24℃ 20℃
július 27. Olga, Liliána, Natália, Pantaleon
Növénytermesztés

A műtrágya átok a biológiai sokféleségre nézve?

Agrofórum Online

A mezőgazdaságban alkalmazott nitrogén- és foszforalapú műtrágyák a folyók révén a tengerbe jutnak, ahol algavirágzást idéznek elő.

Az elhalt algák lebomlása során a mikroorganizmusok nagy mennyiségű oxigént fogyasztanak, ami oxigénhiányos, úgynevezett „halott zónák” kialakulásához vezet. Ezek a területek a tengeri élőlények számára élhetetlenné válnak, súlyosan károsítva a tengeri ökoszisztémát.

Nem megfelelő használat

A Balti-tenger jelenleg is jelentős oxigénhiánnyal küzd; a tenger egyhatodát érinti ez a probléma, ami nagyjából a területének kétharmada. A túlzott tápanyagbevitel, más néven eutrofizáció, minden vízi ökoszisztémát fenyegethet, de a Balti-tenger különösen érzékeny a korlátozott vízcsere és a sekély mélységek miatt.

A műtrágyák használata a 20. században forradalmasította a mezőgazdaságot, lehetővé téve a növekvő népesség élelmezését. Azonban a túlzott és nem megfelelő alkalmazásuk komoly környezeti problémákat okoz. A reaktív nitrogénvegyületek, mint az ammónium és a nitrát, elősegítik a növények növekedését, de a feleslegük a talajból a vízrendszerekbe kerül, végül a tengerekbe juthat.

Mezőgazdasági gyakorlatok megváltoztatása

A probléma megoldása érdekében a mezőgazdasági gyakorlatok megváltoztatása elengedhetetlen a szakértők szerint. A műtrágyák precíziós alkalmazása, a szerves trágyák használata és a megfelelő vetésforgó csökkentheti a tápanyagok túlzott bejutását a vízrendszerekbe. Emellett a vizes élőhelyek helyreállítása és a természetes szűrőrendszerek, mint például a nádasok, segíthetnek a tápanyagok megkötésében, mielőtt azok a tengerbe jutnának.

Fontos továbbá a nemzetközi együttműködés a Balti-tenger menti országok között, hogy közös stratégiákat dolgozzanak ki a szennyezés csökkentésére és az ökoszisztéma helyreállítására. A tudományos kutatások és a környezeti monitoringrendszerek fejlesztése segíthet a probléma pontos megértésében és a hatékony megoldások kidolgozásában – írta honlapján a német ZDF televízió.

Fenntarthatóság

A Balti-tenger ökoszisztémájának megőrzése nemcsak a tengeri élővilág, hanem az emberi közösségek számára is létfontosságú, hiszen a tenger halászati erőforrásai és turisztikai vonzereje jelentős gazdasági értéket képviselnek. A fenntartható mezőgazdasági gyakorlatok és a környezettudatos döntéshozatal kulcsfontosságúak a tenger jövőjének biztosítása érdekében.

Kép: Pexels

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kendertermesztők, figyelem: az EU most igazán zöld utat ad

2025. július 26. 08:10

Az EU 2028-tól a haszonnövény-kender teljes növényi részét agrártermékké minősítené, és ezzel egyidejűleg támogathatóvá tenné a virágzatot is.

Miért nem jó ötlet újravetni a lucernát ugyanarra a földre?

2025. július 25. 08:10

A lucerna képes gátolni saját magvainak csírázását és fejlődését. Az önmérgezés komoly kockázatot jelent az újravetés során.

A cirok gyomirtásának kihívásai + videó

2025. június 27. 16:10

A cirok növényvédelmi kihívásainak zömét a gyommentesítés képezi. Soron következő videónkban ezt a témakört járjuk körbe - A tábla széléről.

Változik a szabályozás: átláthatóbb vízhasználat a cél

2025. június 20. 14:10

2025 júniusától új rendelet szabályozza a mezőgazdasági kutak engedélyezését, de a háztartási kutak többségét továbbra sem érinti a változás.

Tápanyagutánpótlás-tervezés: hasznosak-e a digitális eszközök?

2021. szeptember 10. 09:15

A magas hozam eléréséhez optimális műtrágya használatra van szükség. A fenntartható tápanyag-utánpótlás egyrészt pénzügyi okból, másrészt környezetvédelmi szempontból is fontos. A komplex (NPK) - és nitrogén (N) műtrágyák adagolása és kijuttatása kézi számítással is megtervezhető, de a ma már rendelkezésre álló digitális eszközök forradalmasítják a tervezést.

Ne a tápanyagellátás legyen limitáló!

2023. március 7. 07:36

A kalászosok és a repce első (és talán legfontosabb) fejtrágyázása a legtöbb helyen már megtörtént, ami azonban csak az első lépés a siker felé vezető úton.

Módosultak a műtrágya bejelentési szabályok

2021. május 27. 06:28

Egy új AM rendelet értelmében idén májusban megváltoztak az EK-műtrágyák forgalomba hozatalának és ellenőrzésének szabályai.

Milyen trágyát használhatunk a kertben?

2025. január 16. 05:40

Cikkünkben összefoglaljuk a leggyakoribb trágyaformákat, és azok előnyeit.