Talajélet

A giliszták: a talaj elfeledett ápolói

Agrofórum Online

A gilisztakomposztálás témakörét, az abban rejlő lehetőségeket előző videónkban, illetve cikkünkben már fejtegettük. Az említett anyag hívta életre a következőt is, mely középpontjában a nemes feladatot ellátó giliszta áll - már ami a talajélet felpezsdítését, fenntartását érinti...

A talaj makrofaunáját gazdagító giliszták több mint 200 millió éve élnek a Földön, és már Kleopátra is felfigyelt hasznosságukra, melyet a mezőgazdaság hasznára hajtottak. A talajlakó élőlényeket szent állatokként kezelték, és halálbüntetéssel sújtották azt, aki ki próbálta csempészni az élőlényeket Egyiptom határain túlra.

A giliszták élettevékenysége hatására egyaránt megváltozik a talaj fizikai, valamint kémiai összetétele. Fokozódik a talaj porozitása, morzsalékossága, a gilisztajáratokkal dúsan behálózott talaj csapadékbefogadó képessége is nő. A gilisztaürülék számos olyan anyagcsere-terméket, baktériumtörzset tartalmaz, amelyek jelenlétükkel jótékonyan befolyásolják a talajegészség fennmaradását, ezáltal a sikeres növénytermesztést.

Apró kokon és ,,ifjú" giliszta a kertészkesztyűn
Apró kokon és ,,ifjú” giliszta a kertészkesztyűn (Fotó: Dabis Balázs Silvius)

Riportunkat Pásztor Józseffel, a Compastor cég alapítójával, a gilisztakomposztálás hazai ,,atyjával” készítettük. Előzőekben feltárta komposztáló telepének működését (videó), és elmesélte nekünk, hogy milyen lehetőségeink adódhatnak házikerti környezetben a giliszta-, vagy vermikomposztálásra.

Most a gilisztát helyezzük górcső alá, és megpróbáljuk jelentőségét hangsúlyozva némileg közelebb hozni azokhoz a nézőinkhez, akik eddig nem zárták szívükbe ezt a fontos ,,talajalkotó” élőlényt.

A világon több mint 6000 gilisztafaj él, melyből 100 található meg a Kárpát-medence területén. Hazánkban mintegy 60 fajt számlálnak a kutatók.

De hogy mely fajok alkalmasak komposztálásra, az következő videónkból kiderül.

Forrás: https://mttmuzeum.blog.hu/2020/04/03/kis_kukacologia

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A talaj világnapja alkalmából

2024. december 5. 14:15

A talaj, mint az élet feltétele egyre nagyobb figyelmet kap hazai és nemzetközi szinten egyaránt. Egyre több a tudatosan gondolkodó gazdálkodó, akik képesek felfogni a földi élet léte és a talaj egészségének kapcsolatát.

Talajminőség-védelem kötött talajon – lehetőségek és korlátok

2024. november 12. 08:10

A különböző kötöttségű talajok művelhetősége erősen függ a nedvességtartalomtól. Legkedvezőbb a nyirkos állapot.

Kerti talaj vagy virágföld? Melyik a jobb?

2024. október 31. 14:10

Az élő talaj tele van hasznos mikrobákkal és szerves anyagokkal, amelyek tápanyagokat juttatnak a növények gyökereihez.

Milyen az élő talaj és mivel tehető élővé?

2024. október 23. 05:40

Nem győzzük hangsúlyozni a felelős talajművelést, ahol nemcsak a termés maximalizálása a cél, hanem a talaj eróziótól való védelme és az élő szerveződések védelme a földfelszín alatt.

Komposztálás beltérben – hogyan csináljuk?

2023. szeptember 25. 07:10

Kis túlzással, már a csapból is az folyik, hogy a kerttulajdonosoknak célszerű komposztálniuk. Más kérdés az, hogy ennek ellenére mennyien vannak azok, akiknél pl. a nyírást követően a fű a kukában landol, némi aprógally kíséretében. Most azonban ne velük foglalkozzunk, hanem azokkal, akik nem rendelkeznek udvarral, kerttel, de szeretnék csökkenteni ilyen módon is a hulladéktermelésüket.

Giliszta a komposztálás szolgálatában

2024. október 19. 09:10

A háztartásokban keletkező szerves hulladék nagy része komposztálható lenne. Ennek egyik módja a gilisztakomposztálás.

Hogyan segíthetem elő a növényi hulladék gyorsabb lebomlását?

2023. november 6. 04:36

Veteményeskertem felszámolása során rengeteg növényi hulladék keletkezett, melyet a komposztra helyeztem. Hogyan segíthetném elő ezek gyorsabb lebomlását?

Ássunk vagy sem: tapasztalatok - 2. rész

2022. szeptember 19. 05:37

Az elmúlt 8 év alatt igen sok saját tapasztalatot szedtem össze, és gazdatársakkal is sokat kísérletezünk a no-till témában, így nem is csoda, hogy van bőven valódi tapasztalat benne. Most ezt szeretném megosztani.