Házikert

Hogyan óvjuk meg a balkonnövényeket a poloskáktól?

Agrofórum Online

Hazánkban közel 80-90 poloskafaj él a Nébih felmérései szerint. A poloskák a hideg idő beálltával a balkonokon és a házakban keresnek menedéket. Ha pedig betolakodnak, akkor annak, „első tűzvonalként”, a balkonnövényeink látják kárát.

A poloskák kellemetlen kártevők. Hiszen amellett, hogy tönkreteszik a növényeket, nagyon nehéz elűzni őket. Ha pedig lecsapjuk őket, akkor pedig kellemetlen bűzt árasztanak.

Valójában a poloska nem csak akkor válik büdössé, amikor megsérül, hanem már előtte. Ez ugyanis a védekezésének szerves része, így próbálja távol tartani magától a ragadozókat. Nyilván, ez a lecsapott poloskán már nem segít, de a többi poloskán igen, akik így azonnal veszik az elhullott társuk „vészriasztását”.

A kutatók egy ugyanolyan (bűzért felelős) vegyületet azonosítottak a poloskákban, mint amilyen például a borzokban is megtalálható.

Mit kedvelnek a poloskák?

A poloskák sokféle táplálékforrást kedvelnek. Így nem csak a kertben lévő zöldségeket és gyümölcsöket, de a balkonnövényeket, sőt, az elraktározott terméseket is szívesen „fogyasztják”.

Az általuk megdézsmált növények hamar pusztulásnak indulnak. A termések elrothadnak és fogyasztásra alkalmatlanná válnak.

Hogyan tehetjük számukra kényelmetlenné a kertet és a balkonjainkat?

A szakértők szerint azzal, ha mind a kertet, mind pedig a balkont patikarendben tartjuk. A kertben ne legyen semmiféle törmelék (levélkupac, fűkupac, levágott ágak, elhalt növények). A balkont rendszeresen takarítsuk és mossuk fel. A párkányokat tartsuk tisztán. A dézsák pedig legyenek kimosva és kívülről lefertőtlenítve.

A poloskák ugyanis nem kedvelik sem a tisztítószereket, sem a rendet. Ellenben előszeretettel bújnak meg rothadó farönkökben, levélkupacokban, a bomlásnak induló növényi maradványokon. Ezért kell eltüntetni minden potenciális búvóhelyet.

Organikus védekezés

A poloskák az illatos növényektől irtóznak. Ezért érdemes a veteményes és a balkonládák közelébe (akár saját dézsákba és kaspókba) ültetni olyan fűszer- és gyógynövényeket, mint például a fokhagyma, a levendula, a kakukkfű, a rozmaring vagy a macskagyökér.

Minél illatosabb a növény, annál kellemetlenebb lesz a poloskáknak. Ebből kifolyólag védelmet nyújtanak a balkonnövényeinknek. A körömvirág és az ősszel oly divatos krizantém szintén remek választás, mivel azok is elriasztják a poloskákat. Így a házba is kevésbé hatékonyan tudnak beszökni az őszi lehűlés elől.

Egy kutatás szerint a körömvirág, a cickafark és a hajdina vonzzák a petefürkész nevű parazita darazsakat. Ezek az élőlények a tojócsövük (ovipositor) segítségével a poloskák testébe rakják a saját petéiket. A kikelő lárvák a poloska szervezetéből táplálkoznak, amíg az el nem pusztul. A darazsak kis méretűek és nem veszélyesek az emberre nézve.

Feromon alapú csapdák

A kertészeti áruházakban kapható feromoncsapdák vonzzák a poloskákat, azonban sok kertész szerint nem elég hatékonyak. A csapdák hatékonyságát növelheti egy lámpa, amely alatt egy szappanos vízzel teli tálat helyezünk el. Éjjel ugyanis odagyűlnek a poloskák a fényre, de zömmel beleesnek a szappanos vizes tálba, és onnan már nemigen szabadulnak ki élve.

Bio rovarirtó szerek

A fokhagymalével való permetezés hatékony lehet a poloskák ellen. Ez a természetes módszer olcsó és könnyen előállítható. Mindössze 5-6 gerezd fokhagyma kell hozzá, amelyeket felaprítva fel kell forralni 3,5 liter vízben. Ezt követően hűtsük le és ezzel permetezzük be a poloskaveszélyben lévő növényeket.

A neem olaj is hatékony lehet a poloskák ellen, és nagyon sok helyen kapható. A rovarölő szappan szintén jól működik, ráadásul nem csak poloskák, de más kártevők ellen is hasznos lehet.

A legjobb bangiták, amiket érdemes minden kertbe ültetni

2025. május 19. 05:40

Ha megbízható, mégis látványos növényt keres, amely kevés gondozással is jól fejlődik, a bangiták között biztosan talál megfelelő fajtát.

Ne tévessze össze: így különbözik az indiai szamóca!

2025. május 18. 11:10

Első pillantásra földi epernek tűnik, valójában azonban egy dísznövény, amely gyakran összezavarja a kertbarátokat. Az indai szamóca Ázsiából származó, terjedő tövű évelő növény.

Felkopaszodott a jukka? Mit tehetünk vele?

2025. május 18. 05:40

Előfordulhat, hogy a jukka alulról felkopaszodik: levelei elsárgulnak, lehullanak. Nem kell azonnal megválni tőle - megfelelő beavatkozással megfiatalítható.

Lóhere: bosszantó gyom vagy zöld szövetséges?

2025. május 17. 13:10

Ha lóherét lát felbukkanni a kertjében, az nem feltétlenül rossz jel – sőt, bizonyos szempontból egyenesen ajándék a talajnak.

Miféle kártevők szívogatják a paprika bogyóját?

2023. szeptember 8. 04:36

Mitől alakult ki a képen látható kártétel paprikán? Fotót csatoltan küldök Önöknek.

Megjelentek az amerikai fehér szövőlepke első egyedei

2019. május 27. 10:05

A májust eddig jellemző csapadékos periódustól szépen „kipendült” a határ. Most minden szép zöld, mintha sosem szenvedtek volna a növények a májusig tartó tavaszi aszálytól. A melegedésnek indult talajból már több tápanyagot képesek felvenni a növények, főként a kukorica, így már múlóban a sárga levélszín, viszont elég gyakran látni liluló növényfoltokat a táblák mélyebb fekvésű részein, ami a preemergens gyomirtó szerek gyökérzónába történő bemosódására utal.

Komoly poloskakártétel hajtatásban, avagy a zöld vándorpoloska (Nezara viridula L.) lehet a paprikahajtatás új kártevője?

2016. december 1. 18:10

A zöld vándorpoloska 2002-ben jelent meg hazánkban. A paprikahajtatásban a inváziós kártevővel kapcsolatban szerzett gyakorlati tapasztalatait osztja meg a szerző.

Számíthat a poloskák őszi inváziójára? Egy térkép megmutatja

2023. november 3. 12:40

Ezen az őszön is mind gyakoribbá válik a városlakók kényszerű találkozása a poloskákkal. A hűvösödő éjszakák miatt, a közelgő tél elől ugyanis tömegesen hagyják el eddigi felségterületüket, hogy megtalálják a számukra legmegfelelőbb áttelelőhelyet nyújtó lakókörzeteket.