18℃ 11℃
április 15. Anasztázia, Tas, Oktávia
Növénytermesztés

A műtrágya átok a biológiai sokféleségre nézve?

Agrofórum Online

A mezőgazdaságban alkalmazott nitrogén- és foszforalapú műtrágyák a folyók révén a tengerbe jutnak, ahol algavirágzást idéznek elő.

Az elhalt algák lebomlása során a mikroorganizmusok nagy mennyiségű oxigént fogyasztanak, ami oxigénhiányos, úgynevezett „halott zónák” kialakulásához vezet. Ezek a területek a tengeri élőlények számára élhetetlenné válnak, súlyosan károsítva a tengeri ökoszisztémát.

Nem megfelelő használat

A Balti-tenger jelenleg is jelentős oxigénhiánnyal küzd; a tenger egyhatodát érinti ez a probléma, ami nagyjából a területének kétharmada. A túlzott tápanyagbevitel, más néven eutrofizáció, minden vízi ökoszisztémát fenyegethet, de a Balti-tenger különösen érzékeny a korlátozott vízcsere és a sekély mélységek miatt.

A műtrágyák használata a 20. században forradalmasította a mezőgazdaságot, lehetővé téve a növekvő népesség élelmezését. Azonban a túlzott és nem megfelelő alkalmazásuk komoly környezeti problémákat okoz. A reaktív nitrogénvegyületek, mint az ammónium és a nitrát, elősegítik a növények növekedését, de a feleslegük a talajból a vízrendszerekbe kerül, végül a tengerekbe juthat.

Mezőgazdasági gyakorlatok megváltoztatása

A probléma megoldása érdekében a mezőgazdasági gyakorlatok megváltoztatása elengedhetetlen a szakértők szerint. A műtrágyák precíziós alkalmazása, a szerves trágyák használata és a megfelelő vetésforgó csökkentheti a tápanyagok túlzott bejutását a vízrendszerekbe. Emellett a vizes élőhelyek helyreállítása és a természetes szűrőrendszerek, mint például a nádasok, segíthetnek a tápanyagok megkötésében, mielőtt azok a tengerbe jutnának.

Fontos továbbá a nemzetközi együttműködés a Balti-tenger menti országok között, hogy közös stratégiákat dolgozzanak ki a szennyezés csökkentésére és az ökoszisztéma helyreállítására. A tudományos kutatások és a környezeti monitoringrendszerek fejlesztése segíthet a probléma pontos megértésében és a hatékony megoldások kidolgozásában – írta honlapján a német ZDF televízió.

Fenntarthatóság

A Balti-tenger ökoszisztémájának megőrzése nemcsak a tengeri élővilág, hanem az emberi közösségek számára is létfontosságú, hiszen a tenger halászati erőforrásai és turisztikai vonzereje jelentős gazdasági értéket képviselnek. A fenntartható mezőgazdasági gyakorlatok és a környezettudatos döntéshozatal kulcsfontosságúak a tenger jövőjének biztosítása érdekében.

Kép: Pexels

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Biztonságban a tavaszi munkák alatt

2025. április 13. 11:10

A mezőgazdasági szezon indulásával a szabadban végzett munkák száma és a baleseti kockázat is megnő, különösen a villamos hálózatok közelében.

Segítség a mikotoxinok elleni védekezéshez - új kiadvány

2025. április 9. 16:10

A „Mikotoxinok árnyékában: hogyan előzhető meg a gabonafélék toxinszennyeződése” című kötet bemutatja azokat az agronómiai és tárolási gyakorlatokat, amelyekkel mérsékelhető a mikotoxinszint a terményben.

Új korszak kapujában: zöld utat kaphat a precíziós nemesítés

2025. április 1. 16:10

A tagállamok képviselői megszavazták a precíziós nemesítési technikák szabályozására vonatkozó rendelet tervezetét.

Csökkenő kereslet, feketepiac: megoldások a dohányágazat kihívásaira

2025. február 12. 09:40

Az évente megrendezett dohánytermelői nyílt nap lehetőséget biztosít a termelőknek a szakmai ismeretek bővítésére és az iparági párbeszédre.

Hogyan válasszunk nitrogén műtrágyát?

2018. november 21. 03:35

A sikeres növénytermesztés kulcsa, hogy növeljük a nitrogéntartalmú műtrágyák hatékonyságát a kimosódás és a párolgás csökkentésével. Ennek egyik mellékhatása a környezetbarát növénytermesztés!

Több műtrágya ára is jelentősen visszaesett

2023. május 13. 10:03

Bár a műtrágya összességében még mindig drágább, mint egy éve, néhány termék ára már a tavalyi szintre csökkent az első negyedévben.

Egy új fejlesztéssel kevesebb műtrágyára lehet szükség

2022. szeptember 16. 08:02

A német vállalat azt közölte, hogy az első biostimuláns készítményeket 2025 és 2027 között kívánja kereskedelmi forgalomba hozni.

Mérsékelten növekedtek a műtrágyaárak

2018. november 26. 10:22

A műtrágya-forgalmazók 1,2 millió tonna műtrágyát értékesítettek közvetlenül mezőgazdasági termelők részére 2018 első három negyedévében.