22℃ 11℃
április 30. Katalin, Kitti, Zsófia, Piusz
Kiskerti teendők

Januári munkálatok a kiskertben

Agrofórum Online

Bár a fagyos januári reggelek miatt úgy tűnhet, alszik a kert és nincs mit csinálnunk odakint, ez távolról sem igaz.

Egy kertben mindig van mit tenni, akkor is, ha épp nyugalomban vannak a növények. Van, amit épp ilyenkor kell visszavágni, és van, amit ilyenkor kell elvetni. Mindemellett ott vannak a kertünkbe látogató madarak is, akikről gondoskodnunk kell.

A legtöbben a fagyos talaj és a zord időjárás miatt ódzkodnak attól, hogy odakint ügyködjenek. Azt gondolják, minden ráér tavasszal, pedig a valóság nem is állhatna távolabb ennél. A hideg levegőn való munka ráadásul nagyon jót tesz az egészségnek: a napsütés, a friss levegő használ a testnek és a léleknek, megmozgatja az izmainkat, növeli a véroxigénünket és nem utolsó sorban a boldogsághormonjainkat.

És akkor még nem is beszéltünk arról, hogy a növényeknek és a kertnek is jót tesz, ha szép rendezetten várhatják a tél végét. Így mire beköszönt a jó idő, könnyedén nekiláthatunk majd a tavaszi munkálatoknak.

Most azonban lássuk, milyen januári tennivalók várnak ránk a kertben!

Gondoljunk a madarakra!

A madarak etetését bármikor el lehet kezdeni. A kertészeti áruházakban meseszép madáretetőket és speciális, vadon élő madaraknak adható magkeverékeket és itatókat lehet kapni.

Vásároljunk be ezekből és lássunk hozzá a kertünkben és környezetünkben élő madarak gondozásának. Látni fogjuk, hogy azonnal felfedezik az új élelemforrást és végtelenül hálásak lesznek érte. Nekünk is jó érzés lesz, hogy a fagyos, élelmiszerszűkében lévő téli hónapokban segítünk ezeknek a bájos kis állatoknak, akik aztán egész évben a jelenlétükkel és a dalukkal ajándékoznak meg minket.

Madáreleséget egyébként házilag is készíthetünk – a szakboltokban kapható magokat zsírba gyúrva golyókat lógathatunk fel a fák azon részeire, ahol a macskák biztosan nem veszélyeztetik a madarakat. Az itatókba érdemes egy pingponglabdát tenni, hogy megakadályozzuk a víz befagyását, ameddig csak lehet – ezt a tálat naponta friss vízzel kell feltölteni!

Vágjunk vissza néhány növényt!

Az általános metszési irányelvek szerint januárban az olyan fás növényeket érdemes metszeni, mint például a mogyoróbokor, a fűzfa, a bodza és a kökény. Ezeken túl metszést igényelhet továbbá az aranyfa vagy aranycserje (Forsythia), a gyöngyvirágcserje (Deutzia), a jezsámen (Philadelphus), a vérvörös ribiszke (Ribes sanguineum), és a lonc is.

A metszés idejét időzítsük egy olyan napra, amikor 5-10 fok van és a nap is süt! Így a legtöbbet profitálhatunk a téli időjárásból és a növények is jobban regenerálódnak, ha magasabb a hőmérséklet – a fagyott vágási területek ugyanis nehezebben gyógyulnak.

Hidegben csírázók vetése

A január tökéletes időszak a hidegben csírázó növények vetésére. Ezek közé tartozik a sisakvirág, a mák, a bazsarózsa, a tollbuga és a búzavirág. Ha van magaságyásunk, vagy kisebb veteményesünk, a zöld levelű salátaféléket már most érdemes előnevelni.

De paprikát, paradicsomot, tökféléket és fűszernövényeket is elkezdhetünk csíráztatni a lakásban. A brokkoli és a káposzta is jól megférnek egymás mellett a csíráztató edényekben, és tavasszal hamar ki lehet ültetni őket, mivel ezek jól bírják a kezdeti hideg tavaszi estéket.

