a vízipálma?

2024. november 23. 05:40

Őszre vissza kell vinnünk a vízipálmát a lakásba. Ott viszont hamar elkezd sárgulni. De mi okozza?

Hogyan kell téliesíteni a kerti csapot?

2024. november 22. 06:40

A kemény fagyok beállta előtt téliesíteni szükséges a kerti csapot. Ha nem végezzük el, akkor sok extraköltséget és bosszúságot fog okozni.

A közkedvelt pletyka teleltetése

2024. november 21. 11:10

Alapvetően igen könnyű a tartása, amely miatt kifejezetten népszerű növénynek számít, kül- és beltérben egyaránt.

Sötétkedvelő szobanövények komor otthonokba

2024. november 21. 05:40

Összegyűjtöttem a népszerű sötétkedvelő szobanövényeket, hogy a komor otthonból dzsungelt varázsolhassunk.

Talajlazító ajánlat hazai referenciákkal és videókkal

2019. július 4. 13:51

A talajlazítás fontosságát nem lehet elégszer kihangsúlyozni, a megfelelő időben és módon végzett lazítás látványos eredményeket hozhat a termelésben. A talajlazító alkalmazásával javíthatjuk talajaink állapotát, megszüntethetjük a károsan tömörödött eke- és tárcsatalp réteget. A lazított talajrétegben a víz mélyebbre jut, növekszik a talaj levegőtérfogata és felgyorsul a talaj biológiai élete.

Gépészet Videó

Hogyan gondozzuk a magról kikelt avokádót?

2023. május 9. 04:36

Magról kikelt avokádót gondozok, amely kb. 30 cm magas. Nagyon szép, egészséges, nagy levelei vannak már. Cserépben van. Hogyan gondozzam a továbbiakban?

A talaj nem egy korlátlanul rendelkezésre álló erőforrás – tenni kell a védelméért

2018. november 14. 08:34

A jó minőségű talaj nem csupán az élelmiszer-termelés szempontjából kulcsfontosságú. Fontos szerepe van az éghajlat szabályozásában, a vidéki lakosság megélhetésében és a biodiverzitás fenntartásában is.

A hazai erdők talaja

2023. február 21. 05:36

Barna erdőtalajokra jellemző folyamatok: humuszosodás, kilúgzás, agyagosodás, agyagvándorlás, agyagszétesés és a kovárványképződés. A humuszosodás mértékét a felszínre hulló lombanyag határozza meg.