Állattenyésztés

Miért nem ehetnek a kutyák szőlőt?

Agrofórum Online

Az ősz második felében járunk. Ilyenkor még a tőkéken előfordulhat néhány szem szőlő, hamarosan pedig kezdődik az ünnepi szezon és ezzel a mazsolafogyasztás fő időszaka. Bizonyos kutyáknak ez is, az is életveszélyes lehet.

Mindig vannak, akik azt mondják: ugyan már, az én kutyám kilószámra zabálja a szőlőt, és semmi baja. A legtöbb eb számára ugyan valóban nem jár következményekkel a szőlőfogyasztás, de előre nem lehet tudni, hogy melyek azok, amelyek nagyon súlyosan megbetegszenek vagy el is pusztulnak ettől a gyümölcstől.

A szőlő és a szőlőt tartalmazó termékek ráadásul egyaránt mérgezőek lehetnek. Legyen az szőlőlé, süteményben mazsola, diákcsemege vagy akár bor; egyaránt veszélyforrás mind, sőt a ribizli is, mert ugyanabba a növénycsaládba tartozik, mint a szőlő.  

A mérgezés mechanizmusa egyelőre nem ismert, de az biztos, hogy súlyos és visszafordíthatatlan veseelégtelenség lehet a következménye. A legtöbb tanulmány szerint a mérgező dózis a kutya testsúlykilogrammjára vetítve a szőlő esetében körülbelül 20 gramm, a mazsola esetében pedig 2-3 gramm. Azonban a mérgezés tünetei néha már nagyon alacsony dózisok esetén is jelentkezhetnek. A szőlőt tartalmazó élelmiszerekből pedig a legcsekélyebb mennyiség sem tekinthető biztonságosnak.

A szőlőmérgezés első tünetei a hányás és a hasmenés, amelyek a fogyasztás után 6-12 órával kezdődnek. Ezt általános rosszkedv, enerváltság, gyengeség követi, valamint kiszáradás, szomjúság és a normális mennyiségű vizelet elmaradása. A végzetes veseműködési zavar 1-3 napon belül kialakulhat. Ha a lenyelést követően sikerül meghánytatni a kutyát, az segíthet a méreganyagok felszívódásának csökkentésében és a tünetek súlyosságának mérséklésében. Ha a veseműködés is érintett, intenzív infúziókúrára lesz szükség a kutya életének megmentéséhez. A nagy dózisú szőlő még kezelés mellett is végzetes hatású lehet. Különösen veszélyeztetettek a kistermetű kutyák.

A karácsonyi sütemények jelentős része tartalmaz mazsolát. A kutyának egyébként sem való az édesség, pláne nem, ha mérgező lehet
A karácsonyi sütemények jelentős része tartalmaz mazsolát. A kutyának egyébként sem való az édesség, pláne nem, ha mérgező lehet

Tünetek

Ha tehát a felsorolt tünetek közül többet észlel a kedvencén, és főleg ha emellett volt esélye szőlőt vagy mazsolát enni, azonnal forduljon állatorvoshoz:

  • Hányás
  • Hasmenés
  • Szőlő vagy mazsola a hányásban vagy a székletben
  • Kedvetlenség
  • Étvágytalanság
  • Gyengeség
  • Hasi fájdalom jelei
  • Túlzott szomjúság
  • Vizelettermelés hiánya (anúria)
  • Remegés

Hogy és hol talál a kutya szőlőt?

Hogyan juthat a kutya szőlőhöz, ha nincs is ilyen gyümölcs a kertben? Sajnos egyszerűbben, mint sokan gondolnák, hiszen a kutyák híresen kreatívak, ha a saját hasukról van szó. Jobb félni, mint megijedni, ezért ezekre a helyzetekre különösen figyeljünk:

  • A gazdi tudtával vagy tudtán kívül a kutya szőlőtartalmú élelmiszereket kap (akár egy darabka kuglóf vagy egy szelet kalács is problémás lehet)
  • Friss gyümölcsként az asztalon hagyott szőlő
  • Mazsolát is tartalmazó, „egészséges magkeverék”
  • A már szemétbe dobott gyümölcs („kukázós” kutyák gazdijai, figyelem!)
  • A kertben vagy akár séta közben egy kerítésen felfutva talált szőlő

Diagnózis

A szőlőmérgezés biztos, ha a kutyáról tudni lehet, hogy szőlőt fogyasztott, ha a tünetei jellegzetesek és/vagy a vérvizsgálat igazolja. Nyilvánvaló jele a szőlőfogyasztásnak, ha emésztetlen szőlődarabok vannak a hányásban vagy a székletben. Ez még akkor is igaz, ha senki nem volt jelen az elfogyasztásakor, különösen, ha letargiával, általános gyengeséggel és étvágytalansággal párosul. Ha nem biztos benne, hogy a kutya fogyasztott-e szőlőt vagy sem, akkor is jobb egy felesleges hánytatást kockáztatni, mint a veseelégtelenséget, nem igaz?

A veseelégtelenség mértékét vérvizsgálattal lehet megállapítani, ami a vér karbamid-nitrogén (BUN) és kreatinin szintjét méri, ami ebben az esetben megemelkedik. Az állatorvosnak ugyanakkor ki kell zárnia másfajta mérgezéseket.

Kezelés

Ha úgy gondolja, hogy kutyája szőlőmérgezést szenvedett, érdemes felhívni az orvost és a tanácsát kérni, illetve lehetőség szerint azonnal elindulni hozzá. Ha a mérgezés az elmúlt két órában történt, az állatorvos megpróbál majd hányást kiváltani és ezzel mérsékelni a mérgező anyagok további felszívódását. Aktív szenet is ad, mivel ez a gyógyszer megköti a kutya gyomrában lévő mérgező anyagokat, és szintén segít korlátozni a felszívódást. Enyhe, azonnal felfedezett esetekben ez lehet az összes szükséges kezelés.

Ha a kutya nagy mennyiségű szőlőt vagy szőlőt tartalmazó terméket fogyasztott, legalább 48 órán keresztül intravénás folyadékpótlásra lesz szükség. Ez segít a vizelettermelés fokozásában, a veseműködés támogatásában és a toxin eltávolításában a szervezetből. Ha a kutya még mindig csak nagyon kevés vizeletet termel, további gyógyszeres kezelésre lehet szükség a vesék stimulálására.

Ha a vesék teljesen leálltak, sajnos a legtöbb esetben készülni kell a legrosszabbra.

A cikk dr. Balázs Bence, a Gizmók rendelő állatorvosa szakmai jóváhagyásával készült.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hogyan lehet víz nélkül halat termelni?!

2024. október 7. 08:10

A hazai halgazdálkodás helyzetéről, az ágazat nehézségeiről és lehetőségeiről beszélgettünk Lévai Ferenccel, az Aranyponty Zrt. vezérigazgatójával.

Afrikai sertéspestis: nem lazulhat a fegyelem

2024. október 1. 11:10

Az őszi-téli időszakban jellemző tevékenységek kapcsán fontos, hogy mindenki tudatosan figyeljen a járványügyi előírásokra az afrikai sertéspestis megelőzése érdekében.

Az agrárpálya orientációját nem lehet elég korán elkezdeni: KÁN Egyetemi Napok

2024. június 19. 14:10

Sajtótájékoztató keretében ismertették a szeptember 27-29. között megrendezésre kerülő KÁN Egyetemi Napok programját június 17-én, a MATE Kaposvári Campusán.

Végre jó hír: idén kedvezőbb takarmányárakkal kalkulálhatnak az állattartók

2024. május 23. 08:40

A takarmánygyártás alapanyagaként használt takarmánykukorica átlagos ára bő 50 százalékkal, a takarmánybúzáé 40 százalékkal esett vissza.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: károsít az almamoly és a lisztharmat

2022. június 29. 10:12

A rovarkártevőknek kedvez ez az időjárás, egyedül az általános levéltetű fertőzöttség csökkent minimálisra.

Újgenerációs madárijesztők – madárriasztó drónok a szőlőültetvényekben

2019. április 23. 14:22

A szőlőt dézsmáló madarak távoltartására alkalmazott madárijesztőktől hosszú út vezetett a legújabb technika felhasználásáig. A drónokat 4-5 tagú flottákban használják, olyanok is kaphatók, amelyek ragadozómadár-hangot adnak ki.

Tarra rágott bokrok: még rajzik a puszpángmoly

2018. szeptember 19. 10:15

Az elmúlt hét időjárását a csendes, nyugodt nyárvégi napok jellemezték. Eső nem hullott, így semmi sem zavarta a betakarítási és talaj előkészítési munkákat. Az alma és a körte szüretelése javában tart, a szőlőé pedig a finiséhez közelít.

Foglalkoztatási gondok a szőlő-bor ágazatban

2019. november 4. 09:47

A munkaerőhiányhoz való alkalmazkodás során a kézi munkafolyamatok csökkentése, a béremelés és a vonzó körülmények kialakítása tűnik a leggyakoribb stratégiának.