Virághagymák ültetése

Ha a talaj nem fagyos, januárban is lehet virághagymákat ültetni. A krókuszok, tulipánok és nárciszok ugyan általában ősszel kerülnek a földbe, de januárban is van esélyük a túlélésre. Ha enyhébbnek bizonyul az idei tél, még arra is van esély, hogy tavasszal – bár picit később, mint szoktak – kihajtsanak. Ha mindenképp szeretnénk biztosítani a hagymák kihajtását, ültessük cserepekbe, dézsákba őket. Ezeket később ki lehet majd vinni a szabadba.

Mi az, amivel tényleg nem kell januárban foglalkozni?

Sok kertész úgy véli, a kertrendezésre nem szabad nagy energiát fordítani ebben a hónapban, mivel ezzel megzavarjuk az állatvilágot. A sünök általában az avarkupacokban telelnek át, de sok rovar és más rágcsáló is a kert természetes menedékeiben bújik meg.

A madaraknak is segítséget jelenthetnek a téli fagyok és a hideg szelek ellen az elhalt növények, lombok és sövények, ezért ezeket nem ilyenkor kell eltávolítani. Minél természetesebb ilyenkor a kert, annál kedvezőbb az állatvilág számára.

Jázmin metszése: vágja vissza a gazdag virágzásért!

2025. április 25. 11:10

A jázmin metszése kulcsfontosságú, ha azt szeretné, hogy növénye évről évre dúsabb és illatosabb virágzással hálálja meg a gondoskodást.

Így lehet a petrezselyem fűszerkertje dísze

2025. április 24. 11:10

A petrezselyem lassan csírázik, de néhány trükkel gyorsabb és sikeresebb lehet a termesztése – mutatjuk, mire figyeljen a vetésnél!

Miért nem virágzik a tulipán?

2025. április 23. 11:10

A tulipán virágzásának elmaradása gyakori, de megelőzhető probléma. Legyen szó rosszul megválasztott ültetési időről, tápanyaghiányról vagy elöregedett hagymákról.

Rózsagondozás kezdőknek: metszés lépésről lépésre

2025. április 18. 13:10

A rózsák metszése nem csupán esztétikai célokat szolgál – ennél sokkal többről van szó. Ha tudatosan végzi ezt a munkát, akkor egészségesebb és dúsabb virágzatú növényeket nevelhet.

Védekezzünk a moníliás gyümölcsfertőzés ellen – kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2023. szeptember 6. 16:40

Szeptember első hetére majd minden gyümölcs- és zöldségféle szedhető, ezért a még támadó betegségek és kártevők elleni védekezést csak az alkalmazott növényvédő szerek élelmezés-egészségügyi várakozási idejének szigorú betartása mellett lehet végrehajtani.

Nagy bajba kerülhet a magyar kertészet egy évtized múlva

2024. március 14. 14:10

Kertészeti mentorprogramot indítanak a szentesi termelők. Különleges programba kezdenek a szentesi zöldségtermelők annak érdekében, hogy 10-15 év múlva is biztosított legyen a zöldség- és gyümölcsellátás.

Fejlessze ültetvényét pályázati forrásból!

2024. július 8. 14:40

A 25 milliárd forint keretösszegű pályázati forrás elnyerésével komplex kertészeti beruházások megvalósítására lesz lehetőség.

Közösségi mezőgazdaság – német-magyar tapasztalatcsere

2019. augusztus 1. 21:56

A Falugondnokok Duna–Tisza Közi Egyesülete meghívására érkeztek Magyarországra a német BioKräuterei Oberhavel képviselői. A BioKräuterei Oberhavel 6 hektár területű kertészet Berlintől északra, Brandenburg tartományban. Céljuk egészséges zöldségekkel és fűszernövényekkel való önellátás és a közelükben élő néhány család szükségleteinek kielégítése volt. A kertészet alapításával és működtetésével szerzett tapasztalataikat osztották meg a magyar vendéglátóikkal.