A FiBL (Forschungsinstitut für biologischen Landbau) agroökológiai kutatóintézet fő feladatának tekinti a legújabb tudományos eredmények biogazdálkodási gyakorlatba történő átültetését. A független, nonprofit intézmény a gazdálkodókkal szoros együttműködésben olyan innovatív és költséghatékony módszerek kifejlesztésén dolgozik, amelyek miközben fokozzák a termelés eredményességét a környezetei, a humán egészségügyi, valamint a szociális és társadalmi elvárásoknak is megfelelnek. Emellett különös hangsúlyt fektetnek a tudásmegosztásra, a szaktanácsadási hálózat működtetésére, valamint a képzések és tanácskozások szervezésére. A bolíviai kakaóültetvényben beállított kísérlet célja szintén az olyan termelési módszer kiválasztása volt, amely mindamellett, hogy megfelelő jövedelem termelésére alkalmas, a környezeti, a fenntarthatósági szempontokat is maximálisan figyelembe veszi.
A kakaó iránti igény világszerte fokozódik. Jelenleg több mint 300 ezer hektáron termelnek biokakaót, a teljes kakaótermő terület pedig eléri a 10 millió hektárt. A monokultúrás termesztésnek sok esetben agrár-erdészeti rendszerek estek áldozatul. Ez az agro-biodiverzitás csökkenéséhez vezetett.
Az agroökológiai kutatóintézet által végzett ötéves kísérlet során négy kakaótermesztési rendszert vizsgáltak. A telepítéstől számított öt év elteltével a terméseredményeket és az elérhető jövedelem nagyságát hasonlították össze. A monokultúrás ültetvény mellett agrár-erdészeti rendszereket is létrehoztak, amelyben a kakaófa sorok közé más, például banánfa sorokat telepítettek. Mindkét esetben a terület egyik felén hagyományos, míg a másikon bio módszerekkel termesztették a növényeket.
Az eredmények azt mutatják, hogy az agrár-erdészeti rendszerekben az elérhető napi jövedelem nagysága körülbelül kétszerese a monokultúrához képest annak ellenére, hogy munkaerő-igényesebb ültetvényről van szó, illetve, hogy a monokultúrában a kakaótermés nagysága 40%-kal magasabb. Mindennek a magyarázata az, hogy a banántermésből, mint melléktermékből származó jövedelem bőven kompenzálja a kieső kakaótermést. Az agrár-erdészeti rendszerek fenntartható működésének egyik sarkalatos pontja, a melléktermékek biztos, helyi piacának megteremtése, enélkül ugyanis nem lesz a termelés jövedelmező. Ezek a termékek – a banán mellett a narancs, az avokádó, a barackpálma – hozzájárulnak a helyi közösségek élelmiszer-ellátásához, fokozva ezzel az élelmezésbiztonságot. A vizsgálat ezek után a hagyományos és a bio termesztési módszerek összehasonlítására irányult. Agrár-erdészeti rendszerben mindkét módszer hasonló nagyságú kakaótermést és napi jövedelmet termelt. A monokultúrában a biotermelés során 50%-kal kevesebb kakaótermést lehetett betakarítani a hagyományoshoz képest, az elérhető napi jövedelem viszont a bio és a hagyományos módszernél is hasonlónak bizonyult (ennek a magyarázata a biotermesztés alacsony input költségeiben rejlik).
A bolíviai ötéves kakaótermesztési kísérlet eredményei arra világítanak rá, hogy az agrár-erdészeti rendszer amellett, hogy növeli a biológiai sokféleséget, hozzájárul a helyi lakosság tápláló élelmiszerrel való ellátásához – olvasható a www.bioecoactual.com oldalon.
Fordította: Polgárné Balogh Eszter
(Agrofórum Online)