Oroszország nem sajnálja a pénzügyi forrásokat a hazai tejtermelés növelésére. A 2024-es naptári évben az orosz tejipar összesen mintegy 80 milliárd rubel (777 millió euró, 318 milliárd forint) támogatást kapott, másfélszer annyit, mint 2023-ban.
Dmitrij Patrusev miniszterelnök-helyettes a tejtermelők szövetsége által Moszkvában szervezett kongresszuson ismertette az állam ezzel a szektorral kapcsolatos terveit. Az orosz mezőgazdaság egyetlen más ágazata sem kap ilyen magas szintű támogatást, írta meg az agrarheute.
Jelentősen bővítenék a tejtermelést
Patrusev bejelentette, hogy a tejtermelők 2025-ben is kedvezményes feltételekkel vehetnek fel hitelt – mégpedig évi 8,3 százalékos kamatláb mellett. A miniszterelnök-helyettes szerint a tejágazat hiteleit az előző évben 57 milliárd rubel (554 millió euró) értékben támogatták. Ezzel majdnem kétszer ekkora összeg állt rendelkezésre a kamatcsökkentésre, mint 2023-ban. Emellett az állam megtéríti a tejüzemek építése során felmerülő közvetlen költségek 30 százalékát. A jó fejlesztési kilátásokkal és erős takarmánybázissal rendelkező régiókban a visszatérítési arány akár 42 százalék is lehet.
A moszkvai mezőgazdasági minisztérium célul tűzte ki, hogy 2030-ra 38,5 millió tonnára növelje a tejtermelést Oroszországban. Az előzetes becslések szerint tavaly összesen 34 millió tonna tejet állítottak elő, ami mintegy 200 ezer tonnával több, mint 2023-ban.
Oroszország a szigorítások ellenére kitart az agrárium támogatása mellett
Az orosz mezőgazdasági minisztérium az idén az infláció okozta monetáris szigorítás ellenére is kitart a mezőgazdasági ágazatnak nyújtott összes állami támogatási program mellett. Erre azonban lényegesen kevesebb pénz áll majd rendelkezésre. Eszerint az agrárszektor támogatása 2025-ben 507,4 milliárd rubel (4,95 milliárd euró) lesz, ez 157,2 milliárd euróval, azaz 24 százalékkal kevesebb, mint 2024-ben. Ebből 350,9 milliárd rubel (3,42 milliárd euró) jut az állami agrárfejlesztési programra és 115,8 milliárd rubel (1,13 milliárd euró) a vidékfejlesztési programra. Emellett 40,7 milliárd rubelt (400 millió euró) költenek a földprogramra, amelynek célja a használaton kívüli mezőgazdasági területek termelésbe való újbóli bevonása.
Több támogatás géplízingre és vasúti szállításra
Két kulcsfontosságú terület még kiegészítő támogatást is kapott. A mezőgazdasági biztosítások támogatását 1 milliárd rubellel (9,8 millió euró), az évelő gyümölcsültetvények támogatását pedig közel 2 milliárd rubellel (20 millió euró) növelték. A mezőgazdasági termékek vasúti szállítására mintegy 8,3 milliárd rubel (81 millió euró) áll rendelkezésre. A mezőgazdasági gépek lízingjét is fokozottan támogatni fogják. A mezőgazdasági minisztérium 11,9 milliárd rubelt (120 millió euró) biztosít erre a célra.
Fotó: Pixabay