A raktárakban levő különféle szemes termények értékesítése során (amely gyakorta az őszi-téli időszakra esik) a raktári kártevők jelenléte eladhatatlanná teheti az eladásra felkínált árut. A betárolt termények egyik leggyakrabban előforduló károsítói a különféle zsizsikek.
Már puszta jelenlétükkel is kellően undort keltőek, ráadásul a különféle gabonaszemek megrágásával rontják azok minőségét, és (vetőmag esetén) azok csíraképességét is.
Zsizsik, vagy nem zsizsik?
Ha a gabonazsizsikről és társairól hallunk, akkor a rovarokhoz valamit is értő gazdálkodókban joggal merül fel a kérdés, hogy ez most azonos a gabonazsuzsokkal, vagy netán valamilyen más faj?
Nos, a helyzet az, hogy a gabonazsizsik (Sitophilus granarius), valamint rokonai, a rizs-zsizsik (Sitophilus oryzae) és a nagyobb termetű kukoricazsizsik (Sitophilus zeamays) valójában az ormányos bogarak (Curculionidae) családjába tartoznak, a zsizsikek családjához semmi közük sincs.
Abba a családba a borsózsizsik (Bruchus pisorum), illetve a gyakoribb babzsizsik (Acanthoscelides obtectus) tartozik. Ők a valódi zsizsikek. A gabonazsizsik elnevezés ugyanakkor annyira elterjedt a köztudatban, hogy ezeket a kártevőket szinte mindenki ezen a néven ismeri.
A gabonazsizsik és társai kis testű, 2-3 mm-es, jól látható ormánnyal rendelkező bogarak, amelyek a nevüket meghazudtolva szinte minden szemes terményben előfordulnak és károsítanak.
Maga a gabonazsizsik a legkisebb méretű faj ebből a csoportból. Sötétbarna színű, 2-2,5 mm-es bogár, amely csökevényes szárnyai miatt repülni nem tud. Viszont szaglása kiváló és ez igen jó gyalogló képességgel párosul. Így egy beázott, csírázó, vagy rothadó gabonatételt akár 1 km-es távolságról is „kiszagol” és gyalogolva közelíti meg a területet.
A rizs-zsizsik is hasonló méretű, de szénfekete színű, a gabonazsizsiknél melegigényesebb, jól repülő faj. A kukoricazsizsik akár 4 mm-esre is megnőhet, és szintén igen jól tud repülni.
Kártétel és védekezési lehetőségek
A zsizsikek alapvetően a szemes termények károsítói, ráadásul a fő kártételt nem is a szabadon mászkáló, könnyedén észrevehető imágók, hanem a lárvák okozzák, amelyek a szemek belsejében élnek és táplálkoznak.
A zsizsikek valamennyi faja melegkedvelő, de ebben a tekintetben a rizs-zsizsik és a kukoricazsizsik melegigénye a nagyobb. Szeretik mindezek mellett a párásabb környezetet is és a termény nedvességtartalma tekintetében is előnyben részesítik a magasabb víztartalmat.
Oxigénigényük kicsi, így a garmadák belsejében, illetve a háztartásokban a lezárt zacskókban levő terményekben is előfordulnak és károsítanak. Mivel javarészt kiegyenlítettebb hőmérsékleten, raktárakban és háztartásokban élnek, így a hőmérséklettől függően évente 2-4 nemzedékük is lehet.
A zsizsikek imágói táplálkoznak ugyan, de ez szinte jelentéktelen. Döntően a peték elhelyezésére szolgáló kicsi, ám mélyebb rágásokat ejtenek a termény felszínén és oda csak egyetlen petét helyeznek el.
A petékből kikelő kis kukacok először a legértékesebb anyagot, a csírát pusztítják el a terményben, majd a tartalék fehérjékben és szénhidrátokban gazdag endospermium elfogyasztásával fejezik be áldatlan tevékenységüket.
Éppen ezért a zsizsikes tétel vetés céljára még akkor sem javasolható, ha annak fertőzöttsége alacsony és a kártevőket valamilyen módon (pl. terménygázosítással) már elpusztították.
A zsizsikek jól bírják a hideget, így ha a háztartásban – pl. a boltból rizzsel, vagy más, dercés anyaggal – begyűjtöttük ezeket a kártevőket, akkor a termény mélyhűtőben történő kifagyasztása nem sokat segít. Nincs más, hatékony megoldás, mint mielőbb megszabadulni a fertőzött árutól, mielőtt még a kártevők abból szétmászva más élelmiszereket is beszennyeznének.
Nagyüzemekben, gabonatárolókban a védekezés alapja a kellő raktári higiénia kialakítása. Ne tűrjünk meg a raktárakban idegen terményt, csomagolóanyagot stb., mivel ezek bármelyikében előfordulhatnak ezek a bogarak.
Igyekezzünk minél inkább szárazon tartani a terményt, mivel valamennyi zsizsikfaj kedveli a magasabb nedvességtartalmú táplálékot. A raktárak betárolás előtti gondos kitakarítása és inszekticides kezelése is nélkülözhetetlen ahhoz, hogy a kártevők betelepedését megakadályozhassuk. Mindenképpen kerüljük el a nedvesedést. Az ilyen gócokat mielőbb távolítsuk el még a raktárak közeléből is!
Ha már bekövetkezett a fertőzés, akkor mielőbb célszerű a fertőzéssel érintett raktárban valamennyi termény gázosítás útján történő fertőtlenítése. Ugyanakkor nem szabad figyelmen kívül hagyni azt sem, hogy a termények fertőződése, a zsizsik imágók migrálása a raktárban folyamatos, így a kártevőpopuláció egy része igen jó eséllyel éppen úton lesz a gázosítandó termények között. Ezzel viszont kívül maradnak a gáztéren. Ennek elkerülésére a gázosítással egyidejűleg inszekticides felületkezelés is indokolt.
Szerencsére a gabonazsizsik és társai nem különösebben „kemény” kártevők. Gázosításnál és permetezésnél is elegendő alacsonyabb dózisok alkalmazása a kártevő népesség elpusztítása érdekében. Fontosabb a fertőzés minél korábban történő észlelése, mint a feleslegesen magas dózisokkal történő irtás kivitelezése.
Hertelendy Péter
Her – Ba Kft